Korsan Oyunların Bilgisayara Zararı Olur mu?

Kimse babasının hayrına ücretli bir oyunu crackleyip ücretsiz yayınlamaz. Eğer ücretli bir program yasal olmayan yollarla ücretsiz yayınlanıyor ise asıl ürün sizsinizdir. Ayrınca Technopat olarak korsana kesinlikle karşıyız. Umarım o bilgisayarda bankacılık işlemleri yapmıyorsunuzdur.

Korsana destek olmasın ama 2016 ya kadar korsan oyun oynadım. Bilgisayarıma hiçbir şey olmamıştı. Tabi Steam'ı keşfettikten sonra işler değişti. Hem indirme açısındaki rahatlık, hem de cloud save olayı çok iyi.

Güvenilir kaynaksa bir sorun olacağını sanmam. Korsanın kullanımı etik değil, ülkemiz şartlarında oyun fiyatları da normal değil, bölgesel fiyatlandırma olmasa hepten sıkıntı. Vicdan meselesi benim için. Ha bazı firmalar var ki fiyatlandırmayı yaparken vicdan yapmıyor, ben de ona göre cevap veriyorum.

Öncelikle merhaba arkadaşlar. Benim bilgisayarımda korsan oyun olarak Minecraft ve ETS 2 var :D Sizce korsan oyunların bilgisayara zararı olur mu? söylerseniz çok sevinirim :) Şimdiden teşekkürler. Eki Görüntüle 634670
Küçük yaşlarda iken CoD:MW2 oyununu korsan olarak indirmeye çalışmıştım ve bilgisayara bitcoin miner bulaştı. Abimden yardım istedim ve bir gece boyunca silmek için uğraşıp anca silebildik diyebilirim. Umarım yeterli olmuştur. Bu virüs bulaşması durumu indirme sürecinde bitmiyor. İndirdikten sonra da virüs bulaşması riski var o yüzden tavsiye etmiyorum.

Kimse sana babasının hayrına 500TL'lik oyunu bedava vermez içine elbette bir şeyler atar...
Babasının hayrına yapmıyorlar zaten, şan ve şöhret için yapıyorlar. Adamlar dünyalar kadar tersine mühendislik biliyor kendilerini kanıtlamaya çalışıyorlar. Şu an CrackWatch gibi sitelerde, Reddit gibi sitelerde bu korsan gruplarına tapıyorlar adeta. Onların istedikleri de bu, senin sistemindeki bilgiler değil.

Ki; daha önce senin dediğini deneyen korsan grupları oldu ve hepsi yakalandı. Bir korsan grubu kırdığı oyunun içerisine zararlı bir yazılım koyarsa bu fark edilir zaten tarihte birçok grup bunu yaptığı için yakalandı. Yani diyeceğim o ki; eğer bir korsan grubu bu dediğini yapıyorsa yakalanır ve haberi yayılır bunu gizli olarak yapmaya devam edemez.

Ufak bir örnek:

Bu iş biraz şeye benziyor; "Ferrari'n olsa üstünü örter misin?" O kadar tersine mühendislik bilsen sen de "kırılamaz" denilen şeyleri kırabilmek için bir uğraş sergilerdin, bunu bir başarı olarak görürdün. Ki öyle de zaten, Denuvo'yu kırabilmek çok büyük bir başarı.

Bu bir vizyon meselesi, para meselesi değil. Sen bir insana yardım ettiğinde karşılık beklediğin için mi yapıyorsun? Ben şimdi bu dilenciye 50 krş. verdim çünkü yarın o dilenci bana 5₺ tekrar verir deyip mi yardım ediyorsun? Hayır, ya gerçekten yardımcı olabilmek için ya da kendini "iyi bir insanım" diye tatmin edebilmek için.

Yoksa senin dediğin gibi CPY, CODEX koskoca oyunun içine virüs koyacak da bunu kimse anlamayacak, fark edemeyecek :D Öyle bir dünya yok, sen fark edemezsin belki ama başkası edecektir. O yüzden böyle büyük korsan gruplarının içinde bulunduğu vizyonu anlamaya bile çalışmadan "kesin virüs vardır agam" diye atıp tutmak doğru değil. CODEX crack'lerinin içinde virüs olduğunu bana hiçbiriniz kanıtlayamazsınız mesela, ama ben olmadığını size kanıtlayabilirim.

Sırf hobi olarak balık tutuyorum, balık tutmayı seviyorum. Elimde fazlaca balık kalıyor, kalan bu balıkları yoksullara, fakirlere dağıtıyorum. Ama tabii balıkların içine saatli bomba yerleştirmeyi de unutmuyorum, kim kime bedava balık verir ki? Benim de çıkarımın olması şart abi.

Korsan kullanımı ben de kimseye önermem, neden hakkını verip orijinal kullanmak varken korsan kullanalım ki? Ama bu saçmalığa inanmanızı da istemem kusura bakmayın, korsan gruplarının birçoğunun derdi sizin PC'nizdeki veriler değildir.

Son düzenleme:
Kimse babasının hayrına ücretli bir oyunu crackleyip ücretsiz yayınlamaz. Eğer ücretli bir program yasal olmayan yollarla ücretsiz yayınlanıyor ise asıl ürün sizsinizdir. Ayrınca Technopat olarak korsana kesinlikle karşıyız. Umarım o bilgisayarda bankacılık işlemleri yapmıyorsunuzdur.
Ne bankacılığı? Minecraft ve ETS 2 gibi oyunlara para vermem yani. GTA 5 gibi oyunlara para veririm, verdim de zaten. :D Neden bahsediyorsun?

Son düzenleyen: Moderatör:
15 yaşına gelene kadar korsan oynadım ve hiçbir sorun çıkmadı. Bu sene ininal kart falan alınca bilgisayara format atıp korsan oyunları sildim ve yerine orijinal oyunlarla dolu bir HDD oluşturdum. Yani forum olarak korsana karşıyız ama ileride oyunun orijinalini alacağım derseniz bir sıkıntı olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı