KT-1T Uçağından Düşen Mühendis

Makaleler
7
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Havacılık Sektörü
Profil Kapağı
1522248089
Herkese merhaba arkadaşlar,

Olayı yaşayan mühendis, benim şahsi görüştüğüm bir arkadaşım. Hatta olay basına da yansımıştı ama eksik yönleri ile. Ben de sizlerle birinci ağızdan aldığım şekli ile paylaşmak istedim. Bu olay aslında eski bir olay duyanlar mutlaka olmuştur. 2011 senesinde yaşandı. Neyse ben size dinlediğim hali ile anlatayım direkt:)

KT-1T uçakları ilk alındığında montaj ve test işlemleri TAI'de yapılıyordu. Bu montaj işlemlerine fırlatma sandalyesi de dahildi. Martin Baker marka sandalye montajı yapıldıktan sonra, test pilot önde ve uçuş mühendisi arkada olacak şekilde test uçuşuna başlandı. Belirli manevra ve motor testleri yapıldıktan sonra uçağın tırmanma ve stall testlerine başlandı. Olay tam da bu sıra başlıyor zaten:)

Sandalyenin montajı sırasında yapılan bir hata sandalyeyi hareket ettiriyor ve sistemi tetikliyor. Ve istemsizce mühendisi fırlatıyor. Fakat bu durumdan öndeki pilotun haberi sonradan oluyor. Hatta şu konuşma ile oluyor. "Hocam değerler pozitif mi?"....... "Hocam? Hocam?..." Maalesef mühendis gitmişti:)

Daha komik yanı ise Ankara'da Beypazarı ilçesinde bir tarlaya inen mühendis çiftçilerden telefon isteyerek eşine ulaşıyor ve haber veriyor düştüğünü:) Çiftçileri düşünsenize bir. Turuncu uçuş tulumlu ve kasklı biri tarlanın ortasına düşüyor ve telefon istiyor:)

Martin Baker firması yetkililerinin yaptığı inceleme de ufacık bir pimin eksik takılması yüzünden olduğu açıklanıyor bu olay. Havacılıkta ufacık bir pim veya malzemenin bile nelere sebep olacağını tahmin bile edemezsiniz. Biz bunun üstüne trajikomik bir şekilde çok gülmüştük. Düşen mühendis dahil. Olayı anlatırken bile şaşkınlığı hala üzerindeydi:)

Başlığı okuyunca korkmuştum, Allahtan kimseye bir şey olmamış. Modum başlık hatalı olmuş, kendinize ceza verin. 🤣

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı