Korsan kullanmayı bırakma hikayem

Reddywich

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Tekirdağ
Bu yazıyı korsan kullanan arkadaşların korsanı bırakmalarına vesile olmak için yazıyorum. Hani belki farklı düşündükleri için korsanın kötü olduğunun farkında değildirler onları doğru düşünmeye yönlendirmek için.

Ben 3-4 sene öncesine kadar hiçbir oyun satın alamıyordum maddi sıkıntılardan dolayı ve korsana başvuruyordum. (Ayıptır söylemesi crack işinde de ustayımdır :LOL: ). Ayrıca bilmiyordum da zaten "kardeşim korsan değil Torrent" diyen çocuk gibiydim adeta ve korsanın hırsızlık olduğunun bile farkında değildim.

İlk oyunum olan CS:GO'yu aldıktan sonra işte ilk oyunum millete hava atıyorum falan o zamanlardaki veletliğimden diyelim sitelere girip oyun satın alma ile ilgili yorumlar yazıp hava atmaya çalışıyordum çünkü farklı olduğumu zannediyordum. Ancak zamanla insanların benim tam tersime korsan kullanmadığını, oynadığı oyunların tamamını satın aldığını öğrendim. Yani büyük bir yanlış içinde olduğumu fark ettim.

Geçen sene de HTML konusunu işlediğimiz için kodlamayla ilgili bilgi sahibi oldum. İlk zamanlarda kolay gelse de sonraki zamanlarda çok zorlaşmaya, karışıklaşmaya başlamıştı, o anda oyun yazmanın ne kadar zor bir iş olduğunun, ne kadar zahmet ve zaman gerektirdiğinin, ha diyince olmayacağının farkına vardım.
Düşündükçe aslında daha fazla para hak ettiklerini düşünmeye başladım. Şu anda çok zorunda kalmadıkça korsan kullanmıyorum.

Örneğin bir oyunu çok sevmişimdir ve o ay alamıyorumdur. Bilgisayar bağımlısı olduğum için sevdiğim oyunu oynamazsam gerçekten sıkılıyorum. Böyle zamanlarda korsan indiriyorum evet ama param olduğu zaman da satın alıyorum (Mesela Universe Sandbox 2 oyununu bilmiyorum bilir misiniz, bir sandbox oyunu ve 1 hafta oynasanız gerçekten sıkılırsınız. Bu oyunu çok sevdim ve internete baktım alternatifi yok korsan indirdim. Korsan indirdikten yaklaşık 2 saat sonra oyunu satın aldım, sırf destek vermek için) ve özellikle Türk geliştiricilere maddi yardımda bulunmaya çalışıyorum.

Umarım düşüncelerimi doğru aktarabilmişimdir ve bir yararı olur :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer eski bir oyun, çeşitli dijital oyun platformlarında resmi olarak satılmıyorsa o zaman korsan oyuna başvurmak zorunda kalıyorum. Ama bu tür oyunlar da çok az.

Şimdi hesapladım Şubat ve Mart ayında 245 TL para vermişim oyunlara. Şaşkın değilim.

Benim ilk lisanslı oyunum 7 Days to Die oyunuymuş. Resmi kullanmak her zaman daha iyidir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı