Korsan oyun için teknik destek istemeyin artık

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hiç kimse tam olarak okumuyor veya anlamak istemiyor yazdıklarımı. Tamam kullansınlar da burada konu açıp kendilerini komik duruma düşürmesinler diyorum ve beğeni için açtı diyenler emin olun beğeni kasmak istesem daha kolay bir yol bulurdum ve bu konudan beğeni alacağımı düşünerek değil tepki çekeceğimi düşünerek açtım beğeni önemli değil. Artık anlamadan yorum yapmayın.

Korsan kullanıyorsa zaten gerekli tüm paketler RAR dosyasında bulunuyor. Onları kurmasına rağmen hata alması çok zor. Alırsa da indirdiği yere yorum yapsın, çözmek için uğraşıyorlar. Ben korsan için buradan destek isteyecek olsam oyunu "steam/steamapps/common/" klasörüne taşıyıp şansımı denerim. Ekran görüntüsü koyuyorsam arkada Steam açarım. Böyle olduğunda anlamaları zorlaşır. Raporda Steam bolca geçiyorken korsan olduğunu anlamak zorlaşır.

Bunları düşünecek adam zaten korsan kullanmaz ama neyse. Rapor nasıl incelenir türü konuları okusalar sorunlarını kendileri çözebilirler. Bizim de oyun firmalarını daha çok zengin etme çabamız yok, korsana destek verirsek ve şikayet ederlerlerse forum kapatılabilir. Yasalara karşı gelmeyi hiçbir forum istemez. Özellikle de bu kadar üyeye sahip, hatrı sayılır bilgi depolanmış bir forum.

Korsana destek vermememizin sebebi sadece emek karşılığı değil. Anayasada bunun cezası var. Mesela Sahibinden'de korsan ürün satmaya çalışırsan ilanın reddediliyor. Yasal uyarı geliyor. Bu yasa sadece ürün satarken geçerli değil, bu tür forumlar için de geçerli. Hatta korsan WinRAR kullanmak bile yasalara aykırı.

Korsanla alıp veremediğiniz ne? Sanki oyunu siz mi yapıyorsunuz, para sizin cebinize mi girmiyor? Evde film izlerken neden para vermiyorsunuz, o da korsan değil mi? O zaman fotokopi de çektirmeyelim, kitapları pahalıdan alalım. 3A oyunlar başta olmak üzere genel olarak oyunların fiyatından haberiniz var mı? Durumu olmayıp korsan kullanıyorsa bence bunun bir sakıncası yok, eğlenmek için fahiş fiyatlar vermesi mi gerek? Durumu varsa da yok: oyunu korsan olarak indirir, güzelse save dosyasını kaydeder ve Steam'den o oyun indirime girdiğinde satın alır, kaldığı yerden devam eder. Korsan konusu açanlar konuları kapandıktan sonra zaten internette kısa bir arama yaparsa sorununun çözümünü bulur. İnsanların durumunu bilemezsiniz, bilemediğiniz için de hiçbir şekilde "Kullanmayın." diyemezsiniz. Korsan kullanımı kişinin düşüncesine göredir, kimisi yapımcıya destek olmak ister kimisi ise yapımcının zaten çok fazla kazandığı, onun almasının bir fark yaratmayacağını düşünür. Saçma sapan "Korsan alanlara sinir oluyorum, konularını görünce de öfkeleniyorum." gibi bir tavır takınmanız da hiçbir şeyi değiştirmez.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı