Kuveyt Türk Ana Bankacılık Çözümü Microsoft Platformunda!

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
68.590
Çözümler
819
Beğeniler
93.656
Yer
İstanbul
Kuveyt Türk’ün altyapısı 2009'dan önce, esnek olmayan ve değiştirilmesi zor olan bir istemci-sunucu mimarisine sahipti. Bu durum, ölçeklenebilirliği kısıtlamakla kalmıyor, aynı zamanda kurumsal çevikliği de engelliyordu. Ayrıca banka, farklı müşteri odaklı hizmetler için fırsatların tanımlanmasında kullanılacak kapsamlı veri analizi araçlarından yoksundu. Son olarak, mevcut altyapı kapasitesinin sınırda kullanımı sistem performansını da yavaşlatıyordu.

Kuveyt Türk, bu sorunları çözmek için Windows Server 2008 R2 Enterprise işletim sistemi üzerinde çalışan, üç katmanlı bir çözüm tasarladı. 5 TB'lık veri ve 2 milyar satır, HP DL580R07 sunucu üzerinde koşan Microsoft SQL Server 2008 Enterprise veritabanında tutuluyor. İstemci katmanı, Windows Presentation Foundation ile geliştirilen pek çok ara yüz içeriyor. Uygulama katmanı, yeniden kullanılabilir Web servislerini içeriyor ve süreçleri ve akışları yöneten orkestrasyon ve motor katmanlarından oluşuyor. Bu katman, Internet Information Services (IIS) 7.0 ve altı HP ProLiant BL460c G6 sunucu tarafından destekleniyor.

Microsoft Platforuna taşınan ana bankacılık çözümü sayesinde, banka yenilikçilik, ölçeklenebilirlik ve performansını artırdı ve müşteri odaklı hizmetlerin pazara sunum süresini azalttı.
 
Yukarı