Çözüldü Kurulum sırasında disk seçemiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ugurkan_44

Centipat
Daha fazla  
Selamlar, bir süredir Linux kullanıcısıyım. Elemantary-OS'u kurmak istedim (Dual Boot şeklinde) fakat kurulum kısmında disk yerine geldiğimde "Elemantary OS'u Windows 10'nun yanına kur" seçeneğini göremedim ayrıca "başka bir şey" seçeneğine gittiğimde ayırdığım alana işlem yapamadığımı fark ettim, diskin üzerinde ise "kullanılamaz" yazıyordu. Ne yapmam gerekiyor? (Zorin OS Lite'ta da bu sorunla karşılaşmıştım.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kullanılmaz hatasının sebebi, sisteminiz mbr ise 4'ten fazla birincil bölüm oluşturamazsınız. Oluşturursunuz ama "kullanılmaz" der...

Genişletilmiş bölüm olarak oluşturursan, öyle yükleyebilirsin sanırım.
Kullanılmaz hatasının sebebi, sisteminiz mbr ise 4'ten fazla birincil bölüm oluşturamazsınız. Oluşturursunuz ama "kullanılmaz" der...

Çözüm
Kullanılmaz hatasının sebebi, sisteminiz MBR ise 4'ten fazla birincil bölüm oluşturamazsınız. Oluşturursunuz ama "kullanılmaz" der...

Yorumun için teşekkür ederim. Anladım evet bende 5 tane bölüm var, D diski benim için önemli ona karışamam, aşağıdaki fotoda gösterdiğim gibi ne yapmamı önerirsin? Örneğin "sağlam kurtarma" o gereksiz bir şey mi?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    9,7 KB · Görüntüleme: 42
Yorumun için teşekkür ederim. Anladım evet bende 5 tane bölüm var, D diski benim için önemli ona karışamam, aşağıdaki fotoda gösterdiğim gibi ne yapmamı önerirsin? Örneğin "sağlam kurtarma" o gereksiz bir şey mi?
5 tane bölüm yok. 4 tane bölüm, bir de 60 GB kullanılmamış alan var. EFI bölümü yok, bu sisteminizin MBR olduğunu gösterir. Windows'un bölümlerini silerseniz sorunlar yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı ya Windows ile hayatınıza devam edeceksiniz, ya da GNU/Linux'u Windows'un üzerine kuracaksınız. Eğer sıfırdan kurulumu seçecekseniz UEFI olarak kurulum yapmanızı tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı