Korsan Uygulamadan Bulaşan Virüs Nasıl Silinir?

paiser

Centipat
Daha fazla  
Ben dün gece civarları korsan photshop indirmeye çalıştım haliylede virüs bulaşmış,
Instagram'da hem post olarak hem de story olarak su gorselı paylaşmış.

IMG_20230329_011609.jpg

Bu olay benımle aynı PC'yi kullanan abimin başına geldi.
Bende ise Instagram hesabımın profil fotoğrafı değiştirilmiş ve Twitter'dan çıkış yapılmıştı. Benim Instagram hesabımda 2 aşamalı doğrulama varken abiminkinde yoktu.
Bu arada giriş hareketlerine baktıgımda hiçbir değişiklik yoktu. Aynı şekilde Gmail'den filanda bir bildirim gelmemişti.
Malwarebytes ve KVRT ile tarama yaptım Malwarebytes bayağı bir dosya buldu ve onları karantinaya aldım.
Karantinadan silersem tüm PC'den mi kaldıracak yoksa sadece karantınadan mı?
Bir de PC'de benim Gmail hesaplarımda vardı yani onlarında şifrelerini değiştirmeli miyim?
Ayrıca bu virüsten nasıl kurtulurum?

Öncelikle korsan uygulama kullanmayı bırak, tüm şifrelerini güvenli bir cihazdan değiştir. Malwarebytes gibi anti malware bir yazılım kullanarak bilgisayarı tarat. Eğer kullanmıyorsan bir anti virüs programı edin. Hesaplarda senin yapmadığın her şeyi hızlıca sil. YouTube hesabına giriş yapıp video yüklemiş de olabilirler son zamanlarda onu da çok yapmaya başladılar kontrol eğer video varsa sil ki telifden dolayı falan kanalın kapanmasın. Hesapların kapanabilir elinden geldiğince hızlı hareket et.

Ben olsam hayati derecede önemli dosya varsa internete veya USB'ye yedeğini alır PC'ye ve tüm harddisklerime tümden format atardım.

Bütün Twitter, Instagram, Gmail, kullanıyorsanız Chrome'da kayıtlı şifreleriniz vs hepsinin değişmesi lazım. Telefon kullanarak değiştirin. Format atmadan veya virüs programlarıyla tamamen silmeden bilgisayardan şifre değişimi vs yapmayın.

Ben olsam hayati derecede önemli dosya varsa internete veya USB'ye yedeğini alır PC'ye ve tüm harddisklerime tümden format atardım.

Bütün Twitter, Instagram, Gmail, kullanıyorsanız Chrome'da kayıtlı şifreleriniz vs hepsinin değişmesi lazım. Telefon kullanarak değiştirin. Format atmadan veya virüs programlarıyla tamamen silmeden bilgisayardan şifre değişimi vs yapmayın.

YouTube'da format atmakla ilgili bir video varsa atar mısınız? Bu işlerden çok anlamıyorum.
Bu arada Windows 10 laptop kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
link atabilir misin?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Formata gerek yok Kaspersky Free ile silmeye çalış antivirüse bulaşmam diyorsan KVRT kur ve sonra önemli şifreleri değiş.

Ek olarak yeni gördüm zaten yapmissin MBAM ile karantinaya almis ise eger bir sorun yoktur karantina da etkisiz halden oradan silmeye gerek yok zaten.

En iyi Şekilde emin olabilmek için ESET ile tarama öneririm. Kendinize iyi bakin

Formata gerek yok Kaspersky Free ile silmeye çalış antivirüse bulaşmam diyorsan KVRT kur ve sonra önemli şifreleri değiş.

Ek olarak yeni gördüm zaten yapmissin MBAM ile karantinaya almis ise eger bir sorun yoktur karantina da etkisiz halden oradan silmeye gerek yok zaten.

En iyi şekilde emin olabilmek için ESET ile tarama öneririm. Kendinize iyi bakin.

İlk gün hem MBAM ile hem de Kaspersky ile tarama yaptım zaten onun dışında sadece Instagram ve Twitter şifrelerini değiştirdim.
Bugün ise telefonuma şöyle bir bildirim geldi (en alttaki ss'te)

Laptopa 3 Gmail hesabı bağlıydı, üçünede bu bildirim geldi. Hemen şifreleri değiştirip 2 aşamalı dogrulamayi etkinleştirdim ardından laptopta hesaplardan çıkış yaptım.
Yarın format atmayı düşünüyordum, eğer cidden gerek yoksa atmamalı mıyım?

Dosya Ekleri

• IMG_20230330_001626.jpg
    IMG_20230330_001626.jpg
    52,6 KB · Görüntüleme: 25
İlk gün hem MBAM ile hem de Kaspersky ile tarama yaptım zaten onun dışında sadece Instagram ve Twitter şifrelerini değiştirdim.
Bugün ise telefonuma şöyle bir bildirim geldi (en alttaki ss'te)

Laptopa 3 Gmail hesabı bağlıydı, üçünede bu bildirim geldi. Hemen şifreleri değiştirip 2 aşamalı dogrulamayi etkinleştirdim ardından laptopta hesaplardan çıkış yaptım.
Yarın format atmayı düşünüyordum, eğer cidden gerek yoksa atmamalı mıyım?
Sen en iyisi format at rahat ol ben olsam atardım rahat etmem ben şifreleri değiş sonra format at ve bir daha crack falan kurma.

Yeni konular

Geri
Yukarı