Küfür nedir?

Andar Han

Megapat
Makaleler
3
Dilimizdeki hali ile belaltı saygısızlığın dildeki hali olan, lakin kökeni ile ulaşılabilecek manası "örtmek, gizlemek" olan fiildir. Bu fiilin sıfatı da "kafir"dir ki onun da manası "örten, gizleyen" dir. Neyin örtüldüğü ya da gizlendiği hususu hakkında fikirlere ulaşmak için hayata bakmak yeterlidir.

Son düzenleme:
Dilimizdeki hali ile belaltı saygısızlığın dildeki hali olan, lakin kökeni ile ulaşılabilecek manası "örtmek, gizlemek" olan fiildir. Bu fiilin sıfatı da "kafir"dir ki onun da manası "örten, gizleyen" dir. Neyin örtüldüğü ya da gizlendiği hususu hakkında fikirlere ulaşmak için hayata bakmak yeterlidir.
Bu konuda meraklarınız varsa saygıdeğer Sönmez Beyin sohbetlerini dinleyebilirsiniz (!)

Tahminimce başta TDK'ya örtmek anlamında gelmiş olsa bile ülkemizde din anlamı olarak yani inkar olarak kullanıldı. Sonrasında ise hakaret, aşağılamak anlamında 2. anlam türedi.

*************.
Örnek küfür söyler misiniz? Küfür kavramını ilk defa duyuyorum da. Şöyle ağır bir örnek olsun.

Google aratarak öğrenebilirsin 😐

Örnek küfür söyler misiniz? Küfür kavramını ilk defa duyuyorum da. Şöyle ağır bir örnek olsun.
''Küfür'' kelimesinin birçok anlamı var diye biliyorum. Ama ben bu anlamlardan sadece birini biliyorum o da herkesin bildiği anlamı.

Konuya gelecek olursak benim bildiğim küfür getirisi olmayan, götürüsü olan birşeydir.

Yeni konular

Geri
Yukarı