Korsan oyunculuğun ülkemizde azalışı

Eskiden oyunun, dizinin veya filmin orijinal olarak nasıl alınacağını bilmezdik, verilen korsan DVD'leri orijinal sanardık. Sonrasında çoğumuz CS:GO sayesinde Steam'i keşfettik. Çoğumuz oradan oyun almaya başladık ve şu anki durumda eskiye göre çok büyük yol kat ettiğimizi düşünüyordum, forumdakilerin yarısından fazlasında Witcher 3, büyük bir kesimde RDR 2 gibi oyunlar vardı.

Ancak şu an başa dönme noktasına geldiğimizi düşünüyorum. En dandik oyunlar 150-200 TL, AAA oyunlar 1000 TL iken birisine ne orijinal al diyebilirim ne de kendim orijinal oynayabilirim.

Normalde oyunlar günlük hayatımızdaki stresimizi ve yorgunluğumuzu atmamızı sağlayacak araçlarken biz oyuna zam gelir mi diye kendimizi strese sokuyoruz, zam gelmeden alayım diye kendimizi Mali yük altına sokuyoruz.

Burada firmaların tabii ki suçu yok, çoğu firma yıllarca zam yapmadı. Şu anda da dolar 19 liraya yaklaşmışken doları 10 liradan falan alıyorlar ve biz daha 10 lira olmasına alışamıyoruz, ileride 30-40 lira olursa ne yapacağımızı düşünemiyorum. Önünüzde vermeniz gereken önemli bir karar varken işin ciddiyetini en ufak şeylerde bile görüyorsunuz maalesef.

Azalmıyor aksine artıyor çünkü dolar kuru fiyatlarının pahalı olması Steam oyunlarını ücretsiz veren sitelerin yayılması.

Hiçbir oyuna 500-600'den fazla verilmez. Zamanında korsan kullanıp sonra da oynadığım oyunları satın alan ve korsanı desteklemeyen birisi olarak bir oyuna 1k vereceğine git korsan oyna diyorum. Gerçekten yeni çıkanları geçtim eski ya da çıkalı fazla olmamış oyunlar dahi 1k civarına çıktı. En azından ekonomi düzelene kadar(düzelirse tabi) korsan oyun ülkemizde çok artacak gibi gözüküyor.

Korsan oyuna karşıyım en son hogwarts satın aldım 800TL ye bir öğrencinin bunu karşılaması imkansız, karşılasa bile ayın geriye kalanını aç geçireceğinden eminim. Son oyun fiyatlarından sonra korsan indirene de birşey diyemez hale geldik çünkü komik sayılara ulaştı fiyatlar ama herkes şunu bilsin bunun sorumlusu oyun firmaları değil bugün çoğu yeni oyun 70-80 bandında çıkıyor bunu direkt tl ye çevirsek adamların en az 1400TL alması gerekir ona rağmen insaflı davranıyorlar fakat bu firmalarında kazanması gerek ki yeni oyunlar çıkarabilsinler. Bu komik sayıların nedeni mozambikte görev alan uzun adam oyun firmaları veya steam değil umarım çok yakında herşey değişir yoksa bu günlere ucuz diyeceğimiz günler yakın..
Bu arada fiyat kısmında şöyle bir şey daha var: Bazı yabancı oyuncular yapılan yerel fiyatlandırmadan faydalanmaya başladılar, ucuza aldılar oyunları. Ayrıca böyle bir tarafı daha var. Hogwarts Legacy ise kırılır zaten. EMPRESS bir dahaki crack'inin o olduğunu duyurdu en son NFO'sun da.

Bu arada fiyat kısmında şöyle bir şey daha var: Bazı yabancı oyuncular yapılan yerel fiyatlandırmadan faydalanmaya başladılar, ucuza aldılar oyunları. Ayrıca böyle bir tarafı daha var. Hogwarts Legacy ise kırılır zaten. EMPRESS bir dahaki crack'inin o olduğunu duyurdu en son NFO'sun da.
İşte o yüzden, fiyatlar konusunda Steam'i ya da diğer firmaları suçlayamıyoruz. Arjantin'i ve bizi düşünüp oyunların normalden ucuza sattılar, diğer insanlar bunu kullanınca değneğin ucu yine bize saplandı. Nerden tutarsak elimizde kalıyor, bu saatten sonra ekonomi düzelmedikçe her oyun dört haneli fiyatlarla satılacak.

Aynen oyunun kırılacağını söyledi, mesele oyunun kırılıp kırılmaması da değil oyunu satın almış biri olarak kırılmasını isterim benim gibi harry potter evrenini sevip satın alamayacak dolu insan tanıyorum. Haklısınız yabancı kullanıcılar para birimimiz değer kaybettiği için durumu kendilerine çevirip bizim mağazamızdan ucuza oyun almışlar haberim var. Fakat bu fiyatlarının artmasının sebebi yapımcılar veya steam değil bizzat ülkenin başında ki mahlukattır değinmek istediğim nokta oydu iyi forumlar

Öncelikle kimsenin doları 10 liradan aldığı yok. Steam bir miktar öneriyor ve ona uyan firmalar var. Uğraşmayıp öyle yapmışlar. Bazıları da yürek yiyip asıl kuru baz alıyor. 10 yıl önce 60-80 dolarlık oyunlar 80-100 liraydı. O durumda asıl kuru kullanmayanlara ne oldu da şimdi kullanıyorlar, anlamıyorum.

Ülkemizde korsan kullanımının azaldığını düşünüyorum ama kayda değmeyecek miktarda bence. Bazı insanlar hala oyun satış platformlarıyla yeni tanışıyor. Steam nispeten bilinse de onu bile yeni yeni tanıyan kişiler var. Game Pass olmasa Origin'i 3 kişi falan biliyordu. Uplay'in olmadığı yılları bilirim. Saçma bir program ile kod girmek gerekiyordu ve bazen kod doğru olmasına rağmen kabul etmiyordu. Forumda GOG deyince far görmüş tavşan gibi bakan kişi sayısı dolu. Humble Bundle RDR2 verdi diye tonla Humble Bundle güvenli mi, Humble Bundle niye doğrulama yapıyor konuları açıldı.

Yeni tanıyan kişilerden parası olanlar zaten çoğunlukla verip orijinal kullanıyor. Olmayanların bir kısmı Steam'deki profil gibi özellikler sayesinde özenip alıyor. Bazısı da hak ettiklerini düşündükleri için alıyor. Birçoğu ise korsan kullanmaktan korktuğu için alıyor.
Nüfus artışı ve teknolojiye erişimin kolaylaşmasıyla beraber beklenebilecek şeyler.

Köydeyken ben oyunları para ile aldığımı söyleyince bana "enayi", "gereksiz harcama" vb. şeyler diyorlardı ve hala diyorlar ve bu bence uzun süredir değişmeyecek.

Benim arkadaşta bana öyle diyor geçen PC'sine trojan bulaştı format attı hala indiriyor yine de ama bende yöneleceğim gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı