Kuzenim işten çıkarıldı ve kalacak yeri yok

furkan_26_41

Kilopat
Daha fazla  
Selam herkese.
Kuzenim Ankara'da 6 aydır aynı işte, düzgün bir şekilde çalışıyordu. Bugün patronu onu kovmuş. Sebebi de; "yakın zamanda yasaklar artacak, boş yere sana da para öder miyim?". Bu pazartesi tam çıkışı verilecek.

Buraya kadar her şey tamam. Kuzenim Gebze'de iş buldu, oraya gidecek lakin bu çocuk 18 yaşında. Babası onu 1 sene geç yazdırmış, bu ocak normalde 20 olacak ama kimlikte 19. şimdi çocuk pazartesi günü işten çıkıyor, kalacak yeri yok.

Gebze'de çalışma durumu var ancak gidemiyor (yasak var 20 yaş altı), aynı şekilde eve de gidemiyor.
Valiliğe gitti, ikametgahın olduğu şehirdeki kaymakamlığa git dedi. İzin almaya çalıştı, böyle bir kategori yokmuş velileriyle düz gidebiliyorlarmış.
Anlayacağınız çıkmazda kaldı, evle de arası pek iyi değil, evdekiler gel köyde çoban ol seni evlendirelim derdinde, bu da geleceğini inşa ediyor.

Sizce nasıl bir yol izlenmeli? Var mıdır bir yolu? Gebze'ye atsa kendini tamamdır.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kuzenin olduğuna emin misin? Öncelikle bir ateşli silah alıp sisteme karşı savaşsın. En azında açlıktan ölmeden iyi bir uğurda ölür. Geçmiş olsun hocam. Bende ne yapacağımı bilemedim bir arkadaşı akrabası yok mu? Gitsin çöreklensin bir süre.

Evet kuzenim, yok hocam Ankara'da tanıdığı kimse yok.
Geçen yasak bir hafta sürmediki yani şimdi bir şekilde bir yer bulsa dahi aylarca kalması söz konusu olabilir. Açlıktan ölecek demiyorum ama zor durumda.

Çalışanlar yasaktan muaf, 20 yaş altı olsa da muaf oluyor. İşe girdiği yer ona onaylı bir belge göndermeli, o belgeyi durdurulduğunda gösterirse muaf olduğundan geçiş yapmasına izin verirler ve ceza da almaz.

E-Devlet'den de sigorta yapıldığında alınıyor olması lazım.

Çalışanlar yasaktan muaf, 20 yaş altı olsa da muaf oluyor. İşe girdiği yer ona onaylı bir belge göndermeli, o belgeyi durdurulduğunda gösterirse muaf olduğundan geçiş yapmasına izin verirler ve ceza da almaz.

E-Devlet'den de sigorta yapıldığında alınıyor olması lazım.
Yeni girdiği iş kendisine sigorta yaparsa yasaklardan muaf olma durumu olabilir. 19 yaşında bir arkadaşım sigortalı olduğu için şu an serbest bir şekilde dolaşabiliyor.

Haklısınız, bunu araştırdım böyleymiş.

Ama sıkıntı şu, iş yerine gitmeden işe giremiyor.

Bu gidişle ben de çoban olacağım. Bence çoban olmak iyi bir seçenek, hem peygamber mesleği.

Geri
Yukarı