Kondansator seçimi nasıl yapılır?

yigitayas1

Hectopat
Bir LED trafosunda 2 adet şişip patlamış 250v 220uf kondansatör var ve sadece o iki kondansatörü 400v 47uf kondansatörlerle değiştim. Yeni taktıklarım birebir aynı bu şekilde çalıştı. 220uf yerine 47uf kalsa bir sorun olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir LED trafosunda 2 adet şişip patlamış 250v 220uf kondansatör var ve sadece o iki kondansatörü 400v 47uf kondansatörlerle değiştim. Yeni taktıklarım birebir aynı bu şekilde çalıştı. 220uf yerine 47uf kalsa bir sorun olur mu?

Tam olarak bilmiyorum ama voltaj değişiyorsa sıkıntı yapabilir benim açımdan.

Kondansatör için kapasite yani Farad (UF) değeri önemli. Voltaj değeri ise depolama miktarını belirler. Daha yüksek voltaj değeri sıkıntı olmaz. Kapasite ise uygun seçilmelidir.

Max 230v geleceği için sadece en üst kademeyi artırmış oluyoruz ama uf değeri düşerse ne olur onu merak ediyorum.

Merhaba. Hocam, SMPS'in elektronik projesine göre elektrolitik kondansatörün mF yani sığa değeri değiştirilemez, daha yüksek volt/sıcaklık değerlisi (95 derece yerine 105 derece gibi) ise seçilebilir. Devredeki mF değeri ise projesine sadık kalınarak sabit kalmalı, aksi halde çıkıştan yük (A) ve volt değerinde kaçınılmaz kayıplar olabilir. Şahit olunan bu durum iç elektrolit sıvısı kuruyan TV giriş SMPS besleme katlarında TV'nin düzgün (sağlıklı) çalışamaması veya bazen hiç açılamaması şeklinde (bazı forumlarda sadece bu yüzden TV arıza kayıtları bulunmakta. Bu nedenle ayni voltajlısını bulamayıp biraz daha yüksek voltajlısını seçseniz bile mF değeri olan kapasitesinde ondan çok daha düşüğünü seçerek değişiklik yapmak projesi için sakıncalı olur, elektroliti kuruyup mF kapasitesi iyice düşen TV'lerin bulk (ana giriş, depolama) elektrolitik kondansatörlerinde mF kaybıyla yaşanan açılabilme sıkıntılarında da olduğu gibi. Kolay gelsin.

Anladığım kadarıyla girişteki kondansatörler patlamış. 250 Volt'luk kondansatörün diğer devrelere vereceği voltajı, 400 Volt kondansatör takarak yükseltmişsin. Nitekim AC voltaj değeri değişen voltajdir. 220 uf yerine 47 uf takman ise kondansatörün parazitlenmeyi engelleyecek kapasitesini düşünmüşsün. Umarım daha fazla zarar vermemişsindir. Kolay gelsin.

Merhaba. Hocam, SMPS'in elektronik projesine göre elektrolitik kondansatörün mF yani sığa değeri değiştirilemez, daha yüksek volt/sıcaklık değerlisi (95 derece yerine 105 derece gibi) ise seçilebilir. Devredeki mF değeri ise projesine sadık kalınarak sabit kalmalı, aksi halde çıkıştan yük (A) ve volt değerinde kaçınılmaz kayıplar olabilir. Şahit olunan bu durum iç elektrolit sıvısı kuruyan TV giriş SMPS besleme katlarında TV'nin düzgün (sağlıklı) çalışamaması veya bazen hiç açılamaması şeklinde (bazı forumlarda sadece bu yüzden TV arıza kayıtları bulunmakta. Bu nedenle ayni voltajlısını bulamayıp biraz daha yüksek voltajlısını seçseniz bile mF değeri olan kapasitesinde ondan çok daha düşüğünü seçerek değişiklik yapmak projesi için sakıncalı olur, elektroliti kuruyup mF kapasitesi iyice düşen TV'lerin bulk (ana giriş, depolama) elektrolitik kondansatörlerinde mF kaybıyla yaşanan açılabilme sıkıntılarında da olduğu gibi. Kolay gelsin.
Bence burada orjinal değere sadık kalmak o kadar önemli değil. Bahsedilen kondastör AC doğrultma sonrası dalgalanmayı önlemek için gerekli olan kondastör.

Bence burada orjinal değere sadık kalmak o kadar önemli değil. Bahsedilen kondastör AC doğrultma sonrası dalgalanmayı önlemek için gerekli olan kondastör.
Hocam, zaten benim burada sözünü ettiğim sadece bulk (ana giriş) elektrolitik kondansatörleriydi. Bulk kondansatörüyse bu durumda mF (sığa) değerinde hiçbir değişiklik yapılamaz, çünkü SMPS'in çıkış watt gücünü doğrudan bu sabit sığa belirler, ama filtreleme için yani SMPS çıkışındaki çoklu DC çıkışlardaki olan doğrultmada bu artık dalgalanmayı önlemede seçilen elektrolitik kondansatörlerin mF değerine çok sadık kalınmayabilir.

Çok yüksek frekanslı AC'den doğrultulan DC akımların çıkışında tek diyotla ve mF değeri nispeten düşük elektrolitik kondansatörlerle, frekans çok yüksek olduğu için filtrelemeyi daha kolay yaparsınız, 50 HZ' lik şebeke frekansındaki olan filtrelemeye göre bu daha kolay olur, çünkü yarım dalgada doğrultulan AC palsları birbirlerine çok çok yakındır. Yüksek frekanslı DC' deki pulsasyonla 50 HZ'den doğrultulan DC akımın pulsasyonunu (dalgalanan artıklarını) gidermede bu büyük fark olduğu için tek diyot (yarım dalga doğrultma) ve düşük mF değerli kondansatörlerle doğru akıma bu nedenle daha kolay filtrelenip çevrilirler. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı