Konsol oyunları neden pahalı ?

Estatica

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Arkadaşlar 19 Mayıs'ta bildiğiniz gibi The Witcher 3 çıkacak ve ben oyunu ön sipariş ile almak istiyorum.
Piyasadaki fiyatlara baktım, en ucuzu Vatan Bilgisayar ve D&R Store. Fakat oyun Xbox ve Playstation platformlarına 170-180TL civarında iken PC'ye 60 TL'den satılıyor. Steam'de bile şu an 80 TL civarında.
Bu işte bir yanlışlık mı var yoksa PC kullanıcılarına geçilen bir kıyak mı?

Konsol oyunlarının fiyatı ile kıyaslamadım, yanlış anladınız. Böyle kaliteli bir oyunun PC kullanıcılarına 150-160 TL'den değil de 60 TL'den çıkması garip.
Korsan alınmasın diye yapılmış olabilir mi acaba?

Dağıtımcıdan kaynaklı, Türkiyedeki tekelleşmiş bir dağıtıcı malesef oyun kültürünü lüks olarak görüyor. Yoksa konsol oyunları çok pahalı olmak zorunda değil. TL iki yıl öncesine göre %60 değer kaybetmesine rağmen bugün Amerikadan vergisiyle kargosuyla daha ucuza oyun alabiliyorsun. Ki ABD oyunların en pahalı satıldığı yerdir, tabi bizden sonra. :)

Witcher 3'ün PC versiyonunu başka bir firma getiriyor, normalde o da pahalı olurdu. Steam ise tamamen Türk lirasına geçti, artık 1 dolar 1.5 TL oldu, çoğu yayımcı hiç kurla falan uğraşmıyor, önerilen fiyatı koyuyor. Tabi bahsettiğmiz bu dağıtımcı boş durmadı, 180 TL'ye çıkartmayı başardı bazı oyunları ama 80-90 TL olması gereken fiyat. Şu anda rekabet kurumu dava açmış durumda bu dağıtımcı ve yerel perakendecilere. Nedeni: "fahiş fiyattan oyun satmak ve bunu yerel perakendeciyle iş birliği içinde yapmak."

Yani sevgili kardeşim, konsol oyunları aç gözlülük yüzünden pahalı. Hadi PC oyununu ordan burdan alıyorsun ama konsolcuları bildiğin zorla yoluyorlar.

www.rekabet.gov.tr: Rekabet Kurumu - Bilgisayar ve Konsol Oyunları Alanında Faaliyet Gösteren 5 Teşebbüs Hakkında Soruşturma Açıldı

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı