Korsan kullanmam çok mu kötü bir şey?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Korsan oyunda kullanıyorum orijinal oyun da. Bir oyunun korsanı bulunuyorsa ve arkadaşlarım ile oynamayacaksam korsan kullanırım. Benim korsan kullanmam tamamen zihinsel şartlanma. Bu duruma karşı gelemiyorum. Hani işe vesaire giderken spesifik bir yere geldiğinde sigara yakarsın sonra ise beynin şartlanır ve hep aynı yere geldiğinde istemsiz olarak sigara yakarsın. Tıpkı böyle birşey. Birazda ülke olarak beleşçilik kültürü ile yetiştiğimiz için de kaynaklanıyor. Şöyle düşün, İstanbul'da boğazda karşıya giden iki tane yanyana köprü var. İki köprüde benzer ve iki köprünün sonu da aynı yere çıkıyor. Birinci köprü 20 TL geçiş ücreti alıyor, ikinci köprü ise bedava. İnsan hangisini seçer? İnsanın elinde aynı şeye bedava ulaşabilme imkanı olunca beyin otomatik olarak para vermeyi reddediyor.

Ama LOL, Valorant, CS, Metin2 vesaire gibi oyunlara ayda 1000 TL yatırmaktan çekinmezler 😂.

Gün gelir devran döner paran pulun olur o zamanki değerden alırsın hakkını ödersin yapımcıya. Hobi edin vs desem onlarda imkansız gibi şu anki durumda.

115 lira da çok az zaten. Onu geçtim aylık diyorsun 115TL bir kere verip sınırsız oynayabileceğin bir şey değil. 2 ay oynamak istesem 230TL cebimden çıkıyor direk olarak. Yani dediğin de pek mantıklı değil.
Gerçekten bu ülke ekonomisinde ne olmasını bekliyorsunuz ki? 115 TL gayet az bir para günümüz için zira kafanı çıkartsan dışarı cebinden 60-70 TL çıkıyor. 1 aylık hizmet için 115 TL çerez parası. BF oyunları zaten MP olarak ön plana çıkıyorken korsan alıp 2 ay boyunca neyi deneyimlemek istiyorsunuz onu da merak etmedim değil. Şu zamana kadar bildiğim hiç bir BF oyununun hikaye modu 10 saatlik oyun süresini geçmemiştir ki 10 saat oynayabilmek için en ince ayrıntısına kadar bitirmeniz gerekiyor.

Gerçekten bu ülke ekonomisinde ne olmasını bekliyorsunuz ki? 115 TL gayet az bir para günümüz için zira kafanı çıkartsan dışarı cebinden 60-70 TL çıkıyor. 1 aylık hizmet için 115 TL çerez parası. BF oyunları zaten MP olarak ön plana çıkıyorken korsan alıp 2 ay boyunca neyi deneyimlemek istiyorsunuz onu da merak etmedim değil. Şu zamana kadar bildiğim hiç bir BF oyununun hikaye modu 10 saatlik oyun süresini geçmemiştir ki 10 saat oynayabilmek için en ince ayrıntısına kadar bitirmeniz gerekiyor.
115TL kime ve neye göre az? 1 aylık oyun oynamak için 115TL de şu anda veremem ve vermem. Oyunlardan daha önemli kısa sürede oluşacak giderlerim var. Cebime 3 5 kalıyor oyunlara o parayı nasıl vereyim? Çerez parası ise senden 1 aylık EA Play Pro hediyesi bekliyorum o zaman.

Ben 13 yaşında para kazanmayan birisiyim. Oyunları oynamak istiyorum fakat mükemmel ekonomimiz buna engel oluyor. Param olmadığı için oyunları mecburen korsan indirmek durumunda kalıyorum, bu yaptığım doğru değil fakat ben param olmadığı için hiç eğlenemeyecek miyim? Burada suçlu kim oluyor, ne yapmalıyım, korsan kullanmam çok mu kötü bir şey?

Hocam önceden Detroit Become Human indirmiştim hep içimde para vermediğim için bir boşluk oluştu sonra Cyberpunk çıktı indirdim ve oynadım bu sefer içimdeki o boşluğu bir kenara bıraktım bayağı zevkliydi kısaca kafaya takmazsan umursamazsan umurunda olmazsa bal gibi zevk alıyorsun kısaca kötü bir şey olup olmaması kendine bağlı (ytd)

Oyna aslan oyna. Hiç de kendini kötü hissetme ve vicdan azabı duyma. Paran olduğunda ver parasını al ama yoksa bekle, oynama diyenleri dinleme. Bir daha bu yaşlara gelmeyeceksin ve ilerde iş, güç, geçim derdine düşeceksin. İlerde paran da olsa oyun oynamaya zamanın olmayacak. Mümkünse gelişmemiş ülke üreticilerinin veya küçük oyun üreticilerinin oyunlarına gücün yetiyorsa para öde. Diğer büyük firmaları sallama. Oyunları üretenlerin ülkeleri de yüzlerce yıl biz de dahil gelişmemiş ülkelerin topraklarını sömürdü. O zenginliklerini bilimle harmanlayıp bugünkü hallerine geldiler. Bizim hatalarımız kadar onlarında hırsızlıklarının bir sonucu gelişmiş ülkelerdeki şirketlerin oyun piyasasını elinde tutması, bu kadar abuk fiyatlara oyun satmaları ve bizim bu kadar fakir bir ülke oluşumuz.

Oyna aslan oyna. Hiç de kendini kötü hissetme ve vicdan azabı duyma. Paran olduğunda ver parasını al ama yoksa bekle, oynama diyenleri dinleme. Bir daha bu yaşlara gelmeyeceksin ve ilerde iş, güç, geçim derdine düşeceksin. İlerde paran da olsa oyun oynamaya zamanın olmayacak. Mümkünse gelişmemiş ülke üreticilerinin veya küçük oyun üreticilerinin oyunlarına gücün yetiyorsa para öde. Diğer büyük firmaları sallama. Oyunları üretenlerin ülkeleri de yüzlerce yıl biz de dahil gelişmemiş ülkelerin topraklarını sömürdü. O zenginliklerini bilimle harmanlayıp bugünkü hallerine geldiler. Bizim hatalarımız kadar onlarında hırsızlıklarının bir sonucu gelişmiş ülkelerdeki şirketlerin oyun piyasasını elinde tutması, bu kadar abuk fiyatlara oyun satmaları ve bizim bu kadar fakir bir ülke oluşumuz.
Aynen adamlar bilerek pahalı satıyor. Arada dolar,euro bakın :D

Hocam ben size katılmıyorum. Eğer oyunları değer görmüyorsa o ülkede neden onlar değer versin ki bize? Bunlar sonuçta ticari firmalar. Hep karşıyı eleştiriyoruz. Ama bazen kendimize dönüp bir bakmak gerekiyor arada..
Yaması varsa ve ücretsizse yama kurarım. Yoksa umrumda olmaz. İngilizcem iyi olduğu için İngilizce de oynarım oyunu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı