Korsan oyunlara bakış açım değişti

60 dolarlık oyunu, 5 dolara almak isteyenler kudurmuş, Türkçe dil desteğini çok beklersiniz bu kafa yapısıyla. RDR2 şu an 150TL, zaten bir döner 40-50 TL olmuş 3 tane yemeyin alın RDR2.
Bu konuda kesinlike katılıyorum. Yerel fiyatlandırma varken oyunu almamak büyük ayıptır.

Para varsa tabii ki orijinal alın. Emeğe destek açısından fakat yapımcılar için TR'den gelen para çerez parası. Hele ki şu zor şartlı ekonomide oyunlara ayıracak param yok. Korsan kullanıyorum, inkar eden yok. Ayrıca korsan oynayan adam nereden indireceğini bilir. Korsan kullanmayı bilmeyip heves edenler iki gün sonra forumda "PC'ye trojan girdi" diye konu açar. İsteyen versin, isteyen vermesin. Bu kimseyi ilgilendirmez. "Param var orijinal oynarım" ve "Param yok korsan oynarım" sözlerinin ikisini de desteklerim. Parası olup korsan oynayanlarda var. Yok mu?
Parası olmayıp korsan oynayanlar yerine bu insanlara zorla korsan oynattırmaya zemin sağlayan kim ona bakmak lazım. Kısacası isteyen ne türlü oynuyorsa oynasın.

Eğer oyunlarını oynarsak Türkçe dil desteği getirirlermiş. Bayağı komik ya. Tom Clancy's Rainbow Six: Siege oyununu bayağı bayağı Türkler yıllarca oynuyordu.

Bir taraflarının zoruyla anca Türkçe dil desteği getirdiler. Türk operatörden bahsetmiyorum bile.

Bir oyunu almam için en büyük etkenlerden birisi de Türkçe dil desteğidir. Yapımcı ürününü ve desteğini ortaya koyacak ki bende alayım.

Ha ben Korsan'ı meşru kılmıyorum. Eskiden korsan oynadığım tüm oyunları neredeyse satın aldım. 4 senedir falan da korsan oynamıyorum. Herkesin düşüncesi aynı olamaz saygı duyulur geçilir.

Aslında her şey oyunu parayla almakla alakalı değil. Ekonomiden tut ülkenin dünyada ki yerine kadar birçok etken var ve Türkiye parası değersiz bir 3.dünya ülkesi ne yazık ki. Yine de korsanı desteklemiyorum tabii ki.

Ortaokul zamanlarımda korsan oyun kullandım. Zaten o zamanlar dijital oyun piyasası
olmadığı gibi oyun satın almak bu kadar kolay değildi. Cd center denen yerleden alırdım oyunları, yada internet kafelerden. AVM'lerde orjinal oyun bulursam ne mutlu.
GTA 1 çıkmıştı mesela ilk, orjinalini almıştım. Sonra Fifa 2000. GTA 2, Re-Volt.. Buldukça orjinalde alırdım, ama bulamadıklarımı da Cd Center denen yerlerden alırdım parası neyse verip. Korsandı evet ama orjinalini bulmak şimdiki gibi maalesef kolay değildi.
Şimdi öyle değil ama. Zibilyon tane satın almaya yer var. Eskiden korsanını oynadığım oyunların neredeyse hepsini aldım ben. Şu saatten sonra da korsan oyun oynamam. Parası neyse verir oynarım. Sonuçta kimse oyun oyna diye kafamıza silah dayamıyor.

Oyunlarda Türkçe desteğinin gelmiyor oluşunun sebebi korsan kullanımın çok olması değil. Ruslar, Türklerden çok daha fazla korsan kullanıyorlar ancak birçok oyunda Rusça vardır. Yani "satın almazsanız tabi Türkçe gelmez abi" argümanı geçerli veya mantıklı bir argüman değildir.

Benim bu konudaki düşüncem şöyle; parası olmayan korsan kullansın ancak bunu savunmasın. Çünkü ortalarda çok görüyorum "crack varken para mı verilir" tarzı tavırlarda olan. Korsan kullanım hoş bir şey değil, zorunda olduğun için yapıyorsun ve sana laf etmiyorum ancak sen gelip doğru olanı yapanları, orijinal alanları aşağılayıp dalga geçiyorsun. Ben bu olaya aşırı sinir oluyorum işte, doğru olanı yaptığı için "sal*k" statüsüne koyuyor insanları bu tarz kişiler.

"Crack varken para mı vericem bir de abi" demek yerine "param olsa satın alırdım ama yok elimden gelmiyor" denilmesine tamamım yani ben.

Oyunlarda Türkçe desteğinin gelmiyor oluşunun sebebi korsan kullanımın çok olması değil. Ruslar, Türklerden çok daha fazla korsan kullanıyorlar ancak birçok oyunda Rusça vardır. Yani "satın almazsanız tabi Türkçe gelmez abi" argümanı geçerli veya mantıklı bir argüman değildir.

Benim bu konudaki düşüncem şöyle; parası olmayan korsan kullansın ancak bunu savunmasın. Çünkü ortalarda çok görüyorum "crack varken para mı verilir" tarzı tavırlarda olan. Korsan kullanım hoş bir şey değil, zorunda olduğun için yapıyorsun ve sana laf etmiyorum ancak sen gelip doğru olanı yapanları, orijinal alanları aşağılayıp dalga geçiyorsun. Ben bu olaya aşırı sinir oluyorum işte, doğru olanı yaptığı için "sal*k" statüsüne koyuyor insanları bu tarz kişiler.

"Crack varken para mı vericem bir de abi" demek yerine "param olsa satın alırdım ama yok elimden gelmiyor" denilmesine tamamım yani ben.
Kesinlikle katılıyorum. Ayrıca "Crack varken paramı vericem abi." diyen kendini zeki sanan tiplere bende uyuz oluyorum.

Ortaokul zamanlarımda korsan oyun kullandım. Zaten o zamanlar dijital oyun piyasası.
Olmadığı gibi oyun satın almak bu kadar kolay değildi. CD Center denen yerleden alırdım oyunları, ya da internet kafelerden. AVM'lerde orijinal oyun bulursam ne mutlu.
GTA 1 çıkmıştı mesela ilk, orijinalini almıştım. Sonra FIFA 2000. GTA 2, re-Volt. Buldukça orijinalde alırdım, ama bulamadıklarımı da CD Center denen yerlerden alırdım parası neyse verip. Korsandı evet ama orijinalini bulmak şimdiki gibi maalesef kolay değildi.
Şimdi öyle değil ama. Zibilyon tane satın almaya yer var. Eskiden korsanını oynadığım oyunların neredeyse hepsini aldım ben. Şu saatten sonra da korsan oyun oynamam. Parası neyse verir oynarım. Sonuçta kimse oyun oyna diye kafamıza silah dayamıyor.
Senin dediğin zamanlarda oyunlar ucuzdu. Çocukken bende internetten indirirdim kuzenlerden öyle görmüştüm. 2016'ya kadar nereden baksan korsan oynadım. Dolar fırladıktan sonra oyunlara zam geldikten sonra orijinal oyun almayı bıraktım. Özel fiyatlandırma yapıp 300 liraya satılırsa belki ama sevdiğim oyunsa. Diğer türlü 300 lira üstü oyunu verilmez. Parası neyse veririm mantığı Türkiye şu ekonomik durumda saçma. Asgari ücret 250 dolar çıkan oyun 60 dolar. Sana asgari ücret ile maaş verelim git hayatını yaşa oyunda oyna ama orijinal oynıcaksın.

Yeni konular

Geri
Yukarı