KTM RC 125 alınır mı?

363732

Hectopat
Arkadaşlar merhaba,

16 yaşımı doldurunca motor ehliyeti alıp "KTM RC 125" almayı düşünüyorum. Fakat "KTM 125 DUKE" da çok cazip geliyor. Ankara'da yaşıyorum ve genelde kullanacağım asfaltlarda hiç sıkıntı yok. "KTM RC 125"i seçme nedenimde hem tasarımı hem renkleri hem de Barkın Bayoğlu'nun anısına çok seviyorum (tabi KTM RC 390'la hayatını kaybetti ama hiç hatası yoktu ondan sonra yeni nesli bile teşvik ettiğini göstermek için KTM serisinin bambaşka bir yeri vardır.) . Bir yandan da korktuğum tarafı düzgün asfaltta kullanacak olsam bile süspansiyon sertliği, yakıt tüketimi, yedek parça vb.

Peki ya sizin görüşleriniz nedir?

RC 125 alınır ancak parçaları pahalı. Duke da alınır. Hatta KTM direkt alınır. Ancak parcaları pahalı, bunu göz önünde bulundurmanı isterim. Motor hiç sürmemişsen acemiysen yana yatırdığında cebin yanar.

RC 125 alınır ancak parçaları pahalı. Duke da alınır. Hatta KTM direkt alınır. Ancak parcaları pahalı, bunu göz önünde bulundurmanı isterim. Motor hiç sürmemişsen acemiysen yana yatırdığında cebin yanar.
Zaten ehliyet alıp bırakmayacağım. Üstüne çeşitli eğitimler alacağım. Motoru kullanma sebebim hava atmak değil motoru sürerken o verdiği haz ve eğlence. Öyle psikopat gruplara katılıp hız yapa yapa gitme hayaline veya isteğine hiç kapılmadım.

Zaten ehliyet alıp bırakmayacağım. Üstüne çeşitli eğitimler alacağım. Motoru kullanma sebebim hava atmak değil motoru sürerken o verdiği haz ve eğlence. Öyle psikopat gruplara katılıp hız yapa yapa gitme hayaline veya isteğine hiç kapılmadım.
Ben sana zaten hawa atman için alma diye bir şey demedim ki? :D Motoru yana yatırman çok olası. Eğitimi alsan bile etki etmesi uzun zaman alır. Öyle 1 aylık eğitim alıp profesyönel süremezsin. Viraja bir girdin mi gazı fazla verirsin frenlenmeyi yanlış yaparsın hop yerdesin. Motorun parçaları da ayrı pahalı zaten. Motor şekil. Pahalı olmasa ben de alırdım.

Ben sana zaten hawa atman için alma diye bir şey demedim ki? :D Motoru yana yatırman çok olası. Eğitimi alsan bile etki etmesi uzun zaman alır. Öyle 1 aylık eğitim alıp profesyönel süremezsin. Viraja bir girdin mi gazı fazla verirsin frenlenmeyi yanlış yaparsın hop yerdesin. Motorun parçaları da ayrı pahalı zaten. Motor şekil. Pahalı olmasa ben de alırdım.
hayır hayır 16 yaşımda ağır bir ergen olacağım için belki potansiyel filan tahmin edersin diye yazdım. Ayrıca viraja girmeden önce frenle hızımızı viraja uygun ayarlayıp kontra taktiğiyle motosikleti yatıracağız ve virajdayken gazı yavaş yavaş açacağız aynı zamanda asla ama asla ön freni kullanmayacağız gözümüz sürekli iki şeridin birleştiği virajın sonunu göremediğimiz yerde olacak eğer yolun birleştiği yer yaklaşıyorsa viraj sertleşiyordur aksine yol kesimi uzaklaşıyorsa viraj açılıyordur. Viraj haricinde fren kullanımı ön frene daha bağlıdır çünkü motorun ağırlığı ön tekerdedir yokuş yukarı bu olay tabi değişir. Ani frenlemede freni tak diye sıkarsak ön süspansiyonun kapanacak zamanı kalmaz ve ön teker kitlenir sonu çok iyi olmaz. Motorda ön fren kullanma taktiği limon sıkma olarak adlandırılır en sert frenlememizi yaparken bile limon sıkma taktiğini kullanmamız lazımdır. Eğer unutursak ve ön freni tak diye sıkarsak dengede kalabilmemiz varsayımıyla arka tekerin kalktığını hissedersek freni bırakırız ve tekrar düzeliriz. Motordaki şanzıman sistemi (hala anlayamadım) değişik olduğu için 1. vitese geçerken vites kolu itilir ondan sonra vites arttırırken çekilir. Vites düşürürken gazı önce keseriz ve sol elimizle debriyajı sıkarız debriyajı kullanırken motor kendini salacağından mütevellit ön fren hafif sıkıp çok az da gaz veririz ve vitesi düşürürüz. Aynı zamanda sadece motora değil üzerimize alacağımız zırha da para harcamamız lazım eğer 100km/h ile giderken dümdüz bir asfalta düşersek üç tane korkumuz olmalı. Darbe, parçalanma, ısı. muhtemelen 65 metre sürükleniriz ve üzerimizde koruma yoksa ilk 15 metrede kıyafetimiz kumaşına göre muhtemelen parçalanır ve geriye kalan 50 metreyi sıfır korumayla devam ederiz ve muhtemelen bu sürtünme sonucu ortaya 770 derecelik bir ısı çıkar ve asırlardır örneklerini bulduğumuz dayanıklı kemiklerimiz bile bu ısıya dayanıklı değildir. Bu arada kendimi kanıtlamaya çalışmadım hani hakim olduğun bir konu da döktürürsün ya aynı hesap :) tabii bunlar pratikte geçerli gerçek hayatta önüne aniden çıkan bi yayada ya da virajda gördüğün bi tehlikede o adrenalin ve streste ne olacağı belli olmaz.

Hayır hayır 16 yaşımda ağır bir ergen olacağım için belki potansiyel falan tahmin edersin diye yazdım. Ayrıca viraja girmeden önce frenle hızımızı viraja uygun ayarlayıp kontra taktiğiyle motosikleti yatıracağız ve virajdayken gazı yavaş yavaş açacağız aynı zamanda asla ama asla ön freni kullanmayacağız gözümüz sürekli iki şeridin birleştiği virajın sonunu göremediğimiz yerde olacak eğer yolun birleştiği yer yaklaşıyorsa viraj sertleşiyordur aksine yol kesimi uzaklaşıyorsa viraj açılıyordur. Viraj haricinde fren kullanımı ön frene daha bağlıdır çünkü motorun ağırlığı ön tekerdedir yokuş yukarı bu olay tabii değişir. Ani frenlemede freni tak diye sıkarsak ön süspansiyonun kapanacak zamanı kalmaz ve ön teker kilitlenir sonu çok iyi olmaz. Motorda ön fren kullanma taktiği limon sıkma olarak adlandırılır en sert frenlememizi yaparken bile limon sıkma taktiğini kullanmamız lazımdır. Eğer unutursak ve ön freni tak diye sıkarsak dengede kalabilmemiz varsayımıyla arka tekerin kalktığını hissedersek freni bırakırız ve tekrar düzeliriz. Motordaki şanzıman sistemi (hala anlayamadım) değişik olduğu için 1. vitese geçerken vites kolu itilir ondan sonra vites arttırırken çekilir. Vites düşürürken gazı önce keseriz ve sol elimizle debriyajı sıkarız debriyajı kullanırken motor kendini salacağından mütevellit ön fren hafif sıkıp çok az da gaz veririz ve vitesi düşürürüz. Aynı zamanda sadece motora değil üzerimize alacağımız zırha da para harcamamız lazım eğer 100km/h ile giderken dümdüz bir asfalta düşersek üç tane korkumuz olmalı. Darbe, parçalanma, ısı. Muhtemelen 65 metre sürükleniriz ve üzerimizde koruma yoksa ilk 15 metrede kıyafetimiz kumaşına göre muhtemelen parçalanır ve geriye kalan 50 metreyi sıfır korumayla devam ederiz ve muhtemelen bu sürtünme sonucu ortaya 770 derecelik bir ısı çıkar ve asırlardır örneklerini bulduğumuz dayanıklı kemiklerimiz bile bu ısıya dayanıklı değildir. Bu arada kendimi kanıtlamaya çalışmadım hani hakim olduğun bir konu da döktürürsün ya aynı hesap :) tabii bunlar pratikte geçerli gerçek hayatta önüne aniden çıkan bir yayada ya da virajda gördüğün bir tehlikede o adrenalin ve streste ne olacağı belli olmaz.

Hocam gerçekten Barkın abimizin bir severi olduğunu ve öğrendiğini göstermişsin tebrik ederim. Evet genel olarak KTM iyidir. 2017 ve yeni Duke serilerinin lastikleri ve süspansiyonlari sınıfının en iyisi. RC 125 için de durum benzer ancak yanlış bilmiyorsam lastik bir tık geç ısınıyor dikkatli olunmalı. Düzgün eğitimle başlarsan eğer çok yatırmazsin ancak hangisini alirsan al mutlaka koruma takozu tak. Tüm gövdeyi koruyacak olanlardan. Böylece büyük bir masraftan kurtulmuş olursun. Ağır kazada zaten şase dayanmaz. Şimdiden hayırlı olsun. Tekeriniz düz bassın :)

Hocam gerçekten Barkın abimizin bir severi olduğunu ve öğrendiğini göstermişsin tebrik ederim. Evet genel olarak KTM iyidir. 2017 ve yeni Duke serilerinin lastikleri ve süspansiyonlari sınıfının en iyisi. RC 125 için de durum benzer ancak yanlış bilmiyorsam lastik bir tık geç ısınıyor dikkatli olunmalı. Düzgün eğitimle başlarsan eğer çok yatırmazsin ancak hangisini alirsan al mutlaka koruma takozu tak. Tüm gövdeyi koruyacak olanlardan. Böylece büyük bir masraftan kurtulmuş olursun. Ağır kazada zaten şase dayanmaz. Şimdiden hayırlı olsun. Tekeriniz düz bassın :)
Gururlandım ve onurlandım teşekkür ederim.

Hocam daha fazla bilgi için konuyu öne çıkarmışsın sanırım ancak motor konuları pek aktif olmuyor. Eğer daha fazla yanıt gerekli ise istediğinizi sorabilirsiniz. Kendi bilgim yettiğince cevaplamak isterim ^^

Hocam daha fazla bilgi için konuyu öne çıkarmışsın sanırım ancak motor konuları pek aktif olmuyor. Eğer daha fazla yanıt gerekli ise istediğinizi sorabilirsiniz. Kendi bilgim yettiğince cevaplamak isterim ^^
Merhaba hocam bende rc 125 piyasanına bakıyorum ama fiyatları normal motor piyasanına gore pahalı ve tuzlu bunun nedeni zamanında sıfırının satmamasımı yoksa alan herkesin memnun kalıp satmak istememesiyinden kaynaklı? Bide rc 125 rc 250 ve rc 390 yedek parçaları aynımı

Ek bir ilave soru
A1 ehliyeti alcam yakında nasipse. 125 lik yerine 250 alsam trafikte birisi gelip bana arkadan carpsa suçsuzken suclu duruma düsermiyim

Geri
Yukarı