Küfür eden kişiyi şikayet etmek

Persseus

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Konya veya İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Facebook da sattığı ürüne "Hem aldığın fiyattan satıyorsun hem kırığı var hem de kullandın? Hayırlı satışlar. " Yorumu yazdığım kişi küfür ve tehdit etti. Bu kişiyi savcılığa şikayet etmek istiyorum. Hiç yoktan ifade verip uğraşıp dursun istiyorum. Ne yapmam gerekir? Manevi tazminat hakkım var mı? Suç duyurusunda bulunmak için barolar Birliğinden avukat talep edebilir miyim?

Eğer siz hiçbir şekilde hakarette bulunmadıysanız ve ettiği küfürler direk olarak size veya ailevi değerlerinize ise ve dediğiniz gibi sizi tehdit edici mesaj attıysa gidip şikayet'de bulunabilirsiniz. Evet manevi tazminat hakkınız var, yaptığı nasıl olsa bir suç.

Hakaret suçu, Türk Ceza Kanunu Madde 125-131 arasında şerefe karşı işlenen suçlar başlığı altında düzenlenmiştir. TCK 125. Madde de hakaret suçu ‘’ Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden (…) (1) veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.’’ şeklinde düzenlenmiştir. Hakaret suçları nedeniyle yapılan yargılamalar asliye ceza mahkemesi tarafından yerine getirilir.

Haklıysanız arkasında durun!

Teşekkür ederim. 1 tane bile hakaret etmedim. Peki suç duyurusunu nasıl yapacağım? Savcılıkta nereye başvurmam gerekir ? 18 yaşındayım.

Teşekkür ederim. 1 tane bile hakaret etmedim. Peki suç duyurusunu nasıl yapacağım? Savcılıkta nereye başvurmam gerekir ? 18 yaşındayım.
Savcılığa gitmene gerek yok. Savcılığa gitsen bile büyük bir ihtimal seni bulunduğun bölgeye bağlı en yakın karakola gitmeni söyleyecekler. Bağlı olduğun bölge polis sorumluluk bölgesi ise en yakın polis merkez amirliğine giderek orada ifade vermen gerekir. Gitmeden önce şahsın sana etmiş olduğu hakaret, küfür vs. onların çıktısını al ve ayrıyetten yine o kullanıcıya ait facebook ekran çıktısını al ve bu şahsın o yukardaki www girilen kısımdaki kullanıcı adı net bir şekilde görülsün. Bu işlemleri hallettikten sonra hakaret suçu adı altında şikayetçi olup ifade verebilirsiniz, ayrıyetten şahıs sizi tehdit ettiysede hem hakaret hemde tehdit suçlarından aynı dosyada tek bir ifade verebilirsiniz. 18 yaşından büyük olduğunuz için devlet tarafından size herhangi bir avukat atanmaz. Eğer isterseniz siz kendiniz özel bir avukat tutabilirsiniz.
Not: 18 yaşından büyük olduğunuz için avukat olmadan ''Müşteki'' olarak ifade verebilirsiniz.

Ben Twitter üzerinden bana hakaret eden birini EGM üzerinden şikayet ettim. Polis aradı ifadeye çağırdı ifademi verdim SS'lerle beraber üzerinden 6 ay geçti bir şey çıkmadı. Hakaret eden profilin sahibi belliyse bulunur fakat fake hesap kullanıyorsa biraz zor bulunur. Bulunmadan da dava açılamaz. Facebook'da nasıl bilmiyorum ama Twitter'da sıradan bir kişiye hakaret durumlarında gizlilik vs. diyerek vermiyormuş profil bilgilerini Twitter. Avukatlar söylüyor.

Son düzenleme:
densizin biri de istediği kadar pazarlığı kabul etmedim diye sahibinden üzerinden bana küfür etti, ben daha karşılık vermedim, bu zevatı şikayet etsem neler olur, biraz araştırdım pek bi sonuç çıkmaz gibi şeyler gördüm, sebepsiz yere küfür yemenin bir bedeli olmalı bence.

Eğer siz hiçbir şekilde hakarette bulunmadıysanız ve ettiği küfürler direk olarak size veya ailevi değerlerinize ise ve dediğiniz gibi sizi tehdit edici mesaj attıysa gidip şikayet'de bulunabilirsiniz. Evet manevi tazminat hakkınız var, yaptığı nasıl olsa bir suç.

Hakaret suçu, Türk Ceza Kanunu Madde 125-131 arasında şerefe karşı işlenen suçlar başlığı altında düzenlenmiştir. TCK 125. Madde de hakaret suçu ‘’ Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden (…) (1) veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.’’ şeklinde düzenlenmiştir. Hakaret suçları nedeniyle yapılan yargılamalar asliye ceza mahkemesi tarafından yerine getirilir.

Haklıysanız arkasında durun!
3 aydan 2 yıla hapis ha, bunu 3-5 kuruş paraya çeviriyolar parayı veren düdüğü çalıyor misali, ne anladım o işten.

Yeni konular

Geri
Yukarı