Kurulum yaptığım USB Bellek Görünmüyor

Musketeer

Hectopat
Daha fazla  
@Asi22Tr nin konusu olan ''[Başarılı Kurulum] Acer Aspire 5741g Laptop'' başlığından yola çıkarak dün gece Yosemite yi cihazıma sorunsuz yükledim. Kurulumu hazırladığınız rehberleri ve hazır başlıklarndan yararlanarak yaptım. Ancak birkaç sorun ile karşılaştım.

Sizlere danışmak istedim.

Öncelikle yaptığım işlemleri adım adım anlatayım.

16 GB USB bellek üzerine Yosemite RAW dosyasını yazdım.
Bios tan gerekli ayarları yaptıktan sonra açılış sırasında 1e basarak Yosemite attığım USB belleği görmesini sağladım.
Ardından daha önce hazırlamış olduğum HDD ye OS X i gerekli adımları takip ederek yükledim.

Sistem sorunsuz açıldı Klavye vs ayarları yaptım ve kextleri yüklemeden önce sistemi güncelledim.
Sistem güncellendi ve açıldı Kextleri kurdum ve sistemi yeniden başlattım.
HDMI üzerinden görüntü alabiliyorum ancak sistem üzerinden laptop ve monitoru ayıramıyordum, bir program yardımıyla onuda becerdim,
Ancak birtürlü HDMI üzerinden bağlı monitorumden ses alamadım (Bu durum önemli çünkü monitore 5+1 takılı ve laptopta 3.5jack çalışmadığından yalnızca 5+1 i monitore bağlayabiliyorum)
İcloud ve İtunes ekranlarında İphone'umda kullandığım hesabımı girdiğimde ise bilgisayarın tanınmadığını bağlantı kuramadığını bildiren bir hata verdi ve birçok defa denememe rağmen giriş sağlayamadım.

Başlıca sorunlarım bunlar gibi görünüyor ancak daha ciddi bir sorunum var. Biraz tez canlı olduğumdam yalan yanlış birkaç kext denedim bu sorunları çözsün diyerek (google araştırmaları sonunda bulduklarım) ardından cihazı yeniden başlattığımda sistem açılmadı. Bende windowsa dönüp OS için ayırdığım bölümü sildim tekrar boot edecektim ancak 1'e basarak açtıktan sonra windows için ayrılan bölüm görünüyor ancak kurulum için USB göremiyorum ? Sizce neyi yanlış yapıyorum.

Şimdi OS X kuramıyorum. OS X için ayırdığım bölüm duruyor, ilk kurulumdaki adımları izliyorum ancak USB görünmüyor.

Acilen yardımınızı bekliyorum :)

Bios ekranımdaki ayarlar ve USB yi göremediğim ekrandan görüntü. Fikir olması için :/
62YkV0.jpg
3D2aZ0.jpg
RYEVZ7.jpg
pgvo3r.jpg

Önce usb çıkart ve bios a öyle giriş yapınız. Sonra tekrar pc nizi kapatınız. Şimdi usb yi takıp pc yi açınız ve tekrar bios a girip boot başlangıcını usb olarak belirleyiniz. Muhtemelen tam ismiyle görünecektir usb. (Kingston, Sandisk gibi.) f10 ile kaydedip başlatınız ve 1 e basarak boot u başlatınız, Mac Os X yüklü usb yi görecektir.
Apple Id ayarına gelince chameleon boot u kurduktan sonra extra klasörü içindeki boot.plist istesini

<key>EthernetBuiltIn</key>
<string>Yes</string>
<key>GraphicsEnabler</key>
<string>Yes</string>
<key>Kernel Flags</key>
<string>npci=0x2000</string>
<key>Timeout</key>
<string>1</string>
Olarak düzenleyiniz.
Sonra sistem tercihlerinden ağ ayarlarına girip bütün tanınan ağları siliniz.
/Library/Preferences/SystemConfiguration içindeki ''NetworkInterfaces.plist'' dosyasını siliniz.
Pc yi yeniden başlatınız. Sistem tercihleri AĞ ayarlarından yeni ağ ekleme yapınız. Önce ethernet ağını sonra wifi ağını ekleyiniz.
Sistem bilgileri bölümünden Ethernet kartları başlığına bakınız BSD adı ''en0'' olarak görünüyorsa artık apple kimliğinde bir sıkıntı yaşamadan işlemleriniz yapabilirsiniz.
Not: Kurduktan sonra kextleri yükleyiniz. Güncelleştirmeden sonra tekrar yüklersiniz.
Sistem tercihlerinden Güvenlik ve gizlilik bölümünden ''Şuradan indirilen uygulamalara izin ver'' başlığı altındaki seçeneklerden 'Herhangi bir yer' seçeneğini işaretleyiniz.

