Kredili Sistem Nedir? Harfli Sistem Nedir? Nasıl Sınıf Geçilir?

'Eğitim' bölümünde Turhan Mehmet Soylu tarafından 7 Aralık 2011 tarihinde başlatılan konu.

 1. Turhan Mehmet Soylu

  Turhan Mehmet Soylu Millipat

  Katılım:
  7 Aralık 2011
  Mesajlar:
  73
  Beğenileri:
  30
  Açıköğretimde sistem baştan sona değişiyor. Kredili sisteme geçişi duyan arkadaşlar da merak ediyor, ben de kısaca anlatayım dedim, araştırdım ve sizin için özetledi.

  Kedili sistemin normal sistemden farkı nedir: Kredili sistemde bütünleme sınavı yoktur. Bir yıllık eğitim dönemi, sonbahar ve ilkbahar dönemi olmak üzere ayrı döneme bölünür. Her dönemin ara ve final sınavı olacak. Yani eski sistemde senede her iki dönem için birer defa yapılan ara ve final sınavları, bu sistemde her dönem için yapılacak.

  Bu da demek oluyor ki; öğrenci bir eğitim-öğretim yılı içerisinde 4 defa sınava girecek. Ders geçme puanlamasında ise ‘Harfli Sistem’e geçilecek. Peki harfli sistem nedir? Bu diğer üniversitelerin uyguladığı de uyguladığı bir sistem. Örneğin 100 üzerinden 50-55 arası artık CC not olarak adlandırılacak. Bir dersten geçmek için alınması gereken puan 50-55 arasıdır ve CC'ye tekabül eder.

  Kredili sistemin açıköğretime getirdiği yeniliklerden biri, öğrenciye her dönemde 30 kredi tanımlanması. Öğrenci bir sene içerisinde alttan kalmış dersi bulunmamak kaydıyla, üst sınıfından 15 kredilik ders alabilecek ki bu sayede 4 yıllık bölümler, 3 yılda bitirilebilecek. Ben açık öğretimden mezun oldum ama bu sistemle bir yandan çalışırken bir diploma daha almayı düşünüyorum, öğrenci pasosuyla indirimli seyehat de cabası ;)

  Açık Öğretim'de Neler Değişti? İşte Değişiklikten Etkilenecek 2 ve 4 Yıllık Bölümler...
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 7 Aralık 2011
  1 kişi bunu beğendi.
 2. Ali Güngör

  Ali Güngör Genel Yayın Yönetmeni Yönetici

  Katılım:
  22 Haziran 2011
  Mesajlar:
  17.239
  Beğenileri:
  7.176
  Yer:
  İstanbul Türkiye
  Bu konuda en sık sorulan soru da DC not geçer mi oluyor, cevabı da basit: Evet DC geçer bir nottur, ya ucundan kurtardınız, ya da hoca size acıdı ve bu dönem de yırttınız demektir.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş