Kripto paralarda vergi nasıl işliyor?

Halil1905

Kilopat
Makaleler
9
Daha fazla  
Kripto paralarda vergi işi nasıl işliyor? Sistem doğrudan kazancımızdan vergiyi kesiyor mu yoksa kendimiz kazancımızla vergi dairesine mi gitmemiz gerekiyor?

Tamamen BİST'de olduğu gibi herhangi menkul sermaye iradı yahut alım satım kazançların anlaşmalı olduğun aracı kurum tarafından (Kripto için Binance, Huobi, FTX vs.) stopaja tabi tutuluyor ve vergi kesintisi yapma yükümlülüğü de bu kurumların kendisine aittir. Tutarı ne olursa olsun kazançlarını ayrıca beyan etmiyorsun.

Yani ben ekstra olarak hiçbir şey yapmıyorum değil mi? Vergi mevzusunu Binance kendi hallediyor.
Aynen öyle istersen 1 dolar istersen 1 milyon dolar kazan Binance kendisi stopaj kesiyor zaten merak etme. Senin dışarıdan hiçbir şey yapmana gerek yok. Paranı çekip rahatlıkla yiyebilirsin.

Bence bu duruma vergi denilemez. Vergi hükümetlerin aldığı bir şey. Binance'in aldığı fee(komisyon)'dir. Vergi falan verilmiyor, vergi verilse zaten regüle edilmiş olur.

Bence bu duruma vergi denilemez. Vergi hükümetlerin aldığı bir şey. Binance'in aldığı fee(komisyon)'dir. Vergi falan verilmiyor, vergi verilse zaten regüle edilmiş olur.
Ziyadesiyle vergi denilebilir şöyle ki çeşitli aracı kurumlar yahut banka yoluyla Borsa İstanbul'da yaptığınız hisse senedi veya fon alım satım işlemlerinden ettiğiniz kar, aynı kriptoparalar gibi menkul sermaye iradı vergilendirme tarzına tabidir ve bu vergi de stopaj yoluyla alınır.

Geri
Yukarı