Kondansatör değerleri ve önemi

Furkaninkosesi

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Mersin
Daha fazla  
Merhabalar arduino kartımdan hazırlamış olduğum kendi ev otomasyon sistemim gibi bir projem var.

"ywrobot mb v2" Model basit bir PSU var elimde şu anda bulabildiğim. 12V 1.5A adaptörümü bağlayarak 5V çıkış alıyorum.

1596999245665.png

Fakat tahmin edeceğiniz üzere 5V gerilimle çalıştırdığım arduino uno kartımın çok ufak bir dalgalanma sonucunda gücü yetersiz kalıyor ve yeniden başlıyor. Kendimce sorunu bir adet devreye paralel bağlı kondansatör ile çözebileceğimi düşündüm. Benim de bir kaç sorum olacaktı. Bu sorunumu bu şekilde çözebilir miyim?

Eğer çözebilirsem; elimde 10-50 V gibi yüksek gerilim değerleri gösteren kondansatörler var. Bu kondansatörleri paralel bağlarsam ne gibi bir sıkıntı olur? Gene 5V değerine şarj olmazlar mı?

Kart orijinal mi?
Kart orijinal değil klon. Fakat gene de hemen risk almaya değmez. Cevap gelmezse denerim.

Belki bu sorunun da bilen biri tarafından cevaplandırılması belki ileride bu konuyu okuyacaklara fayda sağlayacaktır.

Ters bağlayınca ne oluyor acaba?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhabalar Arduino kartımdan hazırlamış olduğum kendi ev otomasyon sistemim gibi bir projem var.

"Ywrobot MB v2" Model basit bir PSU var elimde şu anda bulabildiğim. 12V 1.5A adaptörümü bağlayarak 5V çıkış alıyorum.

Eki Görüntüle 635241

Fakat tahmin edeceğiniz üzere 5V gerilimle çalıştırdığım Arduino uno kartımın çok ufak bir dalgalanma sonucunda gücü yetersiz kalıyor ve yeniden başlıyor. Kendimce sorunu bir adet devreye paralel bağlı kondansatör ile çözebileceğimi düşündüm. Benim de birkaç sorum olacaktı. Bu sorunumu bu şekilde çözebilir miyim?

Eğer çözebilirsem; elimde 10-50 V gibi yüksek gerilim değerleri gösteren kondansatörler var. Bu kondansatörleri paralel bağlarsam ne gibi bir sıkıntı olur? Gene 5V değerine şarj olmazlar mı?

Kapasitörün full dolar maksimum voltaj değerinden bağımsız olarak. Burada sana hangi değer kapasitör kullanman gerektiğini hesaplayamam ama ben olsam 1000UF civarı bir değer ile başlardım. Aslında kaliteli şarj cihazı kullanırsan onların çıkışlarında zaten kendi kapasitörü oluyor böyle bir sorun olmaması lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı