Kulaklık bass modu açılınca klavye ve mouse gidiyor

Furkan Kurnaz

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. Bilgisayarımda 1,2 haftadır bir sorun var. Kulaklığın bass modunu açınca klavye gidip geliyor. USB takınca klavye gidiyor yine farklı USB portları da denedim ama iş yaramadı. Tüm driverları güncelledim. Update'leri yaptım ama yine de işe yaramıyor. Yük binince bir sorun olmuyor kapanma vesaire ama klavye ya da mouse gidiyor.

Merhaba. Bilgisayarımda 1,2 haftadır bir sorun var. Kulaklığın bass modunu açınca klavye gidip geliyor. USB takınca klavye gidiyor yine farklı USB portları da denedim ama iş yaramadı. Tüm driverları güncelledim. Update'leri yaptım ama yine de işe yaramıyor. Yük binince bir sorun olmuyor kapanma vesaire ama klavye ya da mouse gidiyor.

Kulaklığınızın bass tuşunun bağlantısı topraklayıcıya gitmek yerine USB in-out çıkışlarına kısa devre yapıyor olabilir. Kulaklığı başka PC'de denediniz mi? Ayrıca kullandığınız kulaklığın marka modeli nedir? Bilelim o markadan almayalım.

Kulaklık USB mi?
Anakart modelini belirtebilir misin? Ne alaka deme.
Evet usb anakart msı b450 gaming plus

Kulaklığınızın bass tuşunun bağlantısı topraklayıcıya gitmek yerine USB in-out çıkışlarına kısa devre yapıyor olabilir. Kulaklığı başka PC'de denediniz mi? Ayrıca kullandığınız kulaklığın marka modeli nedir? Bilelim o markadan almayalım.
Kulaklık rampage pulsar 2 yıldır kullanıyorum böyle olmuyordu bence kulaklıktan değil gibi başka pc de denedim bu sorun olmuyor

Birde sadece kulaklıktan dolayı olmuyor flash bellek takınca falanda klavye yada mouse da gitme oluyor

Evet USB anakart MSI B450 Gaming Plus

Kulaklık Rampage pulsar 2 yıldır kullanıyorum böyle olmuyordu bence kulaklıktan değil gibi başka PC de denedim bu sorun olmuyor

Bir de sadece kulaklıktan dolayı olmuyor flash bellek takınca falanda klavye ya da mouse da gitme oluyor

O zaman bu durum anakart üzerindeki yönlendirici 5V devreleriyle ya da PSU ile alakalı olabilir. Farklı bir fikir aklıma gelmiyor maalesef.

O zaman bu durum anakart üzerindeki yönlendirici 5V devreleriyle ya da PSU ile alakalı olabilir. Farklı bir fikir aklıma gelmiyor maalesef.

Teşekkür ederim ben Power almayı düşünüyorum da eğer sorun Power da değilse açıldığı için iade edemeyeceğim. Risk almak gerekiyor biraz sanırsam bu durumda.

Teşekkür ederim ben Power almayı düşünüyorumda eğer sorun Power da değilse açıldığı için iade edemicem risk almak gerekiyor biraz sanırsam bu durumda

Bir arkadaşınızın PSUsunu 1 gün için alıp deneyebiliyorsanız daha iyi olur. Direk PSU satın alıp sorunun değişmediğini görmek cebinize zarar olur.

Birde sadece kulaklıktan dolayı olmuyor flash bellek takınca falanda klavye yada mouse da gitme oluyor

Hocam sorun PSU falan değil, sebebini açıklayayım size.

Bilgisayarınıza USB ile bağlanan her aygıt USB için ayrılan bant genişliğini paylaşır. USB girişine bir tane klavye takarsanız o klavye 480 Mbps (30 Mb/sn) bant genişliği kullanabilir demek, fakat onun yanına bir de mouse ve kulaklık takarsanız aygıt başına bant genişliği 10 Mb/sn'ye düşer, bunun üzerine bir de 480 Mbps transfer hızına sahip flash belleği takıp bir işlem yapmaya çalışırsanız flash bellek ya aşırı yavaş çalışır ya da senin klavyenin, mouse'unun bant genişliğini ele geçirir. Yaşadığın "gitme"lerin sebebi budur.

Bass modunu açınca yaşadığın gitmelerin sebebi de yine yukarıda belirttiğim USB girişlerinin kısıtlamalarından dolayı.
Şöyle açıklayayım; USB portlarından toplam 2.5 Watt güç çıkışı alabilirsin, yine kendi aralarında paylaşımlı bir kapasite bu. Senin klavyen halihazırda USB girişinden elektrik çekiyor, o 2.5 Watt'ın birazını kullanıyor. Kulaklığını takıyorsun ve o kulaklık da ses verebilmek için elektrik çekiyor, üstündeki ışıklar da çekiyor, boşta azıcık bir wattaj kalıyor kullanıma.
Kablosuz kulaklığımdaki bass arttırma modunun pil ömrünü kısalttığı gerçeğinden "bas arttırma" işleminin daha fazla güç tükettiğini varsayabiliriz. Azıcık bir wattaj kalmıştı kullanıma, değil mi? Bir de bass arttırma modunu açtığında 2.5 Watt limitine erişiyor ve anakartındaki USB kontrolcüsü güç dağıtımında sıkıntı yaşamaya başlıyor, kopukluklar meydana geliyor.

Telefonumu bilgisayarıma taktığımda 2.5 Watt gücünde şarj etmeli, ama 1.5 Watt şarj ediyor. Klavye ve mouse'u çıkarttığımda ise hızı artıyor.

Çok uzun lafın çok kısası ise; yapabiliyorsan klavyenin ve kulaklığının ışıklarını kapat, bir de öyle bass arttırma kullanmayı dene. Belki sorunun çözülür.

Bilgisayarınıza USB ile bağlanan her aygıt USB için ayrılan bant genişliğini paylaşır. USB girişine bir tane klavye takarsanız o klavye 480 Mbps (30 Mb/sn) bant genişliği kullanabilir demek, fakat onun yanına bir de mouse ve kulaklık takarsanız aygıt başına bant genişliği 10 Mb/sn'ye düşer, bunun üzerine bir de 480 Mbps transfer hızına sahip flash belleği takıp bir işlem yapmaya çalışırsanız flash bellek ya aşırı yavaş çalışır ya da senin klavyenin, mouse'unun bant genişliğini ele geçirir. Yaşadığın "gitme"lerin sebebi budur.

Yanlış bilgi. USB portları tek bir bağlantı arayüzünden çalışmaz (Eskiden kullanılan anakartlar vardı öyle şu an arkadaşın bahsettiği anakartta böyle bir şey yok. USB dağıtıcılar gibi çalışan USB bağlantıları eski anakartlarda vardı. Şimdi her USB ayrı arayüzden çalışıyor). Eğer ki öyle bir durum olsaydı sunucu bilgisayarı olarak kullandığım PC'de takmış olduğum harici SSD'lerden aynı anda 350'şer MB okuma hızı sağlayamazdım.

Bass modunu açınca yaşadığın gitmelerin sebebi de yine yukarıda belirttiğim USB girişlerinin kısıtlamalarından dolayı.
Şöyle açıklayayım; USB portlarından toplam 2.5 Watt güç çıkışı alabilirsin, yine kendi aralarında paylaşımlı bir kapasite bu. Senin klavyen halihazırda USB girişinden elektrik çekiyor, o 2.5 Watt'ın birazını kullanıyor. Kulaklığını takıyorsun ve o kulaklık da ses verebilmek için elektrik çekiyor, üstündeki ışıklar da çekiyor, boşta azıcık bir wattaj kalıyor kullanıma.

USB portlarından toplam 2.5 watt bilgiside yanlış bilgi. USB 2.0'da tek çıkışta Max 2.5W (5V 0.5A) USB 3.0'da 4.5W(5V 0.9A) USB 3.1 ile 9V(PD ile 5A'ya kadar yolu var) alınabilir

Hocam sorun PSU falan değil, sebebini açıklayayım size.

Diyotlar reverse yaparsa PSU kaynaklıda sorun olabilir. Kesin konuşmamak gerek.

Kablosuz kulaklığımdaki bass arttırma modunun pil ömrünü kısalttığı gerçeğinden "bas arttırma" işleminin daha fazla güç tükettiğini varsayabiliriz. Azıcık bir wattaj kalmıştı kullanıma, değil mi? Bir de bass arttırma modunu açtığında 2.5 Watt limitine erişiyor ve anakartındaki USB kontrolcüsü güç dağıtımında sıkıntı yaşamaya başlıyor, kopukluklar meydana geliyor.

Kitapçığında ekteki gibi yazıyor. USB'den çektiği güçte sorun olmaması gerekiyor. USB 3.1 olan çıkışlarda yetersiz güç diye bir durum olamaz.
Maksimum çıkış gücü55mWatt

Telefonumu bilgisayarıma taktığımda 2.5 Watt gücünde şarj etmeli, ama 1.5 Watt şarj ediyor. Klavye ve fareyi çıkarttığımda ise hızı artıyor.

Benzer bir anakart bende de var USB çıkışları 9V 1A ile şarj ediyor telefonumu. Elimde USB Volt ve Akım ölçmek için aparat mevcut.
Detaylı bilgi: USB - Vikipedi

Bir arkadaşınızın PSUsunu 1 gün için alıp deneyebiliyorsanız daha iyi olur. Direk PSU satın alıp sorunun değişmediğini görmek cebinize zarar olur.
Bir sorun daha fark ettim format atıcaktım bilgisayara belki yazılımsaldır diye flash hazırlıyım dedim ama hiçbi türlü flashı tanımadı 3 4 tane flash denedim driverları güncelledim Update'leri yaptım ama hiç Bi türlü tanımıyor

Yeni konular

Geri
Yukarı