Kulaklıktaki Sesi Mikrofon Karşıya İletiyor

Pati Fetisisti

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Anakartım ASUS B450-F, kulaklığım Cloud Alpha. Sorunumu kısaca anlatayım, herhangi bir sesli iletişim uygulamasında kulaklığımdan çıkan her sesi karşı taraf duyuyor Windows'un ses kaydediciside çıkan sesleri kaydediyor. Ben mikrofondan konuşurken kulaklığımdan gelen ses daha baskın olarak benim sesimden bile fazla karşı tarafa gidiyor. İşin ilginç tarafı kulaklığın mikrofonunu çıkarınca yine gidiyor. Kulaklığın mikrofon görevi gördüğünü düşünüyorum. Buna geçici bir çözüm buldum. Ama bilgisayarı her başlattığımda tekrar aynı problemi yaşıyorum. Anakartın destek kısmından ses sürücüsünü indirdim, defalarca silip yükledim düzeltemedim. Kalıcı bir çözüm arıyorum yardımcı olabilir misiniz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Videodaki işlemleri yaptığımda sorun tamamen çözülüyor. Hiçbir şekilde karşıya ses gitmiyor.

Ses ile ilgili tüm ayarlarım bunlar.

1570585877085.png1570585912907.png1570585829642.png1570585934205.png1570585959699.png1570585970799.png1570585982407.png1570586083946.png1570586106242.png1570586114745.png1570586127857.png1570586138861.png1570586147536.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Logitech G230 kullanırken benzer bir sorunla karşılaşmıştım. Karşı taraf konuşurken benim sesim yankı yapıyordu. Mikrofonu sessize aldığımda bir şey değişmiyordu. Mikrofon eşiğini düşürdüğümde dipten de gelse yine karşı tarafa kendi sesi yankı yapıyordu. Bu sefer mikrofondan kendi sesimin çıkması için yüksek sesle konuşmam gerekiyordu. Hatta DC, TS3 gibi uygulamalarda bu sorunlar yaşanırken, steam sohbetinde ise mikrofon bulamadığından bağlanmıyordu bile. Ne yapsam çare bulamadım. Sorunu yeni bir kulaklık alarak çözdüm :) Umarım sizin sonunuz benim gibi olmaz.

Logitech G230 kullanırken benzer bir sorunla karşılaşmıştım. Karşı taraf konuşurken benim sesim yankı yapıyordu. Mikrofonu sessize aldığımda bir şey değişmiyordu. Mikrofon eşiğini düşürdüğümde dipten de gelse yine karşı tarafa kendi sesi yankı yapıyordu. Bu sefer mikrofondan kendi sesimin çıkması için yüksek sesle konuşmam gerekiyordu. Hatta DC, TS3 gibi uygulamalarda bu sorunlar yaşanırken, steam sohbetinde ise mikrofon bulamadığından bağlanmıyordu bile. Ne yapsam çare bulamadım. Sorunu yeni bir kulaklık alarak çözdüm :) Umarım sizin sonunuz benim gibi olmaz.
Hocam kulaklığın mikrofonunu çıkarıyorum, yine dinlediğim şarkı gidiyor.

Cloud Alpha gibi bir kulaklığı bu ürünle kullanımı mı öneriyorsunuz cidden. Bu soğuk bir şaka olmalı. Değilse de saçmalığın zirvesidir.

Anakart üzerindeki ses yongası önerdiğiniz ürünü tokatlar geçer demek dahi istemiyorum varlığını siler atar.

Yapmayın böyle saçma sapan öneriler ya kurban olayım. İnsanlar sonra yanlış bilgi yüzünden daha çok çile çekiyor.

notebook ise kendi mikrafonu acik kalmis ola bilir veya PC ise monitorun mic acik kalmisdir onlarin bagli oldugundan emin olun

Laptop bir cihazda dahili mikrofonun açık olsa dahi kulaklıktan gelen sesi hiçbir şekilde algılama olmaz stereo karışımı açık olmadığı sürece.
ASUS B450-F anakart kullanıyor arkadaş bu sebeple laptop olması imkansız cihazın.

Kulaklık üzerine mikrofon takılı olsun veya olmasın mikrofon algılaması yapıyorsa o kulaklık sorunludur. CM MH752 modelinde başıma geldi.
Bu sorunun çözümü yoktur. Kulaklığı değiştirmeniz gerekmekte. Hatalı bağlantı, düzgün yapılmayan bağlantı sebepleri, sorunlu kulaklık kablosundan kaynaklı bir durumdur.

Ayrıca not olarak şunu söylemeliyim.
Jak ayırıcı ile kullanım yapılıyorsa bu aparatı kullanmadan test yapın.
Bu kullanımda mikrofon devre dışı kalacaktır sadece kulaklık girişi aktif olacağından.
Bu aparatların bağlantıları bazen sorunlu olabiliyor ve bu sorunlara yol açıyor.

Eğer sorun devam ediyorsa başka bir jak ayırıcı ile kesinlikle sorun tamamen kulaklığın kendi kablosundan veya kulaklığın iç yapı bağlantılarında sorun vardır.
Bunun en büyük ispatı mikrofonun takılı olmadığı halde kulaklığın mikrofon görevi işlevine girmesidir.

Yazılımsal bir sorun olarak görebilirsiniz belki bu durumu. Ancak kesinlikle yazılımsal bir sorun değildir. Öyle olsa CM MH752 modelinde bu sorunu çözüp rehberini oluşturmuş olurdum.

Son düzenleme:
Cloud Alpha gibi bir kulaklığı bu ürünle kullanımı mı öneriyorsunuz cidden. Bu soğuk bir şaka olmalı. Değilse de saçmalığın zirvesidir.

Anakart üzerindeki ses yongası önerdiğiniz ürünü tokatlar geçer demek dahi istemiyorum varlığını siler atar.

Yapmayın böyle saçma sapan öneriler ya kurban olayım. İnsanlar sonra yanlış bilgi yüzünden daha çok çile çekiyor.

Laptop bir cihazda dahili mikrofonun açık olsa dahi kulaklıktan gelen sesi hiçbir şekilde algılama olmaz stereo karışımı açık olmadığı sürece.
ASUS B450-F anakart kullanıyor arkadaş bu sebeple laptop olması imkansız cihazın.

Kulaklık üzerine mikrofon takılı olsun veya olmasın mikrofon algılaması yapıyorsa o kulaklık sorunludur. CM MH752 modelinde başıma geldi.
Bu sorunun çözümü yoktur. Kulaklığı değiştirmeniz gerekmekte. Hatalı bağlantı, düzgün yapılmayan bağlantı sebepleri, sorunlu kulaklık kablosundan kaynaklı bir durumdur.

Ayrıca not olarak şunu söylemeliyim.
Jak ayırıcı ile kullanım yapılıyorsa bu aparatı kullanmadan test yapın.
Bu kullanımda mikrofon devre dışı kalacaktır sadece kulaklık girişi aktif olacağından.
Bu aparatların bağlantıları bazen sorunlu olabiliyor ve bu sorunlara yol açıyor.

Eğer sorun devam ediyorsa başka bir jak ayırıcı ile kesinlikle sorun tamamen kulaklığın kendi kablosundan veya kulaklığın iç yapı bağlantılarında sorun vardır.
Bunun en büyük ispatı mikrofonun takılı olmadığı halde kulaklığın mikrofon görevi işlevine girmesidir.

Yazılımsal bir sorun olarak görebilirsiniz belki bu durumu. Ancak kesinlikle yazılımsal bir sorun değildir. Öyle olsa CM MH752 modelinde bu sorunu çözüp rehberini oluşturmuş olurdum.
Mikrofonu çıkarınca da sesi iletiyor sizde de öyle miydi acaba? Farklı bir kulaklık ile sorun çözüldü mü?

CM MH752 model kulaklıkta mikrofon takılı olsun veya olmasın mikrofon görevi görüyordu kulaklık.
CM MH752 normalde jak çıkışlı bir kulaklık. MH751 modeliyle birebir aynısı. Tek farkı USB ses kartı aparatı.
Kulaklığı yazılım destekli kullanabilmek için USB ses kartını takmam gerekiyordu. Bu kullanımda ne yaparsam yapayım kulaklık bildiğin mikrofon görevi görüyordu. Yani sesi karşıya iletiyordu.

CM yetkilisinden ve aldığım şubeden aparat istedim jak ayırıcı temin etmediler. Gidip kendi cebimden para ödeyip alacak değildim.
Sonuçta ayıplı bir ürünün satışı yapılmıştı. Zar zor olsa da tüm ispatların sonucunda para iadesini aldım.

Sonrasında HyperX Cloud Silver kulaklığı aldım.
Bu kulaklık ses kartı bulunmayan jak bağlantılı bir kulaklık.
Bu kulaklıkta da sorun yaşadım jak ayırıcı aparat ile kullanımda.
Yanlış hatırlamıyorsam eğer sorun oluşturan şey ise jak ayırıcı kabloydu. Başka bir aparatla kullanımda sorun yaşamadığımı hatırlıyorum.
Ancak bu kulaklığı iade ettim sorunu tespit ettiğim anda. Etme sebebim ise bu soruna ek olarak mikrofon yuvasında oynuyordu.

CM MH752 modelinde dahi bulunan mikrofon kilit yapısı HyperX Cloud Silver modelinde yoktu. Bu sebeple pek ısınamadım. Yuvanın bozulmasına kadar giderdi ileri süreçte.

Bu iki kulaklıktan önce RAMPAGE SN-R10 kullandım. Rahat bir kulaklık değildi ama zamanında 80 TL fiyatla almıştım. Fiyatına göre iyi bir kulaklıktı.
Hatta kulaklık bozuldu geçtiğimiz yıl. Sonrasında kulaklıktan mikrofonu söktüm ve mikrofonu kullandım uzun süre. Bildiğin harici mikrofon yapmıştım. :)
Sonrasında BM800 set aldım kulaklıklarda yaşadığım mikrofon sorunlarından kaynaklı.
RAMPAGE SN-R10 modeli bahsettiğim iki modele kıyasla böyle bir sorun hiç yapmadı. :)

Hatta bu kulaklıkla kıyaslama yaptım CM MH752 modelinde yaşadığım sorunu ispatlamak için. :)

HyperX Cloud Silver modelinden sonra kulaklık arayışına çok girdim ve inceledim mağazalardan olsun, satın almadan başka noktalardan tedarik ederek ancak hiç tatmin olamadım çoğu kulaklıkta.
Bu sebeple kulak içi bir kulaklığa döndüm.

Alacağım bir sonraki kulaklık Hi-Res bir kulaklık olacak. Mikrofonu umurumda dahi olmayacak sadece kulaklığı kullanacağım için.
Asus ROG Delta var almak istediğim ama fiyatı çok uçtu ve alınmaz o fiyatlara.

Kulaklık arayışındayım hiç ara vermeden. Forumdaki konulara sürekli bakıyorum kim ne almış, alacak, ne almak istiyor. Alanlar aldığı modellerde ne gibi sorunlar yaşamış falan sürekli takipteyim.

Kur sebebinden kaynaklı olsun diğer etkenlerden kaynaklı olsun. Artık kulaklık almak tamamen bir hayal oldu iyi kalitede.

Şu an için en çok tavsiye edilen modellerden biri Tronsmart Sono. 200 TL altında olsa kaçmayacak bir kulaklık. Mikrofonu ne durumda bilemiyorum ama iyi diyorlar.

Corsair HS35 STEREO var ancak 250 TL altını hak eden bir kulaklık şu anki şartlarda bile.

Corsair HS50 Pro hoşuma giden bir ürün ama fiyatı çok pahalı. 350 TL altı olsa zirvelere çıkacak bir ürün bana göre.

ASUS ROG Strix Go var şu an için İtopya da 830 TL civarı. Ancak süngerleri hiç hoşuma gitmedi.

Olabildiğince jak yapılı kulaklık almakta varda var. USB ses kartlı kulaklıklardan daha iyi sonuç alınıyor güncel anakartların üzerinde bulunan ses yongalarından.

Yeni konular

Geri
Yukarı