Kredi kartı taksitli alışveriş iadesi

bızttt

Centipat
Merhaba ben N11'den 450 TL civarı bir sipariş verdim ve 3 taksit yaptırdım. Sonra sipariş iptal oldu ve kredi kartıma iadesi yapıldı ve ben aynı ürünü başka bir satıcıdan tekrar aldım. Benim anlamadığım nokta iade olan tutarın ilk taksitinin ekstreye yansıtılmış olması. Yani ben 3 ay boyunca iade olan tutarı ödeyeceğim hem de yeni verdiğim siparişi mi ödeyeceğim? Kafam bayağı karıştı. Mantıklı bir açıklaması olan durumu açıklarsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır öyle değil. Ürünü taksitli aldığınız için bankada karta taksitli iade yapıyor ama sizinle bir alakası yok her ay - bakiye olarak gözükecek ve + bakiye olarak iade gözükecek yani birbirini sıfırlayacak.

Taksitle aldığınız için, taksit taksit iade olacak. Bir şey yapmanıza gerek yok, üç ayda iade tamamlanacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Normalde yasal olarak taksitle alınan ürünlerin iadesi taksitli satış feshi olarak yapılmalıdır. Yani ister 12 taksit yaptırın isterseniz 2 taksit yaptırın. İşlemin iptali ile taksitli satışı tek seferde iade almanız gerekiyor. Bu aynı zamanda müşteriyi zor durumda bırakacak bir husus olduğundan itiraz edebilir, firma ile görüşebilirsiniz. Mantıksız bir olay. Bankanız size iadeyi satıcının iptali sonrasında direkt yansıtmalıdır. Bugün 10kliraya 12 taksitle ürün alsanız ve size taksitle iade yapsalar parayı döndürmek için güzel bir bahane gibi görünüyor :)

Hocam iade taksitli olmadı.Direkt karta yattı 450 TL.
O alışveriş yaptığınız yerin iadesi işte banka onu karta taksit olarak yansıtıyor. Provizyonda (ön işlemde/onaylanmadan önce) iptal etseydiniz o zaman aynen kalırdı ama onaylandıktan sonra olduğu için öyle saçma bir işleyişi var. Tam olarak emin olamıyorsanız müşteri hizmetleri ile görüşerek emin olabilirsiniz. (ekstre kesildiyse kendinizde görebilirsiniz: İade olan, alışveriş yaptığınız miktar.)
İade taksitli olmadı.Dediğim gibi ilk taksit de yansıdı dönem borcuna ayrıca (-) (+) yoktu.Yani şuan iade olan tutarın borcunu ödemem gerekiyor.Anlayamadım o yüzden.
Anladığım kadarıyla provizyonda iptal etmişsiniz ama iade olduysa mevcut borcunuz ne olarak gözüküyor? İnternet bankacılığı ile göremiyor musunuz?

Normalde yasal olarak taksitle alınan ürünlerin iadesi taksitli satış feshi olarak yapılmalıdır. Yani ister 12 taksit yaptırın isterseniz 2 taksit yaptırın. İşlemin iptali ile taksitli satışı tek seferde iade almanız gerekiyor. Bu aynı zamanda müşteriyi zor durumda bırakacak bir husus olduğundan itiraz edebilir, firma ile görüşebilirsiniz. Mantıksız bir olay. Bankanız size iadeyi satıcının iptali sonrasında direkt yansıtmalıdır. Bugün 10kliraya 12 taksitle ürün alsanız ve size taksitle iade yapsalar parayı döndürmek için güzel bir bahane gibi görünüyor :)
Hocam zaten direkt iade oldu bütün tutar. Benim anlayamadığım iade olan tutarın ilk taksitini ödemeye devam etmem.

Hocam zaten direkt iade oldu bütün tutar. Benim anlayamadığım iade olan tutarın ilk taksitini ödemeye devam etmem.

E-ticarette sanal pos gün sonu alma prosedürü farklı olduğundan bankanız ile ilgili bir durum sanırım. İlk taksiti ödemeniz dolayısıyla kullanılabilir miktara yatırılan tuyar yansıtılacak ancak bu taksiti zorla ödeme yapmanız dışında seçenek bırakmıyor gibi...
Provizyon/bekleyen işlemlerle ilgili bir durum.

Bizim anlamadığımız: Tutar iade olmuş. (sorun yok) Taksit devam ediyor ama mevcut taksit iade olan tutardan kesilmiyor? (sorun var) Siz kredi kartıyla alışveriş yaptıysanız belirttiğim gibi olmalı yani taksit devam ediyor gözükecek - bakiye olarak iade edilen tutar da + bakiye olarak ondan kesilecek. Bunun harici bir şey gözükmüyorsa zaten sorun yok. (Kredi kartının mevcut limiti ile alışveriş yaptığınız varsayıyoruz.)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı