Konsol Oyunları Neden Pahalı ?

PC oyunculuğunda korsan denen çok kolay bir kullanım var ve bir oyunun PC de %70 korsan indirip oynuyor. Tamam korsan PS3 ve Xbox360 için de var ama PC kadar yaygın ve el altında hazır değil. Oyun yapımcıları da parayı konsollardan kazanmaya çalışıyor, PC fiyatlarını da düşürüp orijinal oyuna teşvik etmeye çalışıyorlar ki Steam son senelerde çok büyük katkısı oldu bu konuda.

Konsol oyunlarının pahalı olma sebebi sürekli aynı donanım kullanılmasıdır. (Dikkat ! Bu yazıyı yazan kişi bundan pek emin değildir.) PC'de sürekli donanım değiştiği için ayrı masraf çıkıyor ve oyun yapımcıları bize kıyak yapmak istiyor olabilir :) Öte yandan konsolda donanım değişmediği için ayrı masraf çıkmıyor. O yüzden fiyatların yüksek olabilir.

Bilinenin aksine PS Türkiye, PS Europe' a bağlı. Hem konsol fiyatında hem de oyun fiyatlarında Euro etkili ve günümüz için Euro, TL' nin 3 katı değere sahip. (Microsoft konusunda bilgim yok.) Bir de ekstra vergiler var. Oyun piyasası ülkemizde çok gelişmediği için oyunlara özel bir vergi kategorisi de yok. Hâl böyle olunca kdv ile birlikte ötv ve şans oyunları vergisi gibi garip vergilerde oyun fiyatlarının yüksek olmasına sebep oluyor.
Kısa cevap: PC için dolar, PS için euro baz alınıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Playstation kullanıcısı iseniz PS Store üzerinden dijital oyun satın almanızı tavsiye ederim. %90'lara kadar fiyat farkı yakalayabilirsiniz kutulu satılan oyunlara göre.

Konsol oyunlarının pahalı olmasının sebebi Blu-ray ile pek alakası yok. Xbox 360 Blu-ray değil ancak PS3 ' le oyunları aynı fiyatta. Pahalı olmasının sebebi oyun geliştiricileri konsola daha fazla önem veriyorlar.

Dolayısıyla konsol oyunlarını pahalı tutuyorlar. Çünkü belli bir kitleye hitap etmesini istiyorlar. Konsol oyunlarında yama, kopyalama yapılamaz. Yani konsol oyunları daha özenle yapılıyor. Ancak pahalı olmasının en temel sebebi oyunu aldığında sadece oyunu almıyorsun. Örneğin PS3 ' e GTA 5 alıyorsun. Sadece GTA 5 ' i almıyorsun.

Sony ' nin hizmetinide almış oluyorsun. Ancak PC ' de öyle değil. Ve dijital olarak daha ucuz diyen arkadaşlar: Ben inFamous Second Son alırken PS Store ' dan baktım 179 TL. Vatanda indirim vardı 190 TL ' ye aldım. 11 TL daha verip kutulu oyunda alınabiliyor. Biraz takip etmek ve araştırmak gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir oyuna 250 TL vermek mi... YAŞASIN KORSAN! YAŞASIN PC! Doyasıya oyun oynadım. Konsola kalsaydık oynayamazdık babamız zengin değildi çünkü.
Buda zütünden bir oyunun 250 TL olduğunu söyleyen arkadaş. Bilmiyor ki bir oyunun fiyatı 60$ ki Steam ile eşdeğer. Steam dolar kurunu hala 1.7'de tutuyor o yüzden o kadar ucuz oyunlar. Alsınlar bakayım dolar kurunu 2.9'a o kadar ucuz olacak mı oyun fiyatları acaba? Ayrıca konsollar için adamlar optimizasyon kasıyor. En azından belli başlı firmalar. Onun da etkisi var ama çok fazla değil. Asıl olay Steam'ın dolar kurunu epey altta tutması. Ben US PSN ile oyunları 60$'a alabiliyorum. Tabi G2A, Kinguin gibi sitelerle daha da ucuza alınabiliyor ancak farklı farklı sitelere girince iş değişiyor. Last Of Us'u 5$ alabiliyorsun mesela eğer G2A'den alırsan. O yüzden alternatif oyun alma sitelerini karıştırmadan direk Steam ile PSN'i karşılaştırın.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı