Korona sonrası pis koku almak

O koku algısını biraz tahmin edebiliyorum. Ben 3 gün kadar koku kaybı yaşamıştım. Normale dönmesi toplamda 10 gün sürmüştü. O süreçte yaklaşık olarak 2-3 gün kokular çok berbat ve yanıltıcı geliyordu. Diş macunun kokusundan dolayı kusma hissi geliyordu örneğin. Ben şanslı olduğum için gitti ve geldi koku duyum. Kimisinde de sizdeki gibi çok uzun sürebiliyormuş. Kötü haber ise bunun kalıcı olabilme ya da bir süre daha bu şekilde devam edebilme ihtimali. Gerçekten sıkıntılı ve çözümü net olmayan bir şey. Geçmiş olsun. :(

O koku algısını biraz tahmin edebiliyorum. Ben 3 gün kadar koku kaybı yaşamıştım. Normale dönmesi toplamda 10 gün sürmüştü. O süreçte yaklaşık olarak 2-3 gün kokular çok berbat ve yanıltıcı geliyordu. Diş macunun kokusundan dolayı kusma hissi geliyordu örneğin. Ben şanslı olduğum için gitti ve geldi koku duyum. Kimisinde de sizdeki gibi çok uzun sürebiliyormuş. Kötü haber ise bunun kalıcı olabilme ya da bir süre daha bu şekilde devam edebilme ihtimali. Gerçekten sıkıntılı ve çözümü net olmayan bir şey. Geçmiş olsun. :(
Sağ olun, sanırım bir ömür böyle geçireceğim. Bu da benim talihsizliğim. Daha 18 yaşındayım ve bu durum beni cidden çok üzdü.

Dostum bundan 2 yıl önce ben de bu sorundan muzdariptim. Bir anda iğrenç bir koku almaya başladım evdekilere sordum koku alıyor musunuz diye teyit etmek için koku yoktu onların aldığı. Aynı senin gibi yemeğin yanına bile yaklaşamıyordum. Birkaç saat sonrasında burnumdan kahverengi sular akmaya başladı 5 dakika ara ile. Özel hastanede muayeneye gittim burnumdan içeri bir şey soktu baktı ciğerlerimi dinledi. Ciğerlerimde mikrobik bir sorun çıktı bu sorun ilaç ile düzelmezse hastaneye yatmam gerektiği söylendi. Baya antibiyotik , şurup ile toplanmıştı. Belki sende de korona ile ilgili değil de mikrobik bir sorun vardır. Şimdiden geçmiş olsun.

Dostum bundan 2 yıl önce ben de bu sorundan muzdariptim. Bir anda iğrenç bir koku almaya başladım evdekilere sordum koku alıyor musunuz diye teyit etmek için koku yoktu onların aldığı. Aynı senin gibi yemeğin yanına bile yaklaşamıyordum. Birkaç saat sonrasında burnumdan kahverengi sular akmaya başladı 5 dakika ara ile. Özel hastanede muayeneye gittim burnumdan içeri bir şey soktu baktı ciğerlerimi dinledi. Ciğerlerimde mikrobik bir sorun çıktı bu sorun ilaç ile düzelmezse hastaneye yatmam gerektiği söylendi. Baya antibiyotik , şurup ile toplanmıştı. Belki sende de korona ile ilgili değil de mikrobik bir sorun vardır. Şimdiden geçmiş olsun.
İşkillendim şuan, müsait bir vakit özele gideceğim. Gittiğim vakit yazacağım buraya durum hakkında. Peki size gittiğinizde tam olarak ne söylediler? Adı var mı bu karşılaştığımız durumun?

Hayır özele gitmedim. 4 farklı devlet hastanesine gittim ama birkaç fısfıs vermek dışında başka bir şey yapmadılar. Şu an bu hastalığa herhangi bir teşhis konulmamış. Hastalığın bir ismi bile yok.

Yaklaşık 8 ay oldu hala düzelmedi. Asidik yiyeceklerde farklı pis bir koku, bazik yiyeceklerde farklı bir pis koku geliyor. Et, tavuk, balık, soğan, sarımsak, çorba çeşitleri, yağla pişirilen sulu yemekler... Hepsinde kimyasal pis bir koku. Hani alıştıramıyorum da kendimi. Alıştırabilsem sıkıntı yok, direkt istifra ettiriyor. Çok denedim ama maalesef psikolojik değil :(

Hala düzelmedi mi?

Hayır özele gitmedim. 4 farklı devlet hastanesine gittim ama birkaç fısfıs vermek dışında başka bir şey yapmadılar. Şuan bu hastalığa herhangi bir teşhis konulmamış. Hastalığın bir ismi bile yok.

Yaklaşık 8 ay oldu hala düzelmedi. Asidik yiyeceklerde farklı pis bir koku, bazik yiyeceklerde farklı bir pis koku geliyor. Et, tavuk, balık, soğan, sarımsak, çorba çeşitleri, yağla pişirilen sulu yemekler... Hepsinde kimyasal pis bir koku. Hani alıştıramıyorum da kendimi. Alıştırabilsem sıkıntı yok, direkt istifra ettiriyor. Çok denedim ama maalesef psikolojik değil :(
Yemekler gerçekten de size göre kötü kokuyordur belki?

Yemekler gerçekten de size göre kötü kokuyordur belki?
Şöyle açıklayayım, ben annemin yaptığı ev yemeklerine bayılırım. Yemekle aram çok iyi, 1.83 boyum var eskiden 75-80 kilo arasındaydım hep. Şuan 67ye kiloya düştüm. O eski mis gibi kokan yemekler şu an rezalet bir şekilde kokuyor. Aslında koku sağlıklı bir insana göre yine güzel ama ben bu hastalığa yakalandıktan sonra burnumdaki koku alma metabolizması bozulduğu için, farklı bir koku alıyorum. Aslında koku da hiçbir sıkıntı yok, sıkıntı bende. Var olan kokuyu çok kötü bir şekilde alıyorum. Mis gibi kokan gülden lağım kokusu almak gibi bir şey. Bu kokuyu ev yemeklerinden tutun, duş alırken kullandığım şampuandan kendi ter kokuma kadar...

Yeni konular

Geri
Yukarı