SES için ise sistem tercihlerinden ses ayarlarında 'Çıkış' bölümünde Dahili hoparlör ve digital-out seçeneklerini görüyor musunuz? Eğer görüyorsanız HDMI sesleri çalışıyordur. Digital-out ları tek tek aktif edip deneyiniz birinden ses gelecektir.

Son düzenleme:
Teşekkürler. Ses konusuna kadar hepsini tek tek yapacağım. Ancak sesi dünde söylemiştiniz denedim 4 seçenek görünüyor ancak hiçbirinden ses gelmiyor.

Teşekkürler. Ses konusuna kadar hepsini tek tek yapacağım. Ancak sesi dünde söylemiştiniz denedim 4 seçenek görünüyor ancak hiçbirinden ses gelmiyor.
Chameleon bootloader kurmamışsın sanırım. Chameleon 2.3 svn - InsanelyMac Forum
buradan indir ve kur. kernel flag npci=2000 işaretle GraphicsEnabler işaretle tema olarak default seç sonra pc yi yeniden başlat. Başladıktan sonra Extra klasörünü göreceksin. Onun içine DSDT.aml dosyasını at ve org.chamelon.plist listesini yukarıda yazdığım kodlar ile değiştir HDMI sesleri de çalışacaktır.

Chame sizin yorumunzdan sonra kurdum. ancak dsdt olayını şimdi yapacağım ;)

Chameleon bootloader kurmamışsın sanırım. Chameleon 2.3 svn - InsanelyMac Forum
buradan indir ve kur. kernel flag npci=2000 işaretle GraphicsEnabler işaretle tema olarak default seç sonra pc yi yeniden başlat. Başladıktan sonra Extra klasörünü göreceksin. Onun içine DSDT.aml dosyasını at ve org.chamelon.plist listesini yukarıda yazdığım kodlar ile değiştir HDMI sesleri de çalışacaktır.

Şimdi tekrar sıfırdan chameleon u kursam sıkıntı olmaz herhalde. Çünkü söylediklerinizi hafriyen yaptım. Ancak dahili dışında gördüğüm 4 diğer ses çıkışını bile göremiyorum şuanda. Varken çalışmıyorlardı gerçi ama şimdi onlarda yok. Dediğinizi dsdt.aml yide extra klasörüne attım. Birşey engel oluyor ama ne ? :S

chameleon u tekrar kurmanıza gerek yok kextleri yeniden yükleyiniz. Ama yüklemiş olduğum kextleri, başka kext denemiş olabilirsin onlardan biri çalışmıyor olabilir. Kext wizard ile yüklemeyi deneyiniz kextleri. Tümünü seçip yükleyebilirsiniz tek seferde.
Kext Wizard Yükleme
installation/Browse''Kextleri Seçin''
/System/Library/Extensions işaretlidir. Değilse işaretleyin.
Install diyerek yükleyin

Son düzenleme:
chameleon u tekrar kurmanıza gerek yok kextleri yeniden yükleyiniz. Ama yüklemiş olduğum kextleri, başka kext denemiş olabilirsin onlardan biri çalışmıyor olabilir. Kext wizard ile yüklemeyi deneyiniz kextleri. Tümünü seçip yükleyebilirsiniz tek seferde.
Kext Wizard Yükleme
installation/Browse''Kextleri Seçin''
/System/Library/Extensions işaretlidir. Değilse işaretleyin.
Install diyerek yükleyin
Üşenmedim sıfırdan tekrar kurdum kısa sürede edindiğim tecrübe ile busefer adımlara daha çok dikkat ettim. Tek tek ne gerekiyorsa yaptım. Ancak olmuyor HDMI ses vermiyor. Şu çözülse appstore olayına geçecektim ama yok. Gerçli onun içinde dediklerinizi yaptım ancak ethernet kurulumu yapar yapmaz 1 olarak atıyor. 0 olarak ataması için yeniden sildim sistemdeki dosyasını ayarları sıfırladım kapattım açtım tekrar kurdum daha kurulum adımında ''ethernet 1 '' isimli bağlantı diyerek başlatıyor. Keşke teamwiever ile çözülecek birşey olsa müsait bir arkadaş bağlanır en azından ne hata yaptığımı söylerdi :D ama anlatımlarınıza çok dikkat ettim ve teker teker hepsini yaptım. Hele şu HDMI olayına çok uyuz oldum :) herneyse .

Windowsa döndüm 2-3 gündür ciddi mesai harcadım ama şu 2 sorun soğuttu beni :) Çok teşekkürler elinize sağlık süper bir rehber hazırlamışsınız ve çok yardımcı oldunuz. Hakkınız ödenmez bana değerli vaktinizi ayırdınız. Teşekkür ediyorum görüşmeküzere.

Mac kurulu duruyorsa oradan teamwiever ile bağlanıp bir bakalım tabii ID ve Şifreyi yazmakta bir sakınca görmüyorsanız.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı