Kripto paralar hakkında önemli gelişme

towboatery

Decapat
Katılım
9 Ekim 2018
Mesajlar
854
Makaleler
2
Çözümler
8
EzDYDp8WgAcdHuR.jpeg
 

Dreamwalker

Hectopat
Katılım
22 Eylül 2018
Mesajlar
1.974
Makaleler
1
Çözümler
9
Yer
Antalya
Nasılda alıştıra alıştıra yapıyorlar ama. İlk borsalardan bilgi istedik, sonra yasakladık, sonra vergi getirdik. Fark ettiniz mi bilmiyorum ama yandaşları laiklik için de aynı şeyi yapıyorlar. Bir 5 yıl daha kalırlarsa devletin dini islamdır ibaresini getirirler bunlar.
Tepki olmadığı sürece normal =)
Anlamadığım nokta, vergi mi olacak? Yoksa coin falan al-sat işlemi olmayacak mı?
Amaçları işlem hacmini bankalara yöneltmek böylece Gelir İdaresi Başkanlığı çok kolay bir şekilde işlemleri takip edip vergilendirebilir ileride.
 
KS
orkunyilmaz

orkunyilmaz

Centipat
Katılım
23 Eylül 2020
Mesajlar
1.126
Makaleler
2
Çözümler
11
Yer
rhodes / flat iron lake kenarında
Yılın başı 100 tl kazandım, gitti onlarda şimdi :)
Geçmişe dönük olmaz ama ola da bilir muz ülkesi burası.
Amaçları işlem hacmini bankalara yöneltmek böylece Gelir İdaresi Başkanlığı çok kolay bir şekilde işlemleri takip edip vergilendirebilir ileride.
Bazı arkadaşlarda vergi gelemez, sen kripto paradan anlamıyorsun diyor bana :D
 

Halojenia

Decapat
Katılım
9 Şubat 2019
Mesajlar
56
Bir arkadaşım BtcTurk desteğe mail attı ve dönüş geldi standart alım satım bankadan TL yatırma çekme işlemlerinde herhangi bir değişiklik olmayacak.
Sadece Papara gibi elektronik para uygulamalarındaki kara para aklamaya ve 'btcileöde' gibi uygulamalardaki takipsizliği önlemek için yapılmış bir genelge.
Bu genelgenin bununla kalmayacağını söylemek mümkün şu an için sıkıntı yok gibi görünse de madde 3 - (1)'de kriptoyu hiçbir varlık birimine dahil etmemiş devlet bu nedenle ya ayrı bir 'sanal menkul kıymet' gibi bir varlık olarak tanıyacaklar ya da kriptolardaki yurt dışı alışverişini engelleyip piyasayı içeride döndürecekler çünkü ödeme aracı kurumları yani bankaların kripto ihracı yapmasını yani satmasını istemiyor özetlemek gerekirse;
sistem aynı devam edecek Papara ve 'btcileöde' gibi sistemler yasaklandı, bankaların kripto para ihracı yani dışarıya satışı yasaklandı vatandaşın belirli ve anlaşmalı bankalarla kripto alım satımı yapması sağlandı ki takibi sağlansın bu en son yazdığım vergilendirme işlemleri için gereken tabanı oluşturuyor Türkiye'de yaşayan her birey bu işleri TL ile T.C. Devletinin tanıdığı bankalar aracılığıyla yaptığı için hem aktarma esnasında hem de T.C. Devletinin tanıdığı kriptopara borsa siteleri ile alım satım esnasında sıkı takip yapacak buna göre TL çekimleri üzerinden vergilendirme getirecek olduğunu kuvvetle muhtemel düşünüyorum.

Bu genelge bir başlangıç, alışverişi tek bir para birimine çekip her yatırma çekmeyi resmileştirip bu resmi işlemler üzerinden vergilendirmenin başlangıcı...
 

Dosya Ekleri

  • btc.png
    btc.png
    131 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
Yukarı