Kripto madencilikte vergilendirme

Enes Özdoğru

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar şu bir gerçek ki mining yani kripto para madenciliği yapan kişilere devlet elbet vergisiyle dönüş yapacak ve geriye dönük 5 yıl için bu vergilendirme çıkacaktır, fakat burada sorum şu ben 2 ekran kartı ile madencilik yapmayı düşünüyorum, bu da ortalama 150₺ elektrik faturama yansır kazancımda 1-1, 5K ₺ olur, bu vergilendirme sisteminde bir limit vardı sanki o limit üstünde kazançlara vergi geliyor muydu neydi, ben bu seviyede kazancıma ileride vergi öder miyim vergi çıkar mı, çıkarsa ortalama kaç para çıkar, yüzdesi vs nedir? Hiçbir yerde bu konuya değinilmemiş genişçe bir tartışıp bilgilenelim.

Arkadaşlar şu bir gerçek ki mining yani kripto para madenciliği yapan kişilere devlet elbet vergisiyle dönüş yapacak ve geriye dönük 5 yıl için bu vergilendirme çıkacaktır, fakat burada sorum şu ben 2 ekran kartı ile madencilik yapmayı düşünüyorum, bu da ortalama 150₺ elektrik faturama yansır kazancımda 1-1, 5K ₺ olur, bu vergilendirme sisteminde bir limit vardı sanki o limit üstünde kazançlara vergi geliyor muydu neydi, ben bu seviyede kazancıma ileride vergi öder miyim vergi çıkar mı, çıkarsa ortalama kaç para çıkar, yüzdesi vs nedir? Hiçbir yerde bu konuya değinilmemiş genişçe bir tartışıp bilgilenelim.
Eğer bu borsaya giriyorsan şirket kurup vergini ödemelisin yoksa ceza çıkabilir.
Yüksek paralar ödememek için şirket kurar vergimi öderim.

Devlet mining yapanları tespit edebiliyor mu?

Kazım yaptığınız sırada para kazanmıyorsunuz ki. Kazdığınız coin ne ise onun veri miktarını paraya dönüştürebildiğiniz yerler vs bu miktarı belirleyecek. Bahsettiğiniz gibi bir durum varsa o limitin altında bir miktarı paraya dönüştürdüğünüz sürece öyle bir vergi çıkmaması gerekiyor. Kaldı ki bunun devlet tarafından tespit edilebildiğini de buna şu anda gayret gösterildiğini de sanmıyorum.

Devlet kimin madencilik yaptığını nereden bilecek :) bu olayın en uç noktası sizin kazandığınız eteryum vb madenleri TL'ye çevirdiğiniz yerlere vergi gelebilir. Sonuçta sanal kazanılan bir para.

Geriye dönük vergilendirme olamaz diye düşünüyorum. BtcTurk,binance gibi sitelerde yapılan işlemlerde vergi yok mu zaten ?

Kazım yaptığınız sırada para kazanmıyorsunuz ki. Kazdığınız coin ne ise onun veri miktarını paraya dönüştürebildiğiniz yerler vs bu miktarı belirleyecek. Bahsettiğiniz gibi bir durum varsa o limitin altında bir miktarı paraya dönüştürdüğünüz sürece öyle bir vergi çıkmaması gerekiyor. Kaldı ki bunun devlet tarafından tespit edilebildiğini de buna şu anda gayret gösterildiğini de sanmıyorum.

Doğru yaklaşım bu. Devlet crypto para transferlerini takip edemez, etse bile cüzdanlar anonim olarak oluşturulabildiği için bir anlamı yok. (O nedenle adı Crypto)

Ancak devlet, bu crypto parayı (menkülü) dolaşımda olan başka bir paraya cevirmek istediğinde devreye girecektir. Bundan gelir vergisi kesmek isteyecektir. Örneği TÜrkiyede faliyet gmreb tüm Crypto Borsaları gelir vergisi ödemekteler. Muhtemelen onları kapsayacak bir yönetmelik oluşturulacak. Crypto paralar bir menkul olarak görüldüğü için düzenleme de IMKB ya da altın piyasasındaki düzenlemelere benzer olacaktır.

Hatta alternatif olarak devlet kendi Crypto parasını çıkararak bu sisteme entergre edip, vergi toplayabilir.

Merak etmeyin devlet bu işe el atar
Bitcoin çok paralar kazandıryor hem borsa gibi riskli değil
Ben kısmetse evimi satıp bir ev kiralayıp bu işe girişicem parayı götüreceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı