Korsan oyunlara bakış açım değişti

Ben crack kullanmıyorum pahalı oyunları ise almıyorum.

Ya eğer gerçekten o an alamayacak durumdaysan korsan mantıklı . İlerde indirimde alabileceksem benim için sıkıntı yok. Alamadığım için hiç korsan oynamadım zaten 6 7 yıldır.
(Minecraft hariç)

Ya eğer gerçekten o an alamayacak durumdaysan korsan mantıklı . İlerde indirimde alabileceksem benim için sıkıntı yok. Alamadığım için hiç korsan oynamadım zaten 6 7 yıldır.
(Minecraft hariç)
Mojang ekibi zaten crack'e karşı değildi. Kendilerinin çakmalarına karşıydılar ama paran yoksa crack oyna kafasındaydılar.

Bir de bazı oyunlarda Türkçe yama yoksa yapılabilir. (Büyük şirketler için) Sırf TL ile alındığı için o oyun Türkiye'de tam anlamıyla satışa konmuş olmuyor bence.

Bir de Gta Trilogy rezaleti gibi bir kaç istisnayı korsan oynanabilir. Zaten yanlış hatırlamıyorsam satın alanlar uzun bir süre oynayamazken korsan alanlar çatur çutur oynadı.

Ruslar, Türklerden çok daha fazla korsan kullanıyorlar ancak birçok oyunda Rusça vardır.
Rusya Dünya'da oyun endüstrisine en fazla para kazandıran ilk 15 ülkeden biri, Newzoo raporuna göre 2018 yılında 1.7 milyar dolar ile 11. sırada. Mobil oyun pazarı yüzdesi düşük, konsol/PC oyun yüzdesi fazla.

Türkiye'nin oyun endüstrisi pazarı o dönemde (alım gücü daha yüksekti şimdiye göre) 853 milyon dolar, bunun da neredeyse yarısı zaten mobil oyun pazarı. Mobil oyun pazarını çıkar, büyük oyun yapımcıları için Türkiye ilk 30 pazardan biri bile olmuyor. Bunu da geçtim hikayeli oyun satış sayıları çok az, Witcher 3 gibi bir oyun bile 50 bin barajını o fiyat politikasına rağmen 5 yılda ancak geçti.

Bu durumda şirket oyununa tercihen dil olarak önce Rusça mı getirir Türkçe mi?

Son düzenleme:
Hırsızlığı savunanların olacağı başka bir konu daha.

@Lyraess keşke herkes sizin gibi bir vizyona sahip olsa ama maalesef yok. Sen boşuna aldırış etme "Oyun pahalı, o yüzden korsan oynuyorum" diyenlere. Oyunların hepsi yurt dışı fiyatı 60 euro yerine 60 TL'ye çıksa yine satın almazlar zira kafa yapısı aynı. Bir bahane mutlaka bulurlar "oyun kötü, oyunun süresi kısa, Türkçe dil desteği yok" falan filan.

Döviz kurunun 2-3 TL falan olduğu zamanlarda millet orijinal oyun satın alıyor muydu? Hayır, yine almıyordu. Alsa zaten yapımcılar Türkçe dil desteği bile getirirlerdi.

Bir de "zorunlu olarak korsan kullanıyoruz" diyenlere harbi gülüyorum :D Sanki "yemek, su, barınma" gibi bir ihtiyaç oyun oynamak :D
Alamayacak durumdaysan korsan indirmenin yapımcıya bir zararı yok. Ama alabilecek duruma geldiğin halde almazsan o zaman işler değişir. Ayrıca kimine göre müzik veya sanat da bir ihtiyaç ?

Alamayacak durumdaysan korsan indirmenin yapımcıya bir zararı yok.
Paran olsun veya olmasın, bu hiçbir şeyi değiştirmez. Oyun yapımcısının buna rızası var mı? Yok, bitti, hırsızsın. :) Oyun yapımcıları eğer diyorsa "Paranız yoksa korsan indirebilirsiniz" o zaman konuşmaya hiç gerek yok :)

Ayrıca parası yok diye korsan oyun indirip, oyunu bitiren adam parası olunca oyunu satın alıyor mu? Hayır, bak gördün mü? Oyun yapımcısı yine zararda.

