Kredi Kartımdan Para Çekilmiş

Kapattırdım. Yargı yolu derken tüketici hakları mı neresi?

Anladım asıl amacım bu tarz dolandırılanlara ulaşabilmek.
Peşine düşecek sabrın ve maddi yeterliliğin varsa bir ticaret hukuku avukatı ile görüşmelisin. Ama şöyle bir durum var sen bir internet sitesine bilgilerini verirken sana onaylatılan ve çoğunlukla okunmayan bu sözleşmelerde tüm sorumluluğu sana yıkıyor siteler. Bir şey çıkacağını sanmam.

Peşine düşecek sabrın ve maddi yeterliliğin varsa bir ticaret hukuku avukatı ile görüşmelisin. Ama şöyle bir durum var sen bir internet sitesine bilgilerini verirken sana onaylatılan ve çoğunlukla okunmayan bu sözleşmelerde tüm sorumluluğu sana yıkıyor siteler. Bir şey çıkacağını sanmam.
Nasıl yani bu bildiğiniz nitelikli dolandırıcılığa girmez mi? Nasıl bir şey çıkmaz ki?

Şöyle göstereyim sana.

Yıllar önce ebay üzerinden paypal aracılığı ile bir ürün satın almıştım ama satıcı dolandırıcı çıkmıştı. Paypal çok bir şey yapamadı ben de banka ile görüştüm ve Chargeback denilen işlemi yapmıştım. Birkaç ay sürdü diye hatırlıyorum ama sonunda paramı geri aldım.

Arkadaşların dediği gibi bu gibi durumlara çok dikkat edin. Mutlaka sanal kart kullanın ve asıl kartınızın telefon ve internet üzerinden alışverişini kesinlikle kapalı tutun. Hatta ara ara sanal kartı da iptal edip yenisini açmak faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Yıllar önce ebay üzerinden paypal aracılığı ile bir ürün satın almıştım ama satıcı dolandırıcı çıkmıştı. Paypal çok bir şey yapamadı ben de banka ile görüştüm ve Chargeback denilen işlemi yapmıştım. Birkaç ay sürdü diye hatırlıyorum ama sonunda paramı geri aldım.

Arkadaşların dediği gibi bu gibi durumlara çok dikkat edin. Mutlaka sanal kart kullanın ve asıl kartınızın telefon ve internet üzerinden alışverişini kesinlikle kapalı tutun. Hatta ara ara sanal kartı da iptal edip yenisini açmak faydalı olacaktır diye düşünüyorum.
Sanal kart kullanıp alışveriş yapsak da sonuçta bağlı olduğu asıl bir kart olduğundan dolandırıcılar bunu da düşünmemişler midir? Yani asıl kartın bilgilerine ulaşmak mümkün değil midir?

Dostum 3D korumayı aktifleştir karta kredi kartlarında mesela N11 sitesinden alışveriş yapıyorsun ilk alışverişe cebine kod geliyor 2. alışveriş de kayıtlı olduğu için otomatik ödeniyor çok üzücü bir durum.

Sanal kart kullanıp alışveriş yapsak da sonuçta bağlı olduğu asıl bir kart olduğundan dolandırıcılar bunu da düşünmemişler midir? Yani asıl kartın bilgilerine ulaşmak mümkün değil midir?

Mümkün değil diye biliyorum. Zaten amaçta bu. Eğer mümkün olsaydı sanal kartın da bir anlamı kalmazdı.

Öncelikle geçmiş olsun. Hiç bir site güvenli değildir. HB daha önce hacklendi ve kk bilgileri kullanıldı. En iyi korunma yöntemi internet bankacılığı yoluyla sanal kart oluşturup limitini 0 yapmak ve gerektiğinde limit yükseltip kullanı tekrar sıfırlamak. Kaybınıza gelince, bu parayı geri alabilirsiniz. Hemen bankanıza şubeden (mail değil bu önemli) bir dilekçe yazın harcamayı sizin yapmadığınızı ve iptalini isteyin. Mırın kırın ederlerse Tüketici mahkemesine giderim deyin.
Mail yazsanda olur diye söyledi müşteri temsilcisi. Bir hafta uzaktayım bankaya gidemeyecek durumdayım yani.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı