Kubuntu siyah ekranda kalıyor ve BIOS açılmıyor

linuxmagduru

Yoctopat
Daha fazla  
Merhabalar,
Eski ve yavaş Dell Latitude marka bir laptopum vardı. Önceden Ubuntu, Linux Mint vs kurmuştum. Bu sefer merak edip Kubuntu kurdum. Kurmadan önce BIOS'ta açılma ayarı (tam adını bilmiyorum) UEFI'de imiş. Ama ben Kubuntu'yu legacy olarak boot edip kurdum. Sonrasında Kubuntu yüklemesi bitti ama birkaç sorun ortaya çıktı.
Öncelikle Kubuntu'nun görsel kısmı görünmüyor ve siyah ekranda kalıyor laptop. Alt+CTRL+F2 basarak Terminal'e ulaşabiliyorum.
Sonrasında bu sorun varsa baştan kurayım dedim işletim sistemini ama ne BIOS setup kısmına ne de boot sayfasına gelemiyorum. F2 ve F12 tuşlarına basınca laptop bip-bip ötüyor ve siyah ekranda kalıyor. Şu an ya Kubuntu'yu siyah ekrandan kurtarma yolunu ya da BIOS'a erişme yolunu arıyorum. Yardımcı olacaklara teşekkürler.
Ayrıca birkaç bilgi vermek istiyorum. Grafik sürücüsü NVIDIA laptopun. Bu siyah ekran sorununu verebilir. En son BIOS'a girebildiğim sırada boot ayarını Legacy'e getirdim ve SATA ayarını AHCI'ye getirdim. Öyle çözümler vardı internette. Ondan sonra da hiç ulaşamaz oldum BIOS'a.

F29C5F8D-D57B-4686-9D24-C94AA7AC977B.jpeg

Görselde görüldüğü üzere bilgisayar açıldıktan sonra Kubuntu'da terminale erişebiliyorum. Yapabildiğim tek şey o şu anlık. 😅

Son düzenleyen: Moderatör:
Grub menüsü => Gelişmiş seçenekler => Çekirdeğin kurtarma kipi => Kurtarma menüsü => resume seçeneği ile sistemi açmayı dene. Açılışta Grub menüsü görünmüyorsa, açılış sırasında ESC ya da shift tuşlarına basarak ulaşabilirsin.

Masaüstüne ulaşınca Nvidia sürücüsünü kuracaksın. Hangi Nvidia GPU olduğunu açıkca yazsaydın, tahmin etmek zorunda kalmayıp hangi paketi yüklemen gerektiğini söyleyebilirdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı