Kurulum yaparken i5 3470 sistem donuyor ve kasıyor

Specialagent58

Hectopat
Arkadaşlar sistemim:
Ekran kartı: NVIDIA GTX 1050 Ti 4 GB.
İşlemci: Intel Core i5 3470 CPU 3.20 GHz 4 cpus.
Bellek: 8 GB RAM DDR3.
DirectX 12.
450-500 GB arası HDD depolama.
ECS H61H2-M17 anakart.
Windows 10.
Demin Dying Light oyununu kurarken setupda oyun yüklenmesi esnasında kurulumun ortalarında fareyi hareket ettirdiğimde fare kımıldamadı, 1-2 dakika sonra kımıldayınca kasarak ekranda gezdi ve Görev Yöneticisi'ni açmaya çalıştım neyi ne kadar kullanıyor bilgisayar diye, o komutumu da 2 dakika sonra falan algıladı. Her şeyi normal kullanıyordu ama hiçbir şey yüksek değili belki 5-10 saniye önce yükselmiştir ben görmemişimdir onu bilemem ama. HDD'imden diye düşünüyorum ben ama emin değilim, bilgisayarım oyunlarda hızlı sahnelerde takılma yapan bir bilgisayar mesela, GTA 5 de hızlı araba sürerken. 3-4 senedir böyle. Bad sector taraması yaptım hepsi yeşil çıktı. HDD sağlığı en son %80'di ama birkaç sene öncenin rakamı bu. Şu an HD sentinel indirdim programı Full yapamadığım için sağlık taraması yapamadım. HDD sağlıklı bile olsa zamanla okuma-yazma-işleme hızı düşer mi? Ondan olabilir mi? Bilgisayarın 3-4 yıl önce 1 dakikada falan açılırdı şimdi 3-4 dakikayı buluyor kendine gelmesiyle birlikte. HDD 8-9 yıllık.

Kasada yer vardır hocam, hadi olmasa da SSD'yi kasanın içinde bir yere sabitleyip de kullanabilirsiniz. SSD'yi aldıktan sonra düşük yer kaplayan oyunlarınızı SSD'ye yüksek yer kaplayanları da HDD'ye atabilirsiniz. Ya da bütçeniz yetiyorsa yüksek kapasiteli bir SSD alıp bütün oyunlarınızı SSD'de depolayabilirsiniz.
Anladım hocam. İlerde çalışınca alıcam kısmetse ama işlemci RAM'de yenilemeyi düşünüyorum zaten. Alırız iyisini.
SSD'yi ikiye bölmenizi tavsiye etmem. Sanal bellek olarak ve Windows işlemleri için SSD'yi tabii ki kullanıyor sistem. Ben Samsung 860 EVO M.2 kullanıyorum. NVMe bir SSD olmamasına rağmen resmen bilgisayarım çağ atlamıştı SSD aldığımda. 240GB'lik SSD olduğu için ben HDD'yi de D olarak kullandım ve LoL dışında tüm oyunları oraya atıyorum hocam.

RAM takviyesi ve SSD sizin sorunuzu çözer hocam yüksek ihtimalle.
Yani HDD-SSD kullansam da sanal bellek olarak HDD'yi değilde SSD'yi algılar değil mi, öyle olsun da onu bi öğreniyim şimdiden :) Windows'u SSD ye kurdum diyelim oyunları da HDD' olan diske attım SSD'nin sanal belleği olarak mı görür onu kullanması gerektiğinde :)

Yani HDD-SSD kullansam da sanal bellek olarak HDD'yi değil de SSD'yi algılar değil mi, öyle olsun da onu bir öğreneyim şimdiden :)

Windows'un kararına bırakırsanız (ki bunu öneririm) evet SSD'den kullanıyor sanal belleği. İsterseniz hem SSD hem HDD de seçebilirsiniz amatavsiye etmem HDD'ler SSD'lerden SSD'ler de RAM'lerden kat kat daha yavaştır bu yüzden SSD daha makul seçim.

Windows'un kararına bırakırsanız (ki bunu öneririm) evet SSD'den kullanıyor sanal belleği. İsterseniz hem SSD hem HDD de seçebilirsiniz amatavsiye etmem HDD'ler SSD'lerden SSD'ler de RAM'lerden kat kat daha yavaştır bu yüzden SSD daha makul seçim.
Windows'u SSD'ye kurarım HDD'ye de oyunları atarım o zaman hocam ikisini kullanırım. Bütçe yeterse sadece SSD kullanırım belki yüksek boyutlu alıp. Ama HDD'de virüs mirüs vardır belki diye yoktur da ne biliyim çok sorun yaptı zamanında o bi gitsin tertemiz kullanıyım diye his var.
SSD'yi ikiye bölmenizi tavsiye etmem. Sanal bellek olarak ve Windows işlemleri için SSD'yi tabii ki kullanıyor sistem. Ben Samsung 860 EVO M.2 kullanıyorum. NVMe bir SSD olmamasına rağmen resmen bilgisayarım çağ atlamıştı SSD aldığımda. 240GB'lik SSD olduğu için ben HDD'yi de D olarak kullandım ve LoL dışında tüm oyunları oraya atıyorum hocam.

RAM takviyesi ve SSD sizin sorunuzu çözer hocam yüksek ihtimalle.
Burda yukardaki mesajınızda SSD tek disk olarak kullanılınca daha yüksek performans veriyor mu demek istediniz yani?

Çok attım hocam format. Bilgisayarımı 2012'de aldım. Bir tek 2018 de 1050 Ti'yi aldım ve ona yeten Power Supply aldım. Yoksa tüm parçalar 9 yıldır kullanıyorum.
Gta 5 yok hocam. Eskiden vardı. God Of War kullanıyorum şu anda işlemci kullanımı çok yüksek olmuyor orijinal ayarlarda bile sıcaklıklar falanda 90-95 e çıkabiliyor ama zaman zaman her zaman değil. Ama haritada özellikle büyük mekanlarda gezerken takılma oluyor çok fena. Bir mekana girip savaşırken hiç takılmadan oynatıyor mesela. İşlemcide sorun olduğunu düşünmüyorum.
Toz temizliği ve termal macun değişimi yapabilirsiniz, en azından sıcaklıklar düşer.

Windows'u SSD'ye kurarım HDD'ye de oyunları atarım o zaman hocam ikisini kullanırım. Bütçe yeterse sadece SSD kullanırım belki yüksek boyutlu alıp. Ama HDD'de virüs mirüs vardır belki diye yoktur da ne bileyim çok sorun yaptı zamanında o bir gitsin tertemiz kullanayım diye his var.

Hocam 9 yıl az süre değil siz içerisine önemli dosya atmayın D bile yapsanız. Oyunlarınızı atabilirsiniz O görevini yerine getirmiş artık ne zaman gideceği belli olmaz. Belki 10 yıl belki 1 ay. Ama dediğim gibi SSD alırsanız ikiye bölmeyin SSD'leri tek bölümde kullanmak daha mantıklı. İnşallah sorununuzu çözersiniz bu yöntemlerle.

Toz temizliği ve termal macun değişimi yapabilirsiniz, en azından sıcaklıklar düşer.
Hocam geçen sene bi internet kafede yaptırdım macun olayıyla ilgili de sıkıntısı yokmuş benim işlemcinin gerek yok dedi adam. Zaten ara sıra 90-95 e çıkan sıcaklık AAA oyunlarda benim gibi işlemcilerde anormal değilmiş sanırım.
Hocam 9 yıl az süre değil siz içerisine önemli dosya atmayın D bile yapsanız. Oyunlarınızı atabilirsiniz O görevini yerine getirmiş artık ne zaman gideceği belli olmaz. Belki 10 yıl belki 1 ay. Ama dediğim gibi SSD alırsanız ikiye bölmeyin SSD'leri tek bölümde kullanmak daha mantıklı. İnşallah sorununuzu çözersiniz bu yöntemlerle.
Sağol hocam inşallah, sağolun yardımlarınız için :)

Geri
Yukarı