Kwai para kazandırıyor mu?

Sen olayı çok yanlış anlamışsın. Devlet parayı kanun dışı bir kazanç elde etmediğin sürece nerden nasıl kazandığına bakmaz, 1 Lira bile kazansan kanunen o 1 Liranın vergisini vermek zorundasın. Hesabına yatan bir para süreklilik arz ederse direk takibe alır. Bunu sana şöyle örnekleyeyim. Kwai'den bahsediyorsun mesela. Oradan senin papara hesabına Kwai şirketi üzerinden birkaç kere para yatınca, sistem senin Kwai üzerinden aralıklı olarak kazanç elde ettiğini tespit ediyor ve bu firmayla ticaret yaptığın kanaatine varıp takibe alıyor. Takibe aldıktan sonra zaten ister devam et ister bırak. Sana hiç bir şekilde vergi vermen için uyarıda bulunmazlar. Sadece senin o gelirin vergisini ödemen için 5 yıllık bir zaman tanıyor.
Diyelim ki Kwai'den 10 kere para çektin o da toplamda 500 TL. Sana 5 yıl sonra vergi dairesinden tebligat gelir. Vergi müfettişine uğramanı isterler. Oraya gidince adam sana derki. Sen 5 yıl önce aralıklı olarak toplamda 500 Lira para çekmişsin ama bunun vergisini vermemişsin. Bu yüzden 5 yıl önceki borcun şu kadar artı 5 yıllık faizi de üstüne eklerler tabi bu oldukça yüksek sayılar oluyor genelde, vergi cezasını eline verip gönderirler.

Yani kısacası hangi uygulama olursa olsun. Az izlenmiş, çok izlenmiş veya az kazanmış çok kazanmış. Bunların hiç biri kanunları veya devleti ilgilendirmiyor. Onlar sadece senin hesabına düzenli olarak aynı firmadan ödeme sağlanıyor mu ona bakar. Eğer böyle bir şey olursa da kaç para yattığının hiç bir önemi yok resmi işlemleri başlatıyorlar. Öyle parayı papara, ininal, tosla gibi kartlara yatırınca bir şey olmaz diyenler var. Bu kartların hepsi banka denetleme kurulundan takip ediliyor. Paralar hesaplara yattımı kaçışı falan yok.
Ben makale yazarı olarak vergiden muafım.

Sen olayı çok yanlış anlamışsın. Devlet parayı kanun dışı bir kazanç elde etmediğin sürece nereden nasıl kazandığına bakmaz, 1 Lira bile kazansan kanunen o 1 Liranın vergisini vermek zorundasın. Hesabına yatan bir para süreklilik arz ederse direk takibe alır. Bunu sana şöyle örnekleyeyim. Kwai'den bahsediyorsun mesela. Oradan senin Papara hesabına Kwai şirketi üzerinden birkaç kere para yatınca, sistem senin Kwai üzerinden aralıklı olarak kazanç elde ettiğini tespit ediyor ve bu firmayla ticaret yaptığın kanaatine varıp takibe alıyor. Takibe aldıktan sonra zaten ister devam et ister bırak. Sana hiçbir şekilde vergi vermen için uyarıda bulunmazlar. Sadece senin o gelirin vergisini ödemen için 5 yıllık bir zaman tanıyor.
Diyelim ki Kwai'den 10 kere para çektin o da toplamda 500 TL. Sana 5 yıl sonra vergi dairesinden tebligat gelir. Vergi müfettişine uğramanı isterler. Oraya gidince adam sana derki. Sen 5 yıl önce aralıklı olarak toplamda 500 Lira para çekmişsin ama bunun vergisini vermemişsin. Bu yüzden 5 yıl önceki borcun şu kadar artı 5 yıllık faizi de üstüne eklerler tabii bu oldukça yüksek sayılar oluyor genelde, vergi cezasını eline verip gönderirler.

Yani kısacası hangi uygulama olursa olsun. Az izlenmiş, çok izlenmiş veya az kazanmış çok kazanmış. Bunların hiçbiri kanunları veya devleti ilgilendirmiyor. Onlar sadece senin hesabına düzenli olarak aynı firmadan ödeme sağlanıyor mu ona bakar. Eğer böyle bir şey olursa da kaç para yattığının hiçbir önemi yok resmi işlemleri başlatıyorlar. Öyle parayı Papara, ininal, Tosla gibi kartlara yatırınca bir şey olmaz diyenler var. Bu kartların hepsi banka denetleme kurulundan takip ediliyor. Paralar hesaplara yattımı kaçışı falan yok.

