Kule tipi soğutucu alırken nelere dikkat edilmeli?

e.ş.19

Centipat
Daha fazla  
RAM
Hyperx furry 2×8 2666 mhz
Ekran kartı
Msi geforceGtx 1660 gaming x
Anakart
Msi b365m pro vh
İşlemci
İ5 9400f
Merhaba, kule tipi soğutucu alırken nelere dikkat etmeliyim? Fanlar mı önemli, bakır boruların fazla olması mı? i5 9400F kullanıyorum, MSI B365M Pro vh Intel 1151V2 anakart kullanıyorum. Frisby FC8930G kasam, anakartım ve kasam küçük, stok fan RAM'lere yakın. Bu nasıl olacak? Ayrıca varsa 1000 liraya kadar iyi bir soğutucu öneriniz karar vermemde çok yardımcı olur, şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben bunu kullanıyorum bayağı memnunum. Tavsiye ederim.
Hocam çok doğru bir seçim yapmışsınız. RGB olayına girmeyip direk bunu aldım. İşlemci sıcaklığım çok güzel seviyelerde seyrediyor.

@e.ş.19 hocam işlemci üzerine monte edilecek soğutucunun kaç mm olacağına dikkat etmelisiniz. Uyumlu modelleri araştırmanızı tavsiye ederim.

LGA1151 desteği olan, kasana sığan ve olabildiğince fiyatına göre iyi performans ve malzeme kalitesi verebilen bir ürün alman gerekir.

• LGA1151'i çoğu soğutucu destekliyor.
  • Elindeki kasanın 160mm hava soğutma desteği var. Piyasadaki hava soğutmaların çoğu 155mm olduğu için yeterli bir büyüklük. Kasana sığacaklardır.
O işlemci için 1000 liralık bir soğutucuya ihtiyacın yok. Ucuz yollu bir hava soğutma alabilirsin.

1653483100254.png

160 mm'ye kadar kule tipi soğutucu destekliyor. Genelde markalara daha çok dikkat edilir soğutucularda. Sonrasında bahsettiğin ısı aktarım donanımı ve fan özelliği göz önünde bulundurulur.

ID-Cooling daha önce kullandığım için öneririm.
1653483100254.png

160 mm'ye kadar kule tipi soğutucu destekliyor. Genelde markalara daha çok dikkat edilir soğutucularda. Sonrasında bahsettiğin ısı aktarım donanımı ve fan özelliği göz önünde bulundurulur.

ID-Cooling daha önce kullandığım için öneririm.
Bu arada işlemcin ve ana kartınla uyumlu montaj aparatları olup olmadığını tam kontrol etmemişim sanırım. Ürünlerin bu tür detaylarına da bakmanı öneririm.

Son düzenleme:
Anladım agalar çok saolun sormayı unuttuğum bişey daha var bu kule tipi soğutucular stok fanlara göre çok daha ağır oluyor bildiğime göre bunun zamanla anakarta bir zararı olur mu?

Anladım agalar çok saolun sormayı unuttuğum bişey daha var bu kule tipi soğutucular stok fanlara göre çok daha ağır oluyor bildiğime göre bunun zamanla anakarta bir zararı olur mu?
Zararı olmaz. Ama iyi montelemezsen zamanla işlemciyle teması azalarak ısı değerlerini yükseltebilir.

Kasa zaten hali hazırda sabit duruyor. Anakart da dört bir yanından sabitlenmiş vaziyette. Soğutucu da iyi monte edilirse ki ayakları oturmazsa zaten monte edilmiş olmuyor. Bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Geri
Yukarı