Konu içerisinde raporladığımız mesajı gizleyebilme hakkı tanınmalı

E tamam konu ile işin bittikten sonra çık zaten okumuşsun mesajı aklında yine duracak.
Anlamıyorsunuz sanırım. Raporladığımız bir mesajı, gerekçesiyle birlikte görmemek istememiz mantıklı bir gerekçe değil mi sizce de? Ha, üyeyi raporladım diyelim ve moderasyon ekibinden ihtar ya da bir ceza aldı; lakin ben hala o olumsuz mesajı görüyor olacağım. Konu sahibi de bunu görmek istemiyor olabilir. Siz olumsuz bir mesaj görmemişsiniz sanırım. Raporlayan bir insan zaten öyle mesajlara bir daha rastlamamak için raporlar. N'olacak ki kendisinin görmeyeceği bir şekilde gerekçesi ile gizlese? Bence gayet de güzel bir incelik.

Anlamıyorsunuz sanırım. Raporladığımız bir mesajı, gerekçesiyle birlikte görmemek istememiz mantıklı bir gerekçe değil mi sizce de? Ha, üyeyi raporladım diyelim ve moderasyon ekibinden ihtar ya da bir ceza aldı; lakin ben hala o olumsuz mesajı görüyor olacağım.

Hep o konuda PC toplama konusunda mı takılacaksın? Hayır başka konulara da geçersin.
Veya o mesajı görmezden gelince unutacak mısın? Hayır yine aklına gelecek.

@294144 Şundan dolayı mantıklı değil; onlarca üye her gün bir sürü mesajı gizlemek için raporlama yöntemine başvuracak. Moderatörlerin zaten mesailerinde konu onayıyla, düzenlemelerle ve raporlarla iflahı kesilirken ekstra bir yükü olacak.

Onun yerine 1-2 kişi zaten öyle mesajları raporluyor, moderatör de o mesajı ya düzenliyor ya da komple siliyor zaten. O tür bir mesajda küfür/hakaret ya da uygunsuz söylem siliniyor.

@294144 Şundan dolayı mantıklı değil; onlarca üye her gün bir sürü mesajı gizlemek için raporlama yöntemine başvuracak. Moderatörlerin zaten mesailerinde konu onayıyla, düzenlemelerle ve raporlarla iflahı kesilirken ekstra bir yükü olacak.

Onun yerine 1-2 kişi zaten öyle mesajları raporluyor, moderatör de o mesajı ya düzenliyor ya da komple siliyor zaten.
Teşekkür ederim hocam yapıcı yorumunuz için. Ben aslında raporladığımız bir mesajı kendimizin görmeyeceği şekilde gizlenmesinin gerektiğini söylemek istedim. Raporladım bir mesajı mesela, ardından da bu mesajı sadece kendimin görmeyeceği şekilde gizleme imkanı sağlayacak bir eklenti olması fena olmazdı diye düşünüyorum. WP'da benden sil seçeneği gibi. Moderasyon ekibine yük oluşturacak bir eklenti olacağını düşünmüyorum.

Yani X kişisinin mesajını raporladım, bir de yanda şahsımın görmeyeceği bir seçenek çıkacak. Bu kadar.

Madem ceza alacak bir şey yapmadı o zaman neden gizleyelim ki? Zaten cezalık bir şey olsa mesaj siliniyor öylesine mesaj silmeye de gerek yok.
"Umarım açlık sefalet içerisinde ölürsün, Allah belanı versin, lanet olsun sana" benzeri cümleleri şahsıma söyleyen arkadaşı 10 dakika boyunca kaldırılmadığı için rapor ettikten sonra, rapor spamlamaktan ceza yedim. Tabii onun mesajı da daha sonrasında kaldırıldı ancak insanın sinirlerini bozuyor böyle alt seviye davranışlar. Görmezden gelmek zor oluyor.

Teşekkür ederim hocam yapıcı yorumunuz için. Ben aslında raporladığımız bir mesajı kendimizin görmeyeceği şekilde gizlenmesinin gerektiğini söylemek istedim. Raporladım bir mesajı mesela, ardından da bu mesajı sadece kendimin görmeyeceği şekilde gizleme imkanı sağlayacak bir eklenti olması fena olmazdı diye düşünüyorum. WP'da benden sil seçeneği gibi. Moderasyon ekibine yük oluşturacak bir eklenti olacağını düşünmüyorum.
Hocam ama aşırı gereksiz mesajı okudun, cevabı verdin silsen ne olur silmesen ne olur? Sonuçta burası forum bir sürü konu var ve seni kıran bir mesaj olursa konuyu takibi bırak.
"Umarım açlık sefalet içerisinde ölürsün, Allah belanı versin, lanet olsun sana" benzeri cümleleri şahsıma söyleyen arkadaşı 10 dakika boyunca kaldırılmadığı için rapor ettikten sonra, rapor spamlamaktan ceza yedim. Tabii onun mesajı da daha sonrasında kaldırıldı ancak insanın sinirlerini bozuyor böyle alt seviye davranışlar. Görmezden gelmek zor oluyor.
Görmezden gelmek yerine kara listeye al. Hadi almadın diyelim o zaman silince mesaj yine aklında kalacak.

Raporladım bir mesajı mesela, ardından da bu mesajı sadece kendimin görmeyeceği şekilde gizleme imkanı sağlayacak bir eklenti olması fena olmazdı diye düşünüyorum.
Zaten sorun bunu yapman için illa raporlama sistemini kullanmakta başlıyor. Zaten az sayıda raporlama yapılmıyor, ekstra bunlar için raporlama yaparsan moderasyonda birkaç haftadan fazla dayanacak biri kalmaz. :D

En mantıklısı o bahsettiğin türdeki mesajı raporlamak, moderatörün de o mesajı düzenleyip (ya da silip) yazan üyeye gerekli cezayı vermesi.

@Hashtag Raporladığında zaten eninde sonunda ona bakılıyor, 10 dakika forumdan çıksan döndüğünde hem istediğin yapılmış olacak hem de sen gereksiz raporlama yaptığın için ceza almayacaksın. 10 dakikalık sabır göstermek zor değil, hiçbir yerde hiçbir hizmet "anında" alınamaz. Bak mesela 3 gün önce McLaren'a bir mail atmıştım adres sistemlerindeki bir hata yüzünden, hâlâ cevap gelmedi. Mail yağmuruna mı tutayım? Gelir işte birkaç güne kadar.

Zaten sorun bunu yapman için illa raporlama sistemini kullanmakta başlıyor. Zaten az sayıda raporlama yapılmıyor, ekstra bunlar için raporlama yaparsan moderasyonda birkaç haftadan fazla dayanacak biri kalmaz. :D

En mantıklısı o bahsettiğin türdeki mesajı raporlamak, moderatörün de o mesajı düzenleyip (ya da silip) yazan üyeye gerekli cezayı vermesi.
Geç geri dönüş yaptığım için öncelikle özür diliyorum.

Belki de ben anlamadım; ama ekstradan ekibe efor harcatacak bir iş yüküne soktuğu noktayı hala bulamadım. Her zamanki gibi uygunsuz bir mesajı sol alt köşeden gerekçesi ile şu anki gibi raporlayıp, raporladıktan sonra da sadece kendi penceremizden yanda ufak bir "Gizle" seçeneğinin duracak olmasının nasıl bir iş yükü altına sokacağını anlayamıyorum. Ha, derseniz sadece bir mesajı görmemek için ekstradan raporlayacak üyeler de halihazırda bulunuyor, anlarım; ama benim kastettiğim sadece birinin bir mesajı raporladıktan sonra o kişinin sadece kendisinin görmeyeceği şekilde gizleyebilme imkanına sahip olması.

Moderasyon ekibine karşı, "Raporlara illaki, er ya da geç gerekli hassasiyeti göstereceklerdir" inancınızı pek doğru bulmuyorum. En basitinden siyasetle uzaktan yakından alakası olmayan konuya bir üye, kendi doğrultusunda, o anki düşünceleriyle bir mesaj yazıyor, normalde haklılığı/haksızlığı, doğruluğu/yerinde olması tartışılır elbette; lakin konudan bağımsız olmasından ötürü raporladığım halde ne bir geri dönüş aldım, ne de o üyenin ceza aldığına dair bir şey gördüm. Birkaç dakika sonra yine benzer söylemlerde bulunmaya başladı, birkaç saat geçti yine aynı... Bu sadece tek bir konuyla sınırlı kalmıyor tabii ki. Özellikle siz de böyle üyelerden fazlasıyla mağdur olduğunuzdan biliyorsunuzdur bu tutumda ilerleyen insanların halihazırda azımsanamayacak seviyede fazla olduğunu.

Raporladıktan sonra da sadece kendi penceremizden yanda ufak bir "Gizle" seçeneğinin duracak olmasının nasıl bir iş yükü altına sokacağını anlayamıyorum.
O anda konu onaylarıyla, düzenlemelerle uğraşan moderatörlerin yönetim panelinde sürekli başa çıkılamayacak sayıda rapor bildirimi olacak. Raporlar teker teker okunuyor, konulara bakılıyor ve ona göre ne olacağına moderatör karar veriyor. Sen ve diğer onlarca kişi her gün bir sürü mesajı görmemek için bu raporlama sistemini kullanırsa ne olacak? Moderatörlerin bakmak zorunda kalacakları rapor sayısı kat kat hatta abartmıyorum belki on kat artacak.

Bu işin oluru dediğin gibi raporlama sistemine ek bir yük bindirilmesiyle olmaz. Başka bir yol düşünülebilir ama dediğin gibi yapılması mantıklı değil.

Geri
Yukarı