Kursa gitmeden gitar öğrenilebilir mi?

Arkadaşlar gitar çalmayı öğrenmek istiyorum fakat kursa gidip bir öğretmene bağlı kalmak istemiyorum. Kendi kendime sıfır bilgi ile öğrenebilir miyim? Ayrıca günde 2-3 saatimi ayırabilirim.

Mümkün ama profesyonel bir gitaristten ders almanız hem temeli sağlam atmanız için hem de işi kolaylaştırmak için daha iyi olur. YouTube'da tonlarca video var fakat bare gibi başlangıçta zor gelebilecek hareketleri öğrenmekte zorluk çekebilirsiniz. Yanlış kullanıma alışırsanız da pek iyi olmaz.

Kesinlikle mümkün ama baştaki hatalarınız sizi ileride kötü etkileyecektir. Bilen biriyle başlangıç için tutuş pozisyonu olsun akorlar olsun diğer şeyler olsun tavsiyeler alın hatta ellerini izleyin. Daha sonra netten kolayca ilerleyebilirsin. Ayrıca kursta sadece hocaya bağımlı kalmıyorsun. Kendini geliştirmek sana kalmış. Hoca sana öneri yapar. Sen o önerinin üstüne bir şeyler daha koyabilirsin.

Kesinlikle mümkün ama baştaki hatalarınız sizi ileride kötü etkileyecektir. Bilen biriyle başlangıç için tutuş pozisyonu olsun akorlar olsun diğer şeyler olsun tavsiyeler alın hatta ellerini izleyin. Daha sonra netten kolayca ilerleyebilirsin. Ayrıca kursta sadece hocaya bağımlı kalmıyorsun. Kendini geliştirmek sana kalmış. Hoca sana öneri yapar. Sen o önerinin üstüne bir şeyler daha koyabilirsin.
Peki ne kadar süre gitmem gerekir hata yapmamam için?

Kişiden kişiye değişir kimisi 1 haftada kapar olayı kimisi 3 ayda kapar. Sana tavsiyem hoca sana karışmayana kadar gitmen. Yani yok kolunu öyle tutma, bileğini bükme, o tele vurma vs. demediği zaman iyi yapıyorsun demektir. Bir süre daha gidip bırak. Biraz ilerlediğinde akorlarda, tekniklerde vd. tekrar git. Ben şu kadar kursa gittim, sonra tek başıma şu kadar ilerledim. Neler yapmamı tavsiye edersiniz, diyerek biraz daha git. Zaten tekrar bıraktığında baya öğrenmiş olursun. Bir daha gitmene gerek kalmaz. Kulağını geliştirmen yeter. Keşke gitar çalsam daha sana yardım edebilsem. Ben bağlama çalıyorum.
Not: Daha önce kursa gitme kısmını italik yazdım. Bunu isteğe ve hocaya bağlı söyle. Tekrar bırakacağını bilirse ve özelse seni oyalayarak daha fazla para kazanmak isteyebilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı