Küfürlü şarkı dinlemek günah mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Al küfürsüz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam kadere falan isyan eden sözler falan geçiyor şarkıların içinde. Çoğu kişi biliyordur "Cenneti değişmem saçının teline" diye söz geçen bir şarkı var mesela. Mahşer gününde değişiyor mu saçının telini yoksa değişmiyor mu? Saçma sapan sözler. Siz demeseniz bile hoş değil hocam. Bende Türk Sanat Müziği dinliyorum onlardada saçma sapan sözler var fakat dinliyorum. Duymamaya ya da ehemmiyet vermemeye çalışıyorum öyle yerlerde.

Belki bilmiyorsunuz ama araştırmadan karşı çıkmayın, Peygamber efendimiz müzik duyduğu zaman o ortamdan hemen uzaklaşırmış. Sadece def çalmaya izin vermiş. İsteyen araştırsın.
Sanki adamlar birbirlerinin gırtlağına kadar boru falan sokup müzik yapıyorlar da peygamber uzaklaşıyor. Çok saçma.

Kaynağınız nedir?
Kesinkez bir şey Kur'an-I Kerimde haram denilmediyse o şeye haram denilemez.

Diyanet'den aktarıyorum:

İslam dini müzik konusunda ayrıntılı ve özel hüküm koymak yerine genel ilke ve amaçları belirlemekle yetinmiştir. Buna göre İslam’ın ilke ve esaslarına aykırı, günaha sevk eden, haramı teşvik eden müzikleri yapmak ve dinlemek günahtır. Dinimizin temel inanç, amel ve ahlak ilkelerine aykırı olmayan, haramların işlenmesine sebep olmayan müzik türlerini dinlemekte ise dinen bir sakınca yoktur.
Kur’an ve sünnette müzikle meşgul olmanın, müzik dinlemenin mutlak anlamda günah olduğunu gösteren deliller bulunmamaktadır. Aksine, Resûlullah’ın (s.a.s.), ilke olarak müziğin caiz olduğuna işaret sayılabilecek nitelikte ifadelerinin bulunduğu bilinmektedir. Nitekim o, nikâhın duyurulması için def çalınmasını öğütlemiştir (Tirmizî, Nikâh, 6). Yine bir bayram günü Hz. Âişe’nin yanında def çalıp türkü söyleyen iki cariyeye çıkışmak isteyenlere “Bırakın bu gün bayramdır” diye uyarıda bulunmuştur (Müslim, Îydeyn, 17).
Müzik yapmanın ve dinlemenin hükmünün ne olduğu konusu İslam bilginleri tarafından çokça tartışılmış, lehte ve aleyhte çok şey söylenmiştir. Tarafların ileri sürülen görüşleri, gerekçeleri ile birlikte değerlendirildiğinde müziğin mutlak anlamda yasaklanmadığı, aksine ilke olarak mubah kılındığı sonucuna ulaşılır (Bkz. Zeylaî, Tebyin, IV, 222).

Mubah kılınmış demek ki.

Kesinkez bir şey Kur'an-I Kerimde haram denilmediyse o şeye haram denilemez.

Diyanet'den aktarıyorum:
Bunu dinlesek sevap mı, günah mı yazılır hocam?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sanki adamlar birbirlerinin gırtlağına kadar boru falan sokup müzik yapıyorlar da peygamber uzaklaşıyor. Çok saçma.

"Rasulullah (s.a.s.)'in müziği Kur'ân-ı Kerim'de belirtilen ölçüler ışığında değerlendirdiği, dini açıdan sakıncalı gördüğü müzik icralarını yasakladığı, dini açıdan her hangi bir sakınca görmediği müzik icralarına da müsade ettiği, hatta bizzat kendisinin de bu gibi müzikleri dinleyip ashabını teşvik ettiği ifade edilmektedir."

Kaynak: Çalgılı müziklerin dinlenmesi hususunda hadisler ve İslam alimlerinin görüşleri nelerdir? | Sorularla İslamiyet

Dinimiz İslam dininin kanunlarıyla ve yasaklarıyla çelişmediği sürece dinlenilebilir. Sonuçta NEY çalgısıda bir çeşit ezgi-müzik üretiyor o zaman o da yasak olurdu.

Edit 2: Siz geçin dalganızı, tek diyanet değil başka sitelerdede aynı görüşü görürseniz araştırısanız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı