Kur düşmesine rağmen donanım fiyatları düşmüyor

Tüm piyasalarda kur 1-2 ay geriden gider. Adam 1 ay önce dolar 8 iken almış şimdi 1 TL olsa bile sana o fiyattan vermez yavaş yavaş gelir düşüşün etkileri.

Neyse ki dolar düşerken sonrasında hemen çıktığı için ve çıktığını gördükleri anda fiyatları arttırdıkları için alışığız.

Tek bir cevabı var stokçuluk başka bir şey değil. Kur düştüğü için stok yapıyorlar fiyat arttırıyorlar alırsan al diyor adam. Tabi bu durum fırsatçılık da oluyor.

Geçen ay 3700 TL'ye Galax RTX 2060 Super 3 fanlı modelini almıştım. Şimdi baktım 2060 olanı 4300 TL. RX 5700 XT'de 5500 TL'ye çıkmış. Bunun tek nedeni stoklar değil gibi geliyor bana. (Ya da öyle mi?) Fiyatlar iki katına çıktı kur düşmesine rağmen. Bu artışın sebebi nedir sizce?
Burası Türkiye.

Stoklarda bir etken ama kur kalıcı olarak düşmüyor, Dolar 7.60 olup ertesi gün yine artışa geçiyor. Firmalarda birkaç saatlik kur düşüşü için fiyatlarla oynamıyor. Ama tabii, kur artınca direk arttırırlar fiyatları :D
Dolar 1 aydır istikrarlı şekilde düşüş gösteriyor, dediğinizle alakası yok. Tamamen fırsatçılık.

Hepsi doların yükselmesini bekliyor. Bizim ülkemizde insanlar kısa günün karı ile yaşar. Uzun vadeli ticaret yapmak yerine sana atacağı 10 lira kazığın peşinde koşarlar.
Doların en ufak yukarı hareketinde fiyatlar artıyorken dolar düştüğünde fiyatları düşürmüyorlar. Madem stoklara göre fiyat belirleniyor o zaman nasıl dolar yükseldiği gün ani fiyat artıı koyuyor bu adamlar?

Ticaret bilmeyen insanlar fırsatçı der olmuş, yazık. Sen bir malı 1 USD 8 TRY almışsın ve 7 TRY'e düşmüş. Sen o malı 7 TRY'den satarsan eğer USD 8'e çıktığı zaman sen cirondan değil karından verirsin. O yüzden bir adam 1500 TL'ye x ekran kartı alıp 1600 TL'ye satıp 1700'e yenisi almaz, alamaz. Siz istiyorsunuz ki anında düşsün e düşsün de adam yeni tedariği sizin bağışlarınızla mı alacak? Bilmediğiniz şeyler hakkında popülist yorumlar yapmayın. Ülkenin şu şartlarında adam malını sattığında tedarik de yapabilmeli.

Yeni konular

Geri
Yukarı