Peki ne kadar vergi ödeyeceğimi nereden öğreneceğim?

Peki ne kadar vergi ödeyeceğimi nereden öğreneceğim?
Net belli değildir, onun için belirli bir yerden öğrenemezsin. Çünkü vergiler kazandığın paraya göre orantılı oluyor. Ama bir muhasebeciden tahmini olarak ne kadar gelir elde edeceğini söylersen ortalama bir fiyat söyleyebilir. Hem muhasebecide tutup bazı masrafları da karşılaman gerek işte şirket kurma ücreti maliye kaydı falan. Ortama bunlar içinde ne kadar para gideceğini de sorabilirsin.

Sen olayı çok yanlış anlamışsın. Devlet parayı kanun dışı bir kazanç elde etmediğin sürece nerden nasıl kazandığına bakmaz, 1 Lira bile kazansan kanunen o 1 Liranın vergisini vermek zorundasın. Hesabına yatan bir para süreklilik arz ederse direk takibe alır. Bunu sana şöyle örnekleyeyim. Kwai'den bahsediyorsun mesela. Oradan senin papara hesabına Kwai şirketi üzerinden birkaç kere para yatınca, sistem senin Kwai üzerinden aralıklı olarak kazanç elde ettiğini tespit ediyor ve bu firmayla ticaret yaptığın kanaatine varıp takibe alıyor. Takibe aldıktan sonra zaten ister devam et ister bırak. Sana hiç bir şekilde vergi vermen için uyarıda bulunmazlar. Sadece senin o gelirin vergisini ödemen için 5 yıllık bir zaman tanıyor.
Diyelim ki Kwai'den 10 kere para çektin o da toplamda 500 TL. Sana 5 yıl sonra vergi dairesinden tebligat gelir. Vergi müfettişine uğramanı isterler. Oraya gidince adam sana derki. Sen 5 yıl önce aralıklı olarak toplamda 500 Lira para çekmişsin ama bunun vergisini vermemişsin. Bu yüzden 5 yıl önceki borcun şu kadar artı 5 yıllık faizi de üstüne eklerler tabi bu oldukça yüksek sayılar oluyor genelde, vergi cezasını eline verip gönderirler.

Yani kısacası hangi uygulama olursa olsun. Az izlenmiş, çok izlenmiş veya az kazanmış çok kazanmış. Bunların hiç biri kanunları veya devleti ilgilendirmiyor. Onlar sadece senin hesabına düzenli olarak aynı firmadan ödeme sağlanıyor mu ona bakar. Eğer böyle bir şey olursa da kaç para yattığının hiç bir önemi yok resmi işlemleri başlatıyorlar. Öyle parayı papara, ininal, tosla gibi kartlara yatırınca bir şey olmaz diyenler var. Bu kartların hepsi banka denetleme kurulundan takip ediliyor. Paralar hesaplara yattımı kaçışı falan yok.
Hocam ben kwai üzerinden yaklaşık 5 kere para çektim ve toplam 130 TL falan ediyor bunun vergisi gelir mi ?
Varsa nerden görebilirim 5 yıl sonra saçma sapan bi şekilde karşıma çıkmasını istemem.

Hocam ben kwai üzerinden yaklaşık 5 kere para çektim ve toplam 130 TL falan ediyor bunun vergisi gelir mi?
Varsa nereden görebilirim 5 yıl sonra saçma sapan bir şekilde karşıma çıkmasını istemem.
Net bir şekilde gelir ya da gelmez diyemem. Maliye devamlılık durumunda takibe alıyor ama devamlılık sayılabilmesi için kaç kere para çekilmesi gerektiğini belirtmiyor. Yani şuan hiç gelir takibine düşmemiş ve borcun olmaya da bilir. 2. Çektiğin paradan itibaren takibe almışlarda olabilirler. En net cevabı kendilerinden alırsın. Vergi dairesine gidip güvenliğe vergi borcu sorgulatmak için geldiğini söyle o seni illaki birisinin yanına yönlendirir. Yönlendirdiği kişiye de durumu izah et borcun veya cezan var mı kontrol etsinler. Borcun çıkmazsa borcu yoktu, kağıdı alıp kendini garantiye alabilirsin. İlerde olası bir durumda bu sebepten ötürü bir borç çıkarsa. Borcu yoktur kağıdı lazım olabilir.

Net bir şekilde gelir ya da gelmez diyemem. Maliye devamlılık durumunda takibe alıyor ama devamlılık sayılabilmesi için kaç kere para çekilmesi gerektiğini belirtmiyor. Yani şuan hiç gelir takibine düşmemiş ve borcun olmaya da bilir. 2. Çektiğin paradan itibaren takibe almışlarda olabilirler. En net cevabı kendilerinden alırsın. Vergi dairesine gidip güvenliğe vergi borcu sorgulatmak için geldiğini söyle o seni illaki birisinin yanına yönlendirir. Yönlendirdiği kişiye de durumu izah et borcun veya cezan var mı kontrol etsinler. Borcun çıkmazsa borcu yoktu, kağıdı alıp kendini garantiye alabilirsin. İlerde olası bir durumda bu sebepten ötürü bir borç çıkarsa. Borcu yoktur kağıdı lazım olabilir.
18 yaş altı kendisi gidip bakabiliyor mu? 17 yaşındayım.

Sen olayı çok yanlış anlamışsın. Devlet parayı kanun dışı bir kazanç elde etmediğin sürece nereden nasıl kazandığına bakmaz, 1 lira bile kazansan kanunen o 1 liranın vergisini vermek zorundasın. Hesabına yatan bir para süreklilik arz ederse direk takibe alır. Bunu sana şöyle örnekleyeyim. Kwai'den bahsediyorsun mesela. Oradan senin Papara hesabına kwai şirketi üzerinden birkaç kere para yatınca, sistem senin kwai üzerinden aralıklı olarak kazanç elde ettiğini tespit ediyor ve bu firmayla ticaret yaptığın kanaatine varıp takibe alıyor. Takibe aldıktan sonra zaten ister devam et ister bırak. Sana hiçbir şekilde vergi vermen için uyarıda bulunmazlar. Sadece senin o gelirin vergisini ödemen için 5 yıllık bir zaman tanıyor.
Diyelim ki Kwai'den 10 kere para çektin o da toplamda 500 TL. Sana 5 yıl sonra vergi dairesinden tebligat gelir. Vergi müfettişine uğramanı isterler. Oraya gidince adam sana derki. Sen 5 yıl önce aralıklı olarak toplamda 500 lira para çekmişsin ama bunun vergisini vermemişsin. Bu yüzden 5 yıl önceki borcun şu kadar artı 5 yıllık faizi de üstüne eklerler tabii bu oldukça yüksek sayılar oluyor genelde, vergi cezasını eline verip gönderirler.

Yani kısacası hangi uygulama olursa olsun. Az izlenmiş, çok izlenmiş veya az kazanmış çok kazanmış. Bunların hiçbiri kanunları veya devleti ilgilendirmiyor. Onlar sadece senin hesabına düzenli olarak aynı firmadan ödeme sağlanıyor mu ona bakar. Eğer böyle bir şey olursa da kaç para yattığının hiçbir önemi yok resmi işlemleri başlatıyorlar. Öyle parayı Papara, ininal, Tosla gibi kartlara yatırınca bir şey olmaz diyenler var. Bu kartların hepsi banka denetleme kurulundan takip ediliyor. Paralar hesaplara yattımı kaçışı falan yok.

Peki sadece bir kere para çekersek ona da vergi alınır mı? Yoksa birden fazla kere çekince mi vergi istiyorlar?

Tek seferde bir şey olmaz. Süreklilik arz etmiyor, bir kere olunca.
Hocam ben de yaşadım 1 kere cektim sonra bi daha da karışmadim parayi da arkadaşa gönderdim o da bana geri verdi en son ben gonderdim boyle bir durumdan takibe alınır mi çektiğim miktar 1 tl ve sadece 1 kere ama sonrasında arkadaşla aramizda parayı gönderdiğimiz icin bi sorun çıkar mi

@Aknibabaji Bireysel hesaplar kontrol edilmez. Düzenli veya düzensiz para akışına karışılmaz. Beyan veya şikayet hariçtir. Sadece anormallik görürse bağlı bulunan şube beyan ile bildirir.
Şirket hesapları ile bireysel hesaplar karıştırılmamalı.

Geri
Yukarı