Kontrolcüye bağlı PWM fanlar nasıl kontrol edilir?

SafderunTR

Hectopat
Merhabar. Dark maxima V20 kasa sahibiyim. Kasamdaki 6 fanı kasa içinde fan kontrolcüsüne bağladım. Kontrolcüye SATA ile güç girişi mevcut. Ayrıca kontrolcüden 3 adet kablo çıkışı var. Birisi PWM fan kablosu ve diğeri 3 pin ARGB fan kablosu. Bir de vdg diye bir kablo var. Vdg hariç dışarıda kalacak şekilde 4 ping PWM kablosunu anakartıma System fan 1 kısmına, 3 pin ARGB bağlantısını da anakartımdaki ARGB kısmına taktım. Ancak BIOS'tan kontrol ettiğimde System fanların hepsi boş gözüküyor. Hızlarını kontrol edemediğimden fanlar tam hızda dönüyor. Kumandası mevcut ancak ben hem hızını hem de RGB'yi anakart üstünden kontrol etmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Fan hızları için:

RGB için, anakartın programı halleder. Anakart nedir?

RGB işini hallettim ancak fan hızlarını göremiyorum. Anakart Gigabyte B650M-DS3H. Hem BIOS'tan hem de programdan sanki System fan gözükmüyor.

Fan hızları için:

RGB için, anakartın programı halleder. Anakart nedir?
Benimde kasanın ön tarafındaki 3 fanlar kontrolcüye bağlı, onların sıcaklığa göre dönüş hızlarını nasıl ayarlayabilirim? KKKasa içindeki fanları hızlarını kontrol edebiliyorum MSI Dragon Center'dan ama öndekileri nassıl kontrol ediliyor çözemedim.
Kasa: Cougar Turret V2 RGB
Anakart: MSI X570 Gaming Plus

Merhabar. Dark maxima V20 kasa sahibiyim. Kasamdaki 6 fanı kasa içinde fan kontrolcüsüne bağladım. Kontrolcüye SATA ile güç girişi mevcut. Ayrıca kontrolcüden 3 adet kablo çıkışı var. Birisi PWM fan kablosu ve diğeri 3 pin ARGB fan kablosu. Bir de vdg diye bir kablo var. Vdg hariç dışarıda kalacak şekilde 4 ping PWM kablosunu anakartıma System fan 1 kısmına, 3 pin ARGB bağlantısını da anakartımdaki ARGB kısmına taktım. Ancak BIOS'tan kontrol ettiğimde System fanların hepsi boş gözüküyor. Hızlarını kontrol edemediğimden fanlar tam hızda dönüyor. Kumandası mevcut ancak ben hem hızını hem de RGB'yi anakart üstünden kontrol etmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

BIOS'da SYS FAN 1 kısmında, altda seçenekler olacak, kontrol şeklini Auto'dan PWM'e alın.

Burdan benzer ayarların olup olmadığını kontrol eder misiniz ?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kontrolcüden bir fanı çıkartıp anakarttaki system fan 2’ye taktım ve bios üstünden hızını görebiliyorum.
image.jpg

Ancak kontrolcünün bağlı olduğu system fan 1 boş olarak gözüküyor.
image.jpg

Değerini auto’dan pwm çekmem de değiştirmiyor:
image.jpg

Hocam konuyla alakalı bir şey isteyeceğim;

Kontrolcünüzü ve kablolarınızı detaylı bir şekilde, hangi kabloların nerden geldiğini anlamak adına fotoğraflı şekilde görebilir miyim ? Doğru montajlandığından emin olmamız gerekiyor.

Kontrolcü bu.

image.jpg

Sol tarafına şu anda 5 adet fan bağlı. 3 tanesi RGB olduğundan RGB kısmında da 3 adet fan bağlı. Alttan Power girişine PSU'dan gelen sat bağlı. Sol alt taraftaki data çıkışından şu 2 kablo çıkıyor:

image.jpg

Bu da vdg boşta kalacak şekilde bağlantı şeklim:

image.jpg

Bağlantılarım doğru ise kontrolcü kumandasından bir şey yapmam gerekiyor olabilir mi?

Kontrolcüden bir fanı çıkartıp anakarttaki System fan 2'ye taktım ve BIOS üstünden hızını görebiliyorum.
Eki Görüntüle 1700831

Ancak kontrolcünün bağlı olduğu System fan 1 boş olarak gözüküyor. Eki Görüntüle 1700832

Değerini Auto'dan PWM çekmem de değiştirmiyor:Eki Görüntüle 1700833

Boş görünmesi normal, kontrolcü ile fan RPM göremezsiniz, işe yarayıp yaramadığını buna bakıp değerlendirmeyin, siz kontrol modunu PWM'e alıp, fan hızı kontrolunu manual yapın, bir fan eğrisi oluşturun.

Yeni konular

Geri
Yukarı