Kutusunda saklamaya aldığım bileşenler oksitlenme yapar mı?

srcn90

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Gümrük Muhafaza Memuru
Arkadaşlar 3 haftalığına memlekete gidiyorum, bugünlerde kasamı değiştirecektim yeni aldığım 240mm soğutucuyu takmak için ancak yeni kasa elime geçmedi. Tüm parçaları sökmüştüm, artık gelince yeni kasaya takarım diyorum. Hepsini anakart işlemci ekran kartını falan kutularına koydum, sizce durduğu yerde oksitlenme falan yapar mı? Anakartın soğutucularına elim deyse sıcaklıktan nem oluşuyodu, hadi çalışır durumda olsa çalışma sıcaklığından onu atar gider ama bu şekilde 2 3 hafta kutularında durmaları bi problem çıkarır mı sizce?

Çıkarmaz.
Ama yine de oksitlenme olması için ortamda oksijen bulunması gerekli olduğu için kutusundaki havayı boşaltabilirseniz iyi olur. Ekran kartı mesela poşet içinde geliyor o poşetin içindeki havayı boşaltıp ağzını bantlarsanız sıkıntı olmaz.

Dostum hani ürünlerin yanında küçük plastik bir torbada boncuk gibi şeyler gönderiliyor ya. Eğer onları atmadıysan kutunun içine koy. Onlar zaten ortamın nemlenmesini engelliyor. Doğal olarak oksitlenme söz konusu olmuyor. Ben hiç kutunun içinden çıkarmıyorum :) .

Kutuda sıkıntı olmaz hocam. Normal bir bilgisayarcıda parçaları saklamak için kozmik oda filan olmuyor. Siz alana kadar o parçalar her türlü sıcak, soğuk, klimalı, klimasız ortamda aylarca rafta bekleyebiliyor. Sıkıntı olmaz yani. Benim GTX1070 ile Ryzen 5 1 yıl bekledi çekmecede.

Poşetlerine koymadım çünkü nem yapacak gibiydi. Olası nemlenme için gazete kağıdı koydum üstüne de poşetlerini serdim sadece ve kutunun içine koydum. Heralde bişey olmaz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı