Küçük yaşta fazla ağırlık ileride sorun olur mu?

Garudaa

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, ben 13 yaşındayım boy 1.60 kilo 55.
Bugün salondaki koçla aramızda bir diyalog geçti. Ben normalde çok rahat 100 kg leg press 3x15 yapıyorum. Koç bu ağırlığın ileriki yaşlarımda sorun olabileceğini söyledi (bel fıtığı, diz sorunları vs.) O yüzden Max 60 yap dedi kendi koçum ise bir sorun olmayacağını belirtti brolar ne diyorsunuz?

Merhaba, ben 13 yaşındayım boy 1.60 kilo 55.
Bugün salondaki koçla aramızda bir diyalog geçti. Ben normalde çok rahat 100 kg leg press 3x15 yapıyorum. Koç bu ağırlığın ileriki yaşlarımda sorun olabileceğini söyledi (bel fıtığı, diz sorunları vs.) O yüzden Max 60 yap dedi kendi koçum ise bir sorun olmayacağını belirtti brolar ne diyorsunuz?

Küçük yaşta fazla ağırlık kaldırırsan eklem yerine fazla baskı yapacağı için boyum kısa kalabilir o yüzden çok zorlama.

Dr. Can Çiftçi küçük yaşta yapılacak vücut geliştirmenin vücut ağırlığıyla veya düşük ağırlıklar ile yapılmasının gerektiğini bu yazıda söylemiş. Salon koçu haklı yani. Ayrıca senin koçun ne mezunu merak ettim?

Bak beni yaşıma göre yargılıyabilirsin ama 4 yıllık çeşitli branşlardaki tecrübeme ve bilime dayanarak söylüyorum spor boy kısaltmaz.

Omurgaya baskı uygulayan hareketleri yapan bazı arkadaşlarımın boy uzaması durdu.

Ayrıca, size yardımcı olmaya çalışan insanlara böyle kaba yanıtlar vermeniz kötü bir şey.

Leg press için yaşınıda baz alırsak 100kg çok değil bence ideal ancak yerinde olsam 15-16 yaşına kadar vücut ağırlımla çalışırdım. Vücut ağırlığyla dünya kadar hareket var ve çoğu bb cide yapıyor yani küçümseme. Dips, puul up, push up, trx leg curl, trx biceps curl...

Yeni konular

Geri
Yukarı