Kredi çekerek iPhone 13 almak mantıklı mı?

Normalde iPhone 11 alacaktım ama birikim yapamıyorum her maaş büyük oranda harcıyorum başka şeylere.

Yani illaki biriktiriyorum ama bu sefer iPhone 11'inde fiyatı artıyor. Yani birikimle almam 2.5 - 3 ayı bulur.

Kredi kartına taksit olsa öyle alacaktım ama o da yok.

Kredi çeksem 30.000 TL ayda 7.500 şeklinde 4 ayda ödeyip iPhone 13 alsam mantıklı olur mu? Yoksa eziklik mi olur yaptığım?
Bence normal bir telefon yeterli.

Seni çok fazla zorlamyacaksa al bence ben iPhone XR kullanıyorum 5 senelik telefon ve hala taş gibi. Muhtemelen 13 alırsan çok uzun zaman kullanacaksın hem de Apple telefonlar olkdukça kaliteli. Zaten dolar birkaç aya fırlayacak alabiliyorken hemen almanı öneririm. Birkaç ay zorluk çekersin öderken belki ama sonucunda uzun yıllar kullanabileceğin bir telefona sahip olursun. Tabii illa Apple telefon şartsa.

Evet haklısınız. Türkiye'de yaşıyorsan bu mentalitede olmalısın. Kim istediği telefonu alıp kullanıyor ki zaten? Alt tarafı bir telefon sonuçta. "Alo" desin yeter. 🙂
Dünyanın her tarafında böyle. Alo desen yeter diyorsan tabii ki giriş seviyesi cihazlar daha mantıklı, gelişmiş ülkelerde insanlar paranın değeri daha yüksek olduğu için "üç kuruşun hesabını" daha çok yapıyorlar. Bizde ise insanlar "kamerası daha iyi" denilerek asgari ücretin 3-5 katı cihazlara yönlendiriliyor o bedel çok daha efektif kullanılabilecekken, çok saçma.

Normalde iPhone 11 alacaktım ama birikim yapamıyorum her maaş büyük oranda harcıyorum başka şeylere.

Yani illaki biriktiriyorum ama bu sefer iPhone 11'inde fiyatı artıyor. Yani birikimle almam 2.5 - 3 ayı bulur.

Kredi kartına taksit olsa öyle alacaktım ama o da yok.

Kredi çeksem 30.000 TL ayda 7.500 şeklinde 4 ayda ödeyip iPhone 13 alsam mantıklı olur mu? Yoksa eziklik mi olur yaptığım?
Genelde biriktirip alamayacağın ürünleri krediyle almanın bir bedeli oluyor , ya öderken , ya yaşarken o para için günlük etkinliklerini kısıtlıyorsun. Eğer taksit sayısını biraz uzatıp , hayatını çokta etkilemeyecek şekilde ayarlarsan yani o dengeyi sağlarsan alınabilir. Evet telefon sonuçta ama ülkenin hali gidişatı belli , 200 300 düşer üç-beş bin artar, ve ihtiyacın varsa gereğinden fazla beklemenin anlamı da yok . Sorumluluğu alabileceksen alabilirsin bence , ufaktan bir tahmini gelir gider durumunu hesaplamanın tavsiye ediyorum ama.

Alo desin yeter diyorsanız gitsin Nokia 3310 alsın arkadaş. Belki oyun da oynayacak nereden biliyorsun?
Telefonlar oyun oynamak için yapılmıyorlar hocam.

Doğrudur. Cebinde PC kasası taşır artık. Arka cepte de monitor. Kıyafetlerinin içine kabloları, fare klavye gibi şeyleri koysa iş tamam.

Gaming laptoplar üretiliyor hocam, oyun oynayacaksınız başka alternatif yok üstelik telefonlarda kaliteli oyun yok. Kaliteli oyun varsa da grafikleri inanın çok komik.

Konu açtığına göre maddi durumun yeteri kadar refah değil. Aslında kendine sorsan cevabını da verirsin.

Telefon için mantıklı değildir. 3 ay kadar eski telefonla idare edersin bu kadar kısa süre için faiz ödemeyin.

En mantıklısı Xiaomi Mi serisi işlemci olarak çok iyi oyun olarak çok iyi kamerası çok iyi zaten söyleme bile gerek yok 30 bin TL telefon bir de çalındığını düşün.

Yeni konular

Geri
Yukarı