Korsan oyunu oynayıp bitiren ve parası olunca satın alan adam bir elin parmağı geçmez.
Ayrıca kimine göre müzik veya sanat da bir ihtiyaç ?
Demek istediğim oyun oynamayı yemek, su, barına tarzı şeyleri temel bir ihtiyaç gibi düşünmeleri. "İnsanlar oyun oynamasın mı?" diye kimse diyemez. Epic Games'in sürekli verdiği bedava oyunlar ve Game Pass diye bir gerçek var.

Bizim millet bahane bulmak için takla atıyor zaten her daim ☺️

Konuşan arkadaşlar biraz araştırma yapıp, bilgi edinip öyle konuşsunlar. Türkçe dil konusunda diyorum. Yok bahanemiz buymuşta şuymuşta.
Oyun gelirlerine göre ilk 100 ülke sıralamasında 16 ıncıyız. Atttığım liste 2016 yılına kadar olan veriler. Yani günümüzde yaygınlaşan Steam kültürü vesaire ile bu rahatlıkla 2'ye katlanmıştır bunudabilmek gerek. Toplam 685.002.000 Amerikan doları gelir Türkiye'den.
Diğer konularda bende kesinlikle korsan taraftarı olmam, fakat Türkçe dil konusunda sürekli korsan kullanmasak bize de yaparlar gibisinden sığ düşünceden çıkın artık. 50 kere söyledim yine söylüyorum, bir ülkede bir ürünü satıyorsan kanunen o ürüne kendi dilinde destek vermek ZORUNDASIN.

Ekran Alıntısıttrrr.JPG

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısıttrrr.JPG
    Ekran Alıntısıttrrr.JPG
    56,8 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleyen: Moderatör:
Konuşan arkadaşlar biraz araştırma yapıp, bilgi edinip öyle konuşsunlar. Türkçe dil konusunda diyorum. Yok bahanemiz buymuşta şuymuşta.
Oyun gelirlerine göre ilk 100 ülke sıralamasında 16 ıncıyız. Atttığım liste 2016 yılına kadar olan veriler. Yani günümüzde yaygınlaşan Steam kültürü vesaire ile bu rahatlıkla 2'ye katlanmıştır bunudabilmek gerek. Toplam 685.002.000 Amerikan doları gelir Türkiye'den.
Diğer konularda bende kesinlikle korsan taraftarı olmam, fakat Türkçe dil konusunda sürekli korsan kullanmasak bize de yaparlar gibisinden sığ düşünceden çıkın artık. 50 kere söyledim yine söylüyorum, bir ülkede bir ürünü satıyorsan kanunen o ürüne kendi dilinde destek vermek ZORUNDASIN.

Eki Görüntüle 1437807
AH 2016 ne günlerdi dolar 3 tlydi... O zaman en pahalı oyun olsa olsa 150-200tlydi.

Paran olsun veya olmasın, bu hiçbir şeyi değiştirmez. Oyun yapımcısının buna rızası var mı? Yok, bitti, hırsızsın. :) Oyun yapımcıları eğer diyorsa "Paranız yoksa korsan indirebilirsiniz" o zaman konuşmaya hiç gerek yok :)

Ayrıca parası yok diye korsan oyun indirip, oyunu bitiren adam parası olunca oyunu satın alıyor mu? Hayır, bak gördün mü? Oyun yapımcısı yine zararda.

Korsan oyunu oynayıp bitiren ve parası olunca satın alan adam bir elin parmağı geçmez.

Demek istediğim oyun oynamayı yemek, su, barına tarzı şeyleri temel bir ihtiyaç gibi düşünmeleri. "İnsanlar oyun oynamasın mı?" diye kimse diyemez. Epic Games'in sürekli verdiği bedava oyunlar ve Game Pass diye bir gerçek var.

Bizim millet bahane bulmak için takla atıyor zaten her daim ☺️
Bak dediğim gibi korsan oyun indimiyorum. Ama rızası olmasa bile şunu sorayım sana. Sen alamayacak durumdaysan zaten alamazsın. Eğer korsan indirirsen o zaman suç Onun dışında korsan indirmen oyun yapımcısına herhangi bir zarar verir mi ? Ama şunu tekrar söyleyeyim alamayacak durumdasın.

Yeni konular

Geri
Yukarı