Korsan kullanmam çok mu kötü bir şey?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@White Chocolate Mocha, Bu nasıl bir düşünce şeklidir? Parası olmayan da sizin bu mantığınıza göre gitsin hırsızlık yapsın.
Parası yoksa (örneğin öğrencidir ve düzenli geliri yoktur) zaten onu hiçbir zaman alamayacak. O yüzden korsan kullanması veya kullanmamasının yapımcıya pek bir zararı yok. Korsan bir şeyi kopyalamaktır. Gidip hırsızlık yapmakla korsanın uzaktan yakından alakası yok. Ekmeği çalınca adam zarara girer ama korsan kullanırsan adam kâr yapamaz. Ekmeği çalınca adamdan ürün eksilir, ekmeği kopyalarsan adam para kazanmamış olur ama zarar da etmez. İnce bir detay ama konuyu anlayan insanlar dediğimi kavradı.

Aslında sebebi oyunları değersiz görmeleri.
Oyunları değerli görüyom. Fakat para vermek istemiyoru. En fazla 5 tane oyunu parayla almışımdır. İster fiyatı yüksek olsin ister düşük olsun. Ücretsiz dağıtılmadıysa korsan oynuyorum.

Bir de oyun oynamak temel insan ihtiyacı gibi gösterenler var. Paran yoksa nasıl ekmek bile alamıyorsan paran yoksa oyun da alamazsın. Bunu bir kalıba oturtmaya çalışmayın.

@White Chocolate Mocha, Şimdi sizin mantığınızda konuyu ele alıyorum:
Bir yapımcı oyunu tek başına yapmıyor. O oyunu yapabilmesi için her türlü tasarımdır, optimizasyondur vb. onlar için önce çalışan tutuyor. Sonrasında o oyun için vakit harcıyor ve o oyuna dolusuyla para harcıyor. O oyun için yapılan harcama, çalışanların falan maaşı da var diyelim. Şimdi herkes korsan oynasa, bu adamın zararını kim karşılayacak. Sen mi? Bak bakalım yapımcıdan bir şey eksiliyor muymuş?

Kaç kişi Windows'u orijinal kullanıyor kaç kişi Office programlarını WinRAR AutoCAD vs programları lisanslı kullanıyor acaba ülkemizde. Ama konu oyuna gelince voaaav. Sanırsın oyunların parası ülkemizde kalıyor milli servetten çalıyor millet. Bırakın bu işleri Allah aşkına isteyen istediğini yapsın.

Son düzenleme:
Parası yoksa (örneğin öğrencidir ve düzenli geliri yoktur) zaten onu hiçbir zaman alamayacak. O yüzden korsan kullanması veya kullanmamasının yapımcıya pek bir zararı yok. Korsan bir şeyi kopyalamaktır. Gidip hırsızlık yapmakla korsanın uzaktan yakından alakası yok. Ekmeği çalınca adam zarara girer ama korsan kullanırsan adam kâr yapamaz. Ekmeği çalınca adamdan ürün eksilir, ekmeği kopyalarsan adam para kazanmamış olur ama zarar da etmez. İnce bir detay ama konuyu anlayan insanlar dediğimi kavradı.
Tamam o zaman bir sonraki harçlığını bana ver. Nasıl olsa cebindeki para azalmayacak ama artmayacak da. Lütfen böyle komik argümanlar atmayın.

@White Chocolate Mocha, Şimdi sizin mantığınızda konuyu ele alıyorum:
Bir yapımcı oyunu tek başına yapmıyor. O oyunu yapabilmesi için her türlü tasarımdır, optimizasyondur vb. onlar için önce çalışan tutuyor. Sonrasında o oyun için vakit harcıyor ve o oyuna dolusuyla para harcıyor. O oyun için yapılan harcama, çalışanların falan maaşı da var diyelim. Şimdi herkes korsan oynasa, bu adamın zararını kim karşılayacak. Sen mi? Bak bakalım yapımcıdan bir şey eksiliyor muymuş?
Korsan oynamasam oyunu hiç oynamam. Adamın zararı nerede? Benden hiçbir türlü para kazanamıyor zaten adam.
Tamam o zaman bir sonraki harçlığını bana ver. Nasıl olsa cebindeki para azalmayacak ama artmayacak da. Lütfen böyle komik argümanlar atmayın.
Dediğin sey çok saçma bu arada.

Dediğin sey çok saçma bu arada.
Bir tartışmada argümana karşı isen kendi fikrini söyler ve savunursun. Çok saçma ise neden saçma onu söylersin.
@Gwynbleidd11, Belki bir oyunu bir gün alacaksın, bunu bilebilir misin? Korsanı meşrulaştırmaya çalışmayın. O oyunun korsanı olmasa millet orijinale yönelecek belki. Bunu bilebilir misin?
Kesinlikle katılıyorum. Korsan oynamasam bile zaten hiç oynamam diyenlerin çoğu eminim ki korsan oyunlar tamamen engellenmiş olsaydı çatır çatır parasını ödeyip alırdı.

Ha bir de ete paran yetmiyorsa makarna ye nike giyemiyorsan mike giyciler var. Zaten öyle oluyor ki korsan indirmek orjinalin verdiği güveni ayrıcalığı hiç bir zaman vermiyor sana. Virüs girecek mi bug girecek mi, sıkıntı olduğunda teknik destek alacakmıyım. Bunlar zaten yok. yani adam zaten korsan oynayarak makarna yiyor mike giyiyor gibi oluyor. Cebinden sadece eve bağlattığı internetin parası çıkıyor. Orjinal olarak satılan ürüne erişim sağlamış olmuyor zaten tam anlamıyla.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı