Korsan oyunculuğun ülkemizde azalışı

Konu sahibi hakikatı konuşur. 20 sene önce parasıyla bile orjiinal oyun bulamazdın. Yine de benim gibilere korsanın tadı ayrı geliyor Steam çıkıp, oyunlar çok uyguna bile satılsa içimden para vermek gelmedi. Çünkü bu bir bağımlılık hale geliyor, sorsan çoğu kişinin kütüphanesi satın aldığı ama yıllardır odkunmadığı oyunlarla doludur. İsraf.

Arada Witcher 3, Skyrim gibi çok sevdiğim oyunları destek amaçlı GOG'dan satın aldığım oldu tabii.

İsraf konusunda haklısınız, kütüphanede 100'den fazla oyun var ama büyük çoğunluğunu oynamadım. Her oyunun bir deneme sürümü olsaydı keşke. Bu arada çoğunu neden aldığımı bile hatırlamıyorum.

Gelirimiz arttı. Artık alabiliyoruz. Eskiden ödediğimiz para yüzünden canımız yanıyordu.
Sonra canımızı virüsler yaktı ve korkar olduk. Eskiden "Kim korkar virüsten" derdik.
Ve bilişim konusunda daha bilinçli olduk.

Pahalı olması oyunu satın alsak da memnuniyetsizlik de yapıyor. Bir oyuna 1000 TL vermişsen hayatında oynadığın en iyi deneyimlerden biri olmasını beklersin ama olmayınca mutsuz oluyorsun. 1000 TL verdim ama 1000 TL'ye değmez diye. Korsan indirsen öyle bir derdin olmuyor ama.

Pahalı olması oyunu satın alsak da memnuniyetsizlik de yapıyor. Bir oyuna 1000 TL vermişsen hayatında oynadığın en iyi deneyimlerden biri olmasını beklersin ama olmayınca mutsuz oluyorsun. 1000 TL verdim ama 1000 TL'ye değmez diye. Korsan indirsen öyle bir derdin olmuyor ama.

1.000 TL değil 350 TL bile verse beklenti içine girer insan. Zamanında Dying Light 2'ye 350 TL civarı bir şey vermiştim, oynadıktan sonra oyunun en fazla 60 TL edeceğini anladım. Bana göre hiçbir oyun 180 TL'den pahalı olmamalı.

1.000 TL değil 350 TL bile verse beklenti içine girer insan. Zamanında Dying Light 2'ye 350 TL civarı bir şey vermiştim, oynadıktan sonra oyunun en fazla 60 TL edeceğini anladım. Bana göre hiçbir oyun 180 TL'den pahalı olmamalı.
Bana göre hiçbir oyunun fiyatı yurt dışı gibi 3 basamaklı olmamalı. Minecraft'a 200 TL verdikten sonra içim acıdı iade etmiştim resmen.

Artışa geçeceğine eminim. Özellikle son zamlarla artık indirim zamanı hariç oyun almak hayal gibi.

Artık bazı oyunları indirip denemeden (Malum yollardan edinerek) almam.

Eskiden korsan edinip oynadığım oyunların çoğunu satın aldım (birkaçı hariç) o konuda vicdanım rahat birkaç oyun var almayı planladığım onları denemeden almam.

Teşvik etmiyorum ama korsan gerekli diye düşünüyorum.

örn. almadığın oyunun kar ı ve zararı ile almadığın ama korsan oynadığın oyunun kar ı zararı nedir? açıklarmısın? bu tatlı su hümanistliğinizi anlamıyorum plaket mi veriyorlar size "aferin bu günde dar gelirlilerin biraz da olsun sıkıntılarını unutmasını sağlamasına engel oldun al sana madalya ve plaket böyle devam et" mi diyorlar bi bırakın insanların yakasını benim eskiden gelirim düşüktü iyi kötü bir sistemim vardı korsan oynuyordum vicdanım rahattı gelirim yükseldi yeni sistem aldım eski oynadığım oyunları satın alıp yüksek ayarlara alıp tekrar oynuyorum ve yine vicdanım rahat kendimi "oyuna para veren enayidir" lafından dolayı enayi de hissetmiyorum.

Bu ve bunun gibi şahıslara kulak asmayın kimse korsan oyun oynamak istemez siz bulunduğunuz konum ve durum itibari ile psikolojik olarak zor durumdasınız bir anlığına kaçma ihtiyacınız var geliriniz düşükse hiç boşuna kafanızı yormayın ama maddi durumunuz yerindeyse gerçek bi hırsızsınız.

not: ülkemizde ve bazı ülkelerde korsan oyun oynamak suç değil ama oyun kırmak suçtur.
Ne size kişisel değerleri öğretecek bir ebeveynim, ne sizi yargılayacak hakimim, ne de günahı sevabı açıklayacak imam. Gelirinizi düşükse oyunun YouTube videolarını izleyebilirsiniz. Ücretsiz bir seçenek daha size. Yaptıklarınızı bana ispat etmek zorunda değilsiniz.

Ne size kişisel değerleri öğretecek bir ebeveynim, ne sizi yargılayacak hakimim, ne de günahı sevabı açıklayacak imam. Gelirinizi düşükse oyunun YouTube videolarını izleyebilirsiniz. Ücretsiz bir seçenek daha size. Yaptıklarınızı bana ispat etmek zorunda değilsiniz.

Oyunu korsan oynamam ile Youtube'dan izlemem arasındaki fark nedir? İkisi de yapımcıya para kazandırmıyor, ikisi de yapımcıdan bir şey eksiltmiyor.

Konu sahibi hakikatı konuşur. 20 sene önce parasıyla bile orjiinal oyun bulamazdın. Yine de benim gibilere korsanın tadı ayrı geliyor Steam çıkıp, oyunlar çok uyguna bile satılsa içimden para vermek gelmedi. Çünkü bu bir bağımlılık hale geliyor, sorsan çoğu kişinin kütüphanesi satın aldığı ama yıllardır odkunmadığı oyunlarla doludur. İsraf.

Arada Witcher 3, Skyrim gibi çok sevdiğim oyunları destek amaçlı GOG'dan satın aldığım oldu tabii.

Epic Amazon sağ olsun gerçek bir oyuncu kahramanı.
180 küsur orijinal oyun var hesaplarımda çoğu Epic ve Amazon'un ücretsiz dağıtılan oyunları. Diğer oyunlara da 1000 küsur lira harcamışımdır evvelki yıllarda ama şimdi 1 oyuna 1000 küsur istiyor bazı yapımcılar. Kusura bakmasınlar alamam.

1675869500851.png

Yeni konular

Geri
Yukarı