Küçükken korsan oynadığım oyunları satın almam etik mi?

O oyunlar için kaç insan gecesini gündüzüne katıyor kim bilir. Sen bir paralı program yapsan ama onu korsan kullansalar ne olurdu? Parandan olurdun. Emeklerin boşa gider sende 1 bardak su içtiğinle kalırdın. O insanlar ise evlerinin kirasını belki bu işle ödüyor. İnsanların rızkını yemeyin.
@Apeironn sizde okuyun burayı cevap olarak.
Dediğim gibi bitirdiği oyunu tekrar almasına gerek yok. Yeni oynayacağı oyunları satın alır biter.

O siteyi kullanıyordum bende ama söylemek istemedim rerklam olmasın diye ama bir ara GTA 5 bile indirmeyi düşünmüştüm ama sistem gereksinimleri o zamanki bilgisayarıma yetmiyordu.

Yahu param olduğu zaman elbette alıyorum ama param olmadığı zaman artık eskisi gibi korsan indiresim gelmiyor. Hem zaten Steam'in arayüzünden iki dakikada indirebildiğim için artık insanın korsanla uğraşası gelmiyor. Korsan bir RAR dosyası indiricen de sonra 8 saat tekrar ISO'dan çıkarıcanda bilmem ne 50 trilyon şeyle uğraşıyorum ondan da hevesim kaçtı artık. Aslında biraz da yaşla alakalı bu olay.

Yahu param olduğu zaman elbette alıyorum ama param olmadığı zaman artık eskisi gibi korsan indiresim gelmiyor. Hem zaten Steam'in arayüzünden iki dakikada indirebildiğim için artık insanın korsanla uğraşası gelmiyor. Korsan bir RAR dosyası indiricen de sonra 8 saat tekrar ISO'dan çıkarıcanda bilmem ne 50 trilyon şeyle uğraşıyorum ondan da hevesim kaçtı artık. Aslında biraz da yaşla alakalı bu olay.
Küçükken Sims oynardım. Şuan 60 GB olan oyun o sırada 30 GB falandı tüm paketler ile. Ben torrent ile onu kurup sonra daemon tools ile isoyu bağlayıp oyunu kurup cracklerdim. Sonra Türkçe yama arayışına geçerdim. Artık isolar rahatlıkla bağlanıyor. Ve uygun fiyatlı bir siteden oyunu aldım. Ve eskisi kadar zevk vermedi çünkü paketler olmadan oyun bomboş geliyor. Ah eski günler keşke geri gelse.

Olması gerekeni yapmışsınız. Çocukken birçok kişi korsan oyunu orijinal olarak düşünüyordu genelde zaten :D

Tabii şu an korsan oyunun ne olduğunu bile bile oynayan ve sonradan oyunu satın alan insan bir elin parmağı geçmez, adam "nasıl olsa oynamışım, bitirmişim, niye alayım ki?" diye düşünüyor. Yani yapımcı firmanın emeği zart zurt hiç umurunda bile değil :D

Param olsa tasm 1 ve 2'yi alırdım ancak Steam'de yoklar.

Orjinal oyun taraftarıyım fakat Steam'in iade için 2 saat süre vermesi çok yetersiz. Zaten ana menü ayarlar, loading ekranları bilmem ne derken bitiyor. Oyun yapımcıları da bilerek sinematikleri basıyor girişlere. Şu anki fiyatlardan yola çıkarak önce korsan deneyip, sonra orjinal almayı mantıklı buluyorum. Çünkü onca para verip beğenmediğimiz bir oyunu iade edemezsek yazık olur. Az buz paralar değil. Steam iade politikasını oyun türlerine göre esnek tutmalı bence.

Geri
Yukarı