Kuduz aşısı sonrası oluşan semptomlar

Panzerwagen

Centipat
Daha fazla  
Herkese iyi akşamlar. Bundan yaklaşık 16 gün önce elimi bir kedi tırmaladı ve ufakta olsa kanama oldu. Hayvan pek sağlıklı görünmediğinden bu durumdan şüphelenip kuduz aşısı olmaya gittim. Fakat ilk gittiğim hastanede kedi tırmalaması sonucu kuduz aşısı yapmadıklarını, tetanos aşısının yeterli olacağını söylediler ve o gün akşam sadece tetanos aşısı oldum. Ertesi sabah yaklaşık 14 saat sonra başka bir devlet hastanesinden kuduz aşısı yaptırmaya başladım. 3.doz aşıdan sonra halsizlik ve boğaz ağrısı oluştu fakat sonradan kendiliğinden geçti. Ama dünden itibaren son dozu olmadan önce sağ kolumda kas ağrısı başladı. Son doz aşıyı olduktan sonra ertesi sabah sağ ayağımda karıncalanmalar başlayınca devlet hastanesine gidip kan tahlili verdim. Sonuç normal çıktı ve bunun psikolojik olabileceğini, eğer durum kötüleşirse nöroloji bölümüne başvurmam gerektiği söylendi. Şimdi sağ bacağımda ve sağ kolumda ara ara karıncalanmalar ve ağrı oluyor. Boğazımda da yumru gibi bir his var. Bu durumda ne gibi bir yol izlemem gerekir ve endişelenmeme gerek var mıdır? Kediyi 16.gün gördüm ve hâlâ yaşıyor fakat bu karıncalanma ve kas ağrıları beni korkutmaya başladı. Kedinin fotoğrafını ekledim.

Dosya Ekleri

• IMG_20230404_225159.jpg
    IMG_20230404_225159.jpg
    59,8 KB · Görüntüleme: 119
  • IMG_20230418_224211.jpg
    IMG_20230418_224211.jpg
    164,2 KB · Görüntüleme: 67
Güncelleme: Semptomlar sonucu 2 hafta sonrasına nörolojiye anca randevu aldım ve yaşadığım durumu anlattım. Kolda yanma ve ağrının sinir sıkışması, fıtık veya stress gibi birçok sebepten kaynaklanabileceğini, kötüleştiği taktirde tekrardan muayene olmamı söylediler. Bunun sonucunda bu muayeneden yaklaşık 1 hafta sonra semptomlar hafiflemeye başladı. Şu an bir şeyim kalmadı gibi. Kediyi de 1 hafta önce sokakta gördüğümde ağzında kanlı salya ve gözünde iltihap gibi durumlar oluşmuştu. Sonunda kediyi yakalayıp veterinere, oradan da hayvan barınağına götürmeyi başardık fakat Box'a koyarken parmağımı ısırmayı başardı. Veteriner bu durumun kuduzdan ziyade fib olabileceğini söyledi. Tekrar kuduz aşısı olmam gerekir mi diye sorduğumda ise tam doz profilaksi olduğum için bir daha aşı olmama gerek olmadığı(sağlık bakanlığının kendi sitesinde eğer 6 ay içerisinde tam doz profilaksi yapıldı ise tekrar yapılmasına gerek duyulmadığı yazıyor), bol yara bakımı yapmam gerektiğini söyledi. Dün arayıp durumunu sorduğumda hâlâ tedavisinin devam ettiğini, durumunun iyiye gittiğini söylüyorlar. Bu durumda kıllanmama gerek var mıdır sizce?

Güncelleme: Semptomlar sonucu 2 hafta sonrasına nörolojiye anca randevu aldım ve yaşadığım durumu anlattım. Kolda yanma ve ağrının sinir sıkışması, fıtık veya stress gibi birçok sebepten kaynaklanabileceğini, kötüleştiği taktirde tekrardan muayene olmamı söylediler. Bunun sonucunda bu muayeneden yaklaşık 1 hafta sonra semptomlar hafiflemeye başladı. Şu an bir şeyim kalmadı gibi. Kediyi de 1 hafta önce sokakta gördüğümde ağzında kanlı salya ve gözünde iltihap gibi durumlar oluşmuştu. Sonunda kediyi yakalayıp veterinere, oradan da hayvan barınağına götürmeyi başardık fakat Box'a koyarken parmağımı ısırmayı başardı. Veteriner bu durumun kuduzdan ziyade fib olabileceğini söyledi. Tekrar kuduz aşısı olmam gerekir mi diye sorduğumda ise tam doz profilaksi olduğum için bir daha aşı olmama gerek olmadığı(sağlık bakanlığının kendi sitesinde eğer 6 ay içerisinde tam doz profilaksi yapıldı ise tekrar yapılmasına gerek duyulmadığı yazıyor), bol yara bakımı yapmam gerektiğini söyledi. Dün arayıp durumunu sorduğumda hâlâ tedavisinin devam ettiğini, durumunun iyiye gittiğini söylüyorlar. Bu durumda kıllanmama gerek var mıdır sizce?
Bence bir şey olmaz. Zamana bırakın geçer. Aynısının benzerini yaşadım kedi üstüme çıktı bacağıma tırnaklarını geçirdi hastaneye gittim fakat aşı yapmadılar. Şu an hayattayım :D

Bence bir şey olmaz. Zamana bırakın geçer. Aynısının benzerini yaşadım kedi üstüme çıktı bacağıma tırnaklarını geçirdi hastaneye gittim fakat aşı yapmadılar. Şu an hayattayım :D

Bence de çok bir şey olacağını sanmıyorum fakat kedi için endişelenmeye başladım. Sonuçta 2 aydır bu kediyi besliyorum ve ister istemez aramda bir bağ oluştu hayvanla. Ölürse bayağı üzülürüm yani.

Kuduz hayvanların ağzından salya akar köpük köpük ve sudan korkarlar ayrıca son derece hırçın olurlar ve kedi kuduz olsaydı bunlar kedide olurdu ve kedi 2 haftada ölürdü çoktan o senin vücudunun aşıya karşı tepkisidir psikolojik de olabilir ama çoğunlukla aşıya tepki bağışıklık sistemi

Kuduz hayvanların ağzından salya akar köpük köpük ve sudan korkarlar ayrıca son derece hırçın olurlar ve kedi kuduz olsaydı bunlar kedide olurdu ve kedi 2 haftada ölürdü çoktan o senin vücudunun aşıya karşı tepkisidir psikolojik de olabilir ama çoğunlukla aşıya tepki bağışıklık sistemi.

Bu kedi hırçın olmasından ziyade biraz korkak bir kediydi. Dediğim gibi geçen hafta durumu kötüleşince artık yakalayıp bir veteriner hekime götürmeye karar verdik. Eğer iyileşirse muhtemelen ya sahiplenmeyi ya da sahiplendirmeyi düşünüyoruz.

Geri
Yukarı