Kripto para ile ödeme işlemleri yasaklandı!

Size göre hava hoş, havadan para kazanıp harcıyorsunuz.
Mahalle esnafını kim düşünüyor? Tırnaklarıyla kazanıp vergi yükü altına giriyor insanlar.
Sermaye kontrolü bu ülke için ne zaman işe yaramış ?

Mahalle esnafı ile Bitcoin'in vergilendirmesi arasındaki bağlantı nedir ?
Ad hominemden öteye geçmiyor böyle eleştiriler.

Sermaye kontrolü bu ülke için ne zaman işe yaramış ?

Mahalle esnafı ile Bitcoin'in vergilendirmesi arasındaki bağlantı nedir ?
Ad Hominem'den öteye geçmiyor böyle eleştiriler.

Bir halt bilmeyiz, bileni eleştiririz, sonra üzerine gül gibi garibanizm yapar kendimizi savunuruz. Yerimizde sayar yuvarlanır gideriz. Faizleri yükseltmemek, ekonomiye müdahale etmek, para basıp dağıtmak, sermaye kontrolü, sallama enflasyon değerleri... Yani bu kriz düzelmez fakat zararın neresinden dönsek yine iyidir bizim için. Ama baştakilerin derdi şahsi fikrime göre ekonomiyi uzun vadede kalkındırmak yerine günü kurtarmak, iktidarı kurtarmak, seçimleri kurtarmak, oy kaybetmemek.

Söylenecek çok şey var fakat cidden birbirimizi yormaya gerek yok. Oturup burada yasakları savunan birisiyle tartışmamız zaten enerjimizi boşa harcıyor, hiç bu konuyu uzatmaya gerek yok aslında.

Bir halt bilmeyiz, bileni eleştiririz, sonra üzerine gül gibi garibanizm yapar kendimizi savunuruz. Yerimizde sayar yuvarlanır gideriz. Faizleri yükseltmemek, ekonomiye müdahale etmek, para basıp dağıtmak, sermaye kontrolü, sallama enflasyon değerleri... Yani bu kriz düzelmez fakat zararın neresinden dönsek yine iyidir bizim için. Ama baştakilerin derdi şahsi fikrime göre ekonomiyi uzun vadede kalkındırmak yerine günü kurtarmak, iktidarı kurtarmak, seçimleri kurtarmak, oy kaybetmemek.

Söylenecek çok şey var fakat cidden birbirimizi yormaya gerek yok. Oturup burada yasakları savunan birisiyle tartışmamız zaten enerjimizi boşa harcıyor, hiç bu konuyu uzatmaya gerek yok aslında.

Her şeyi ben bilirim kafasındaki insanlarla tartışılmaz. AB bile bunun spekülatif bir yatırım aracı olarak nitelendirirken sen daha iyi biliyorsun :D
Komiksiniz. Sadece gülüyorum uzaktan.
Daha net bir temeli olmayan, yasal dayanağı olmayan bir sisteme (şimdilik) kapağı atmışsınız. Reel ekonomide emeğiyle para kazananlar tonla vergi verirken siz temeli olmayan bir sisteme sonsuz özgürlük tanınmasını savunacaksınız. Sonra da dalı edebiyatı yapılmayacakmış.
Bu adaletsizlikler elbet bir gün çıkar. Şimdilik keyfini sürün :)

Her şeyi ben bilirim kafasındaki insanlarla tartışılmaz. AB bile bunun spekülatif bir yatırım aracı olarak nitelendirirken sen daha iyi biliyorsun :D
Komiksiniz. Sadece gülüyorum uzaktan.
Daha net bir temeli olmayan, yasal dayanağı olmayan bir sisteme (şimdilik) kapağı atmışsınız. Reel ekonomide emeğiyle para kazananlar tonla vergi verirken siz temeli olmayan bir sisteme sonsuz özgürlük tanınmasını savunacaksınız. Sonra da dalı edebiyatı yapılmayacakmış.
Bu adaletsizlikler elbet bir gün çıkar. Şimdilik keyfini sürün :)
Öncelikle amacım sizinle saygı çerçevesi içinde tartışmak sadece bazı düşüncelerinizin nedenlerini merak ediyorum.

-İnsanların kripto üzerinden para kazanması sizi niye bu kadar rahatsız ediyor ? Şuan sizin de yapmamanız için bir engel var mı ?

-2.27 trilyon dolar işlem hacmine ulaşmış bir piyasayı spekülatif görmek için neden hala eskisi gibi merkez bankaları ve altın değerine bakıyorsunuz ? Amerikan Merkez Bankası'ndan çıkan her parada aslında spekülatif, çünkü karşılığında sadece bir borç var.

-Adaletsizliklerin çıkmasından kastınız nedir ? Geriye yönelik borçlar mı yoksa dinen günaha girmek mi ?

Size göre hava hoş, havadan para kazanıp harcıyorsunuz.
Mahalle esnafını kim düşünüyor? Tırnaklarıyla kazanıp vergi yükü altına giriyor insanlar.
Yahu, şu site üzerinde gördüğüm en saçma yorumlarda top 5'e oynar. Mahalle esnafı ne alaka? Senin çok sevdiğin hükümetin, kendi vatandaşına destek bile veremedi. Bu arada BIM'leri kapatabilirsiniz o zaman, mahalle esnafınızı doğrudan etkiliyor haberiniz olsun.
Öncelikle amacım sizinle saygı çerçevesi içinde tartışmak sadece bazı düşüncelerinizin nedenlerini merak ediyorum.

-İnsanların kripto üzerinden para kazanması sizi niye bu kadar rahatsız ediyor ? Şuan sizin de yapmamanız için bir engel var mı ?

-2.27 trilyon dolar işlem hacmine ulaşmış bir piyasayı spekülatif görmek için neden hala eskisi gibi merkez bankaları ve altın değerine bakıyorsunuz ? Amerikan Merkez Bankası'ndan çıkan her parada aslında spekülatif, çünkü karşılığında sadece bir borç var.

-Adaletsizliklerin çıkmasından kastınız nedir ? Geriye yönelik borçlar mı yoksa dinen günaha girmek mi ?
Yenilikleri kimse sevmez, bazıları da yediremiyor başkasının para kazandığını olay bundan ibaret.

-İnsanların kripto üzerinden para kazanması sizi niye bu kadar rahatsız ediyor? Şu an sizin de yapmamanız için bir engel var mı?

-2.27 trilyon dolar işlem hacmine ulaşmış bir piyasayı spekülatif görmek için neden hala eskisi gibi merkez bankaları ve altın değerine bakıyorsunuz? Amerikan Merkez Bankası'ndan çıkan her parada aslında spekülatif, çünkü karşılığında sadece bir borç var.

-Adaletsizliklerin çıkmasından kastınız nedir? Geriye yönelik borçlar mı yoksa dinen günaha girmek mi?

- İnsanların kripto üzerinden para kazanması beni rahatsız etmiyor. Beni rahatsız eden günümüzde halen daha yasal dayanağın olmaması, burada suçlu parayı kazananlar değil, bir temele oturtmayan ulus devletler.
Bu olana kadar da belli bir takım sınıflandırmaların bu anlamda faydalı olacağını düşünüyorum.
Örnek olarak, Almanya'da otobanlarda hız sınırı yok. Ona göre otoban yapılmış. Ama bizde var, çünkü otoyollar hızı kaldıracak bir temelde oluşturulmamış.
- Ne olursa olsun altın somut bir değerdir. Fakat dolar konusunda katılıyorum. Hatta dolar kripto paradan çok daha rezil bir sisteme sahip. Ama zaten ben kripto paraya karşı değilim, bir sisteme ve yasal düzene oturtulmamış olmasına karşıyım. Bunun da en temel nedeni doların sahipleri. Kripto paraya hükmedecek bir yöntem geliştirmeden önce ulus devletlerin buna el atmasını beklerdim.
Kripto paraların spekülatif olması da bu yüzdendir. 2-3 kanatlı bir çekişme var.
- Adaletsizlikten kastım erişilebilirlik. Bunu öyle bir düzen haline getireceksin ve anlatacaksın ki, bakkal amca bile kullanabilecek. Buradaki husus tercih değil imkan. Ben istersem erişebilir ve rahatlıkla kullanırım. Nesil çatışmasına dönüyor olay. Bir temele oturmaktan kastım da bu, bana sorarsan devletlerin bunları kamu spotu olarak veya bir şekilde anlatması lazım. Nasıl erişilir, nasıl kullanılır vs vs.
Dini boyut devletleri çok ilgilendirmez.

Yahu, şu site üzerinde gördüğüm en saçma yorumlarda top 5'e oynar. Mahalle esnafı ne alaka? Senin çok sevdiğin hükümetin, kendi vatandaşına destek bile veremedi. Bu arada BİM'leri kapatabilirsiniz o zaman, mahalle esnafınızı doğrudan etkiliyor haberiniz olsun.

Yenilikleri kimse sevmez, bazıları da yediremiyor başkasının para kazandığını olay bundan ibaret.

Yazılanı anlama kabiletinin olamaması bir kenara, müzakere kültüründen de uzaksın.
Ayrıca insanları tanımadan böyle yafta koyanlar, sevdiğin hükümetin (!), halka yardım etmiyor. Pardon tanışıyor muyuz?
Beni ne kadar tanıyorsun da hakkımda kesin ifadeler kullanıyorsun?
Senin kazandığın üç kuruş umrumda bile değil. Sen bulunduğun semtte üç kuruşluk ekran kartınla mining yaparken ben Avrupa'yı geziyordum :D Senin dün tanıştığın yenilikleri, ben seneler önce gördüm.

- İnsanların kripto üzerinden para kazanması beni rahatsız etmiyor. Beni rahatsız eden günümüzde halen daha yasal dayanağın olmaması, burada suçlu parayı kazananlar değil, bir temele oturtmayan ulus devletler.
Bu olana kadar da belli bir takım sınıflandırmaların bu anlamda faydalı olacağını düşünüyorum.
Örnek olarak, Almanya'da otobanlarda hız sınırı yok. Ona göre otoban yapılmış. Ama bizde var, çünkü otoyollar hızı kaldıracak bir temelde oluşturulmamış.

- Ne olursa olsun altın somut bir değerdir. Fakat dolar konusunda katılıyorum. Hatta dolar kripto paradan çok daha rezil bir sisteme sahip. Ama zaten ben kripto paraya karşı değilim, bir sisteme ve yasal düzene oturtulmamış olmasına karşıyım. Bunun da en temel nedeni doların sahipleri. Kripto paraya hükmedecek bir yöntem geliştirmeden önce ulus devletlerin buna el atmasını beklerdim.
Kripto paraların spekülatif olması da bu yüzdendir. 2-3 kanatlı bir çekişme var.

- Adaletsizlikten kastım erişilebilirlik. Bunu öyle bir düzen haline getireceksin ve anlatacaksın ki, bakkal amca bile kullanabilecek. Buradaki husus tercih değil imkan. Ben istersen erişebilir ve rahatlıkla kullanırım. Nesil çatışmasına dönüyor olay. Bir temele oturmaktan kastım da bu, bana sorarsan devletlerin bunları kamu spotu olarak veya bir şekilde anlatması lazım. Nasıl erişilir, nasıl kullanılır vs vs.
Dini boyut devletleri çok ilgilendirmez.
Öncelikle cevabın için çok teşekkür ederim güzel noktalara değinmişsiniz.

Ulus devletler için aslında kripto para, pek istenilen bir sermaye aracı değil bana göre, çünkü gelişmekte olan ülkelerin dolar-borç-faiz kısır döngüsünden kurtulmak ve Amerikan ambargolarından, SWIFT engellerinden kurtulmak anlamına geliyor. Eğer bunu yine dediğiniz gibi ulus devletler bir temele oturtursa şuan içinde bulunduğumuz sistemden bir farkı kalmayacaktır.

Günümüzde dünyada kullanılan Dolar, Euro, sterlin, TL vb... tüm paralar borçlanma karşılığı faizle basılır. Ne kadar para basarsanız o kadar borç ve faiz de oluşturmuş olursunuz. Bugün kripto paralarla karşılaşan ulusal devletler hemen para basmak devletin hakkıdır refleksi ile yukarıda da bahsettiğimiz gibi önce yasaklama politikasına sarılıyor.

Oysa parayı devlet üretir efsanesi 1971’de Amerikalıların uydurduğu bir hikaye. Adamlar 1971'den itibaren hiç altın satmamışlar, Amerikalılar istedikleri kadar bastıkları yeşil mürekkepli kağıtları piyasalara verip mal, hizmet ve en değerli insan gücü dahil her şeyi dünyadan topluyor. Uzun lafın kısası Bitcoin'in bağımsız olması bence bu yüzden önemli.

Erişilebilirlik konusunda katılmıyorum size, bugün sözde teknoloji ile arası iyi olmayan yaşça büyüklerimiz bile gündemi artık anlık takip edebiliyor. Devletin kamu spotu yapması konusunda kesinlikle katılıyorum ama serbest piyasasının acı bir gerçeği her zaman olacak; birileri kazanırken birilerinin kaybetmesi lazım.

@BattalGazininTorunuVanku Ben ekonomiyi A'dan Z'ye yalamış biri değilim fakat kurduğun cümlenin çıktığı bir yer yok maalesef. Öncelikle birkaç kişiye okuduğunu anlama ile ilgili atıp tutmuşsun fakat kendin Türkçe-İngilizce karışımı dil kullanıp kendini ifade etmeye çalışıyorsun. Öncelikle ana dilini kullanarak kendini savunmayı öğrenmen gerek. İşin emek kısmına gelirsek, şahlanan Türkiye ekonomisinde(!) emeğiyle para kazananlar var mı, var. Cümlende gördüğüm kadarıyla bu insanlar tonla vergi veriyormuş. Fazla uzatmayacağım. Sen bu ülkede son 5 yılda ne kadar yancı firmanın vergiden muaf tutulduğunu biliyor musun? Ağzına mahalle esnafını alarak oraya buraya laf savuruyorsun fakat mahalle esnafı tonla vergi ver(e)miyor. Eşitlikten, adaletten bahseden birinin böyle konuşması akla mantığa sığmıyor. Herkesin bildiği 3-5 firma milyarca dolar vergiden muaf tutuluyor fakat senin bunu Technopat sosyalde dile getirdiğine rastlamadım. Yanlış anlama, bunu dile getirmek zorunda olduğunu kastetmiyorum fakat bu kadar haktan adaletten yanaysan bu tarz şeyleri konuşuyor olmanı beklerdim. Senin kanımca ucu bir yere çıkmayan fikirlerini okudum ve gerektiğince yanıt verdim. Kripto para doğası gereği izi sürülemez ve anonimdir. Sen nasıl ki doğası gereği suda yaşaması gereken bir balığı sudan alıp karada yaşatmaya çalışmıyorsan, yaradılış amacı anonim olmak olan bir "para birimini" amacından alıkoyamazsın.

Reel ekonomide emeğiyle para kazananlar tonla vergi verirken siz temeli olmayan bir sisteme sonsuz özgürlük tanınmasını savunacaksınız.

Kripto paralar:

1) Herkes tarafından erişilebilir. (Bakkal amca dahil.)
2) Saçma saçan vergilendirmesi olmadığından ötürü tamamıyla adil. (Adalet, adalet diyenlerin işine yarar.)
4) Halihazırda piyasa değeri 1.2 trilyon dolara ulaşmış. (Somut bir şeyler arıyordun.)
5) En önemli özelliğiyse anonim ve bağımsız olması.

Maddeleri okuyun da yorum yapın. Salağa anlatır gibi madde madde yazmışlar.
Kripto paranı somut birimlere çevirip yine ne alacaksan alabilirsin. Sadece direkt olarak kripto para ile alışveriş yok.
Dolara veya Türk lirasına çevirip yine alışverişini yaparsın.
Hocam zaten çevirip almayı yasaklasalar kripto paranın anlamı kalmazdı o zaman Dolar'da yasaklansın. Kripto parayla ödeme alan yer sayısı çok az ama en azından direkt komisyonsuz ödüyorsun. Aklıma gelen şey bu yasak geldiği için mutlaka bozduracaksın coin'i bu işlemi yaparken de vergi alacaklar diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı