Küçük Bir Hikaye

• Konuyu başlatan Hastai
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 3
  • Görüntüleme 1B
H

Hastai

Ziyaretçi
Evvel zaman içinde bir imparatorluk varmış. Bu imparatorluğun padişahının bir tek oğlu varmış. Bu oğlu ileride tahta geçecek tek varis imiş. Padişah da artık iyice yaşlanmış eli ayağı güçten düşmeye başlamış. Bu yüzden padişah oğlunu tahta geçirme kararı kalmış ancak oğlu yeteri kadar bilgi sahibi değilmiş. Bilgi sahibi olsun, öğrensin diye oğluna imparatorluğun en iyi öğretmenini tutmuş. Gel zaman git zaman öğretme işi devam etmiş. Bir gün padişah, öğretmenin oğluna neler anlattığını görmek için oğlundan defterini istemiş. Deftere bakarken bir cümle dikkatini çekmiş ve öfkeden kudurmuş. Öğretmenin böyle bir cümle yazdırmayacağını düşünüp hemen oğluna, bu kendisini çılgına çeviren cümleyi gösterip: "Oğlum buradaki cümleyi öğretmenin mi yazdırdı?" demiş. Oğlu da bunu onaylamış. Bunun üzerine padişah hemen öğretmenin çağrılıp başının kesilmesini emretmiş.
Öğretmen çağrılmış, padişahın huzuruna çıkarılmış. Padişah hiddetle bağırmış: "Bre adam sen nasıl bana eşek dersin?" Bunu duyan öğretmen hemen durumu anlamış ve sormuş: "Padişahım af buyrun ancak bunu nereden çıkardınız?" Padişah kibirli bir şekilde oğlunun defterini almış ve öğretmene göstererek: "Bak öğretmen, bunu bana açıklayamazsan kafanı kesilmiş bil." demiş. Defterde "Oku da baban gibi eşek olma!" yazıyormuş. Padişah ise bunun açıklaması olamayacağını bildiğinden öğretmenin kafasının kesileceğinden eminmiş.
Öğretmen bir kalem istemiş ve demiş ki: "Padişahım, eğer ki az sonra yapacağım şey sizi ikna etmez ise buyurun benim canımı alın. Ancak ola ki bana hak verirdiniz, o zaman oğlunuza ömür boyu ders vermek isterim. Zira kendisi çok zeki bir çocuk." demiş. Padişah bu öneriyi kazanacağını bilerek kabul etmiş.
Öğretmen ayağa kalkmış, defteri almış ve "gibi"den sonra tek bir virgül koymuş. Ömür boyu çocuğun öğretmeni olmuş.

Bu hikayeyi ilkokul öğretmenim 10 sene önce noktalama işaretlerinin önemini vurgulamak için anlatmıştı. Yanlış veya farklı ise affola.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı