Konu içerisinde raporladığımız mesajı gizleyebilme hakkı tanınmalı

294144

Hectopat
Makaleler
3
Yaklaşık bir hafta evvel de böyle bir konu başlığı açmıştım, fazla bir etkileşim yakalayamamıştı.
Böyle bir özelliğin, üyelere tanınması gerektiğini düşünüyorum.

Konu başlığındaki mesajımı aynen buraya da geçiriyorum:

Özellikle "Alternatif Hayat" ve "Bilgisayar Toplama" bölümünde, diğer kategorilerin alt başlıklarına nazaran daha sıklıkla karşılaştığım; gereksiz, kırıcı, zorbalık eseri, uygunsuz üslup kullanılan, konuyla ilgisi olmayan, konu sahibine ve konuya dahil olmuş üyelere karşı rahatsız edici söylemler içeren mesajları, rapor ile moderasyon ekibine bildirdikten sonra "Bu mesajı gizle" ya da "Görmezden gel" gibi bir hakkın, forum tarafından üyelere tanınması gerektiğini düşünüyorum. "Göz ardı et o zaman" diyebilirsiniz; lakin bu gibi tutumları, kimi zaman kara listeye eklemek istemediğimiz üyelerden de görebiliyoruz. Olumsuz bir mesajı raporladığımız halde herhangi bir geri dönüş alamadığımız da oluyor. Ayrıyeten yeni üye olmuş, mevcutta 5-6 mesajı bulunan, haftada 1-2 mesaj atması bile garanti olmayan üyeler de var ve bu üyeleri attığı tek mesaj için kara listeye eklemek bana saçma geliyor. Kara liste böyle dolar da gider o zaman.

Özellikle gerekçe bildirerek olması gerektiğini (düşündüğümü) belirttim. Bunun nedeni ise bazı kullanıcıların bu hakkı, kendilerine göre farklı yorumlayıp suistimal etme ihtimalinin her zaman bulunmasından kaynaklanıyor. Konu içerisinde kendisine yöneltilmiş yapıcı bir eleştiriyi görmezden gelip, aynı olumsuz tutumuna ve söylemlerine bu hak ile birlikte daha rahat eyleme dökme gibi bir riski de var.

Bu hak üyelere tanınsa avantajları ve dezavantajları neler olurdu? İşleyişi anlattığım gibi olumlu yönde olur muydu? Rasyonel bir tutumla, efendi bir şekilde tartışmak istiyorum.

@Emre C
@Recep Baltaş

Keşke konuyu öne çıkarsa idiniz eğer kilitlendiyse moderatörler görür zaten. Ayrıca tek bir mesajı gizlemek saçma olur bir tık aşağı indir. Gerekli bir şey olursa moderatör zaten ceza verir.
Önceki konumun kilitlenmesi gibi bir durum söz konusu değil. Defalarca öne çıkarmıştım zaten.
Konunun ceza ile bir alakası yok.

Önceki konumun kilitlenmesi gibi bir durum söz konusu değil. Defalarca öne çıkarmıştım zaten.
Konu ceza ile ilgili değil.
Madem ceza alacak bir şey yapmadı o zaman neden gizleyelim ki? Zaten cezalık bir şey olsa mesaj siliniyor öylesine mesaj silmeye de gerek yok.

Bir kere biri "oh oh oh" yazmıştı raporlamıştım.
Moderasyonun bana verdiği cevap "sizin anladığınız her şey oh oh anlamına gelmiyor" bayağı gülmüştüm. O arkadaş konuda boş yapmıştı ama aradan çok zaman geçti.

Madem ceza alacak bir şey yapmadı o zaman neden gizleyelim ki? Zaten cezalık bir şey olsa mesaj siliniyor öylesine mesaj silmeye de gerek yok.
Ceza yapacak bir şey yapmadı değil, o üye moderasyondan ihtar alsa bile mesajı orada o konuda asılı kalıyor.
Hitaben bir insan onu görmek istemiyor olabilir. Bunun bile gayet mantıklı bir neden olduğunu düşünüyorum.

Ceza yapacak bir şey yapmadı değil, o üye moderasyondan ihtar alsa bile mesajı orada asılı kalıyor.
Hitaben bir insan onu görmek istemiyor olabilir.
E zaten ceza almış o konuda daha ne yapmaya çalışıyorsun ki? Gizlesen ne olacak konu kapanınca daha görmeyeceksin zaten. Bu kadar alıngan olmamalısın bence.

E zaten ceza almış o konuda daha ne yapmaya çalışıyorsun ki? Gizlesen ne olacak konu kapanınca daha görmeyeceksin zaten. Bu kadar alıngan olmamalısın bence.
Okunan bir mesajın gizlenmesi neden isteniyor ki? Ben mi yanlış anladım?
Bir üyeye, sırf kullandığı sistemle rencide etmek için "Everest PSU alıp sisteminizi imha etmelisiniz" gibi bir mesaj geliyor. İnsanlar bunu sürekli görmek istemiyor olabilir. Konu sahibine yöneltilmiş bir mesaj bu. Gereksiz mesajlar, kişinin kendi penceresinden konu içerisinde süzülse daha sağlıklı olmaz mı sizce?

Bir üyeye, sırf kullandığı sistemle rencide etmek için "Everest PSU alıp sisteminizi imha etmelisiniz" gibi bir mesaj geliyor. İnsanlar bunu sürekli görmek istemiyor olabilir. Konu sahibine yöneltilmiş bir mesaj bu. Gereksiz mesajlar, kişinin kendi penceresinden konu içerisinde süzülse daha sağlıklı olmaz mı sizce?
E tamam konu ile işin bittikten sonra çık zaten okumuşsun mesajı aklında yine duracak.

Geri
Yukarı