Korsana karşı mısınız?

Herkes kaçak binerse otobüse? Ne olur, kurduğun işin ne anlamı kalır? Crytek bu yüzden batma derecesine geldi bence oyunları dilden dile destan gibi gezer. Fakat korsandan dolayı ben hakettiği değeri göremediğini düşünüyorum. Burada o işi tek sen yapmıyorsun sonuçta sen yaparsan başkalarıda yapar. En azından ben kendimce o kısımda olmamaya çalışırım. Mecbur olmadıkça.
Hah bunu anlatmaya çalışıyorum. Herkes oyunu kaçak kullanırsa nolur? Aynı şey korsan ve otobüse kaçak binmek, sinemaya kaçak girmek. Bakınca sizin korsan kullandığınız kişiye bir zararı yokmuş gibi görünebilir bazen. Ama aslında siz onların emeklerini, harcadıkları vaktin değerini çalıyorsunuz. Yoksa marvel para mı kazanmıyor film endüstrisinden? Gir sinemaya kaçak izle di mi? :)

Her anlamda soruyorum. Sinema, TV, oyun vb. şahsen ben içeriğe ve kişinin durumuna göre değişiyorum. Mesela parası olmayan içeriği korsan tüketebilir ama parası olunca orijinal olarak satın almalı. Mesela ben tüm GTA'ları küçükken korsan oynayıp büyüyünce satın aldım. Bence korsan tüketilmesi gereken içerikte var. Yine GTA üzerinden gidersek son çıkan Definitive Edition gibi. Peki sizce korsan tamamen mi karşı olunmalı yoksa duruma göre değişir mi?

Korsan kullandığım oldu ama şu an korsan oynadığım oyunları satın aldım almadıklarım var onları da ileride alacağım.

Hah bunu anlatmaya çalışıyorum. Herkes oyunu kaçak kullanırsa nolur? Aynı şey korsan ve otobüse kaçak binmek, sinemaya kaçak girmek. Bakınca sizin korsan kullandığınız kişiye bir zararı yokmuş gibi görünebilir bazen. Ama aslında siz onların emeklerini, harcadıkları vaktin değerini çalıyorsunuz. Yoksa marvel para mı kazanmıyor film endüstrisinden? Gir sinemaya kaçak izle di mi? :)
Buna ek olarak ben bu insanların yarın bir gün iş sahibi olduklarında ki tutumlarını merak ediyorum. Çalınan kendi emek ve fikirleri olduğunda nasıl tepki verecekler acaba? O zaman sinirlenir ve karşı çıkarlarsa muhteşem bir iki yüzlülük örneği :D.

Her anlamda soruyorum. Sinema, TV, oyun vb. şahsen ben içeriğe ve kişinin durumuna göre değişiyorum. Mesela parası olmayan içeriği korsan tüketebilir ama parası olunca orijinal olarak satın almalı. Mesela ben tüm GTA'ları küçükken korsan oynayıp büyüyünce satın aldım. Bence korsan tüketilmesi gereken içerikte var. Yine GTA üzerinden gidersek son çıkan Definitive Edition gibi. Peki sizce korsan tamamen mi karşı olunmalı yoksa duruma göre değişir mi?

Normalde evet ama maalesef içinde bulunduğumuz durumdan dolayı korsana karşı değilim ve bence forumda çok abartılıyor. Korsan yazılım kullanıyor muyum soruusna gelirsek bir iki tane vardır ama basit programlar onlarda.

41 sayfanın ardından insanların düşünceleri gördüğüm kadarıyla 4'e ayrılıyor:
1. Korsana tamamen karşı olan kesim
2. Korsana karşı olmasına rağmen belli sebeplerden(Genellikle ekonomik) kullananlara karşı olmayanlar(Benim de bulunduğum kesim.)
3. Korsana karşı olmayan fakat eğer imkanı varsa orijinal de kullanan.
4. Korsana karşı olmayan ve ürün 50 kuruş bile olsa korsan kullanan.

41 sayfanın ardından insanların düşünceleri gördüğüm kadarıyla 4'e ayrılıyor:
1. Korsana tamamen karşı olan kesim
2. Korsana karşı olmasına rağmen belli sebeplerden(Genellikle ekonomik) kullananlara karşı olmayanlar(Benim de bulunduğum kesim.)
3. Korsana karşı olmayan fakat eğer imkanı varsa orijinal de kullanan.
4. Korsana karşı olmayan ve ürün 50 kuruş bile olsa korsan kullanan.
Konu kilitlenebilir 😅

Geri
Yukarı