Kredi kartı ekstre borcunu erken ödemek

Ben kredi kartı limitimin 2 katı kadar kredi kartına para yatırıp taksitli alışveriş yaptım. Ya sizin bankanızda böyle bir limit var ya da yanlış biliyorsunuz.
Kart limitinin iki katını yatırıp taksitle alışveriş yapamazsınız. Bankaya özel bir durum da değildir bu. Limitiniz 1500 TL ve 2000 TL tutarında bir ürün alacaksınız diyelim, üstüne 500 TL yatırdığınız zaman tek çekim yapabilirsiniz. Taksitli alışverişe ise izin vermez. Banka size 1500 TL limitli bir kredi kartı açmıştır. Üstüne eklediğiniz taksit koşullarını karşılamaz. Bence siz yanlış biliyorsunuz ya da şansınızı zorluyorsunuz.

Araya giriyorum ama bu konu hakkında benim de merak ettiğim bir şey var. Mesela dediğiniz gibi 2000 TL limit var, 500 TL yatırarak bunu 2500 TL'ye çıkarttık. Almak istediğimiz şey ise 2500 TL. 2500 TL'lik şeyi mesela 6 taksitle aldığımız zaman borcumuz 2500 TL / 6 = 416,66 TL mi yoksa zaten 500 nakit olarak yatırdığımız için 2000 TL / 6 = 333,33 TL mi?

Eğer borcum 2500 TL üzerinden hesaplanacaksa bu aşırı saçma bir şey değil mi? Ben o ürüne totalde 3000 TL ödemiş olacağım çünkü. Bu açıdan düşününce kesin 2000 TL'den hesaplanıyormuş gibi düşündüm ama bu olayın gerçeği nedir?
Yatırılan paranın yanması gibi bir durum söz konusu değil. Tam olarak yapılan alışverişle ilgili de değil.
Kartın limiti 2000 TL diyelim. 200 TL dönem içi, bir sonraki hesap kesiminde ödenecek borcu var. Karta 500 TL para yatırıp 2300 TL’lik bir ürünü 6 taksit aldınız; bu alışverişten bir sonraki hesap kesiminde gelecek 1. taksit ödemesi 383 TL + kartın dönem içi borcu 200 TL. Yatırılan 500 TL ilk ekstreden düşer ve kartın o ay ki toplam ekstre borcu 83 TL olur.
Karta yatırılan tutar ilk ay ekstre borcundan fazlaysa o ay kart ekstre borcu 0 TL olur, paranın kalan fazlasıda bir sonraki ayın ekstre borcundan düşer.
Kart limitinin iki katını yatırıp taksitle alışveriş yapamazsınız. Bankaya özel bir durum da değildir bu. Limitiniz 1500 TL ve 2000 TL tutarında bir ürün alacaksınız diyelim, üstüne 500 TL yatırdığınız zaman tek çekim yapabilirsiniz. Taksitli alışverişe ise izin vermez. Banka size 1500 TL limitli bir kredi kartı açmıştır. Üstüne eklediğiniz taksit koşullarını karşılamaz. Bence siz yanlış biliyorsunuz ya da şansınızı zorluyorsunuz.
BF0E0623-0B3C-4C01-9A34-9FD5E127C0F1.jpeg

Ürünü kredi kartına 12000 TL para yatırarak Ağustos 2019 tarihinde 6 taksit aldım. Benim bişeyi zorladığım yok, siz neyi zorluyorsunuz